Поширеною птахом, що живе на відкритих ландшафтах, є качка шилохвость. Привертає красивим оперенням, вона гніздиться на водоймах Північної Америки, Європи, країнах Азії. Яскраві фото шілохвосткі відображають її характерну будову – гострий ігловідную хвіст, довгу шию, загострені крила. Великі популяції перелітних водоплавних зустрічаються в північних зонах – тундрі, тайзі, на водоймах, оточених широколистяними лісами, в степах.
Опис зовнішнього вигляду, особливості харчування
На думку орнітологів, шілохвостка – найбільш приваблива качка. У неї витончене будова, оперення благородних відтінків, довга тонка шия, що полегшує пошук їжі.
У качки шілохвосткі чітко самці відрізняються від самок. На початку шлюбного періоду самець вражає яскравим контрастним оперенням. Його голова, верхня частина шиї пофарбовані в насичені шоколадні відтінки. На тлі димчастої бічних частин виділяється білосніжна груди, а крила прикрашені тонкими чорними смужками, переплетеними косицей. Характерна особливість – наявність бронзового люстерка з фіолетовим відливом. У самця загострений хвіст, доповнений довгими пір’ям. Самки качки шилохвіст менш ефектні. Їх рудо-коричнева головка гармонійно виглядає з тулубом буро-сірих тонів. Крапчатості оперення формують V-подібні пір’яні виїмки.
Качка відмінно літає, злітаючи в повітря без довгого розбігу. У ясну сонячну погоду років диких птахів можна спостерігати на вечірньому або ранкової зорі.
Увага! Краще час для полювання на качку шилохвость – вітряний хмарний день. У цей період птах шукає комфортне місце для укриття, здійснюючи високі перельоти.
Для річковий качки шилохвіст характерно змішане харчування: в північних частинах переважають тваринні корми, а в південних регіонах – рослинні. Основну їжу дикий птах добуває на мілководді. Качка занурює довгу шию в воду, злегка перекидаючись, що не пірнаючи. Вона знаходить їжу на дні дрібних водойм – ставків, заплав, маленьких озер, заплавних лук. Додатково качка скльовує водорості, планктон з поверхні води. З рослинної їжі в раціоні присутні насіння, вегетативні частини прибережних рослин, серед них:
- очерет озерний;
- морська руппія;
- елодея;
- ряска;
- кушир;
- різноманітні нитчасті водорості.
В період танення снігів збільшується процентне співвідношення тваринної їжі – личинки ручейника, молюски, прудовики, дафнії. У меншій мірі качка харчується пуголовками, креветками, дрібної річковою рибою.
Розмноження, нюанси гніздування, потенційні вороги
Качка шилохвость рано досягає статевої зрілості – до кінця першого року. Як у багатьох перелітних птахів активну токування самців починається в період зимівлі: до початку весняної міграції самки вже вибирають партнерів. Для залучення самки качури використовують різні демонстративні пози:
- закидання голови за спину, супроводжуване рухом дзьоба по стрижні пір’я, що викликає деренчливий звук;
- качка робить різкі рухи над водою, що утворюють фонтан бризок;
- переслідування самки з витягнутою шиєю, доповнене свистом.
Після прильоту пари качка облаштовує гніздо. Самки сімейства шілохвосток воліють знаходити ділянки далеко від тих місць, де народилися самі, виступаючи своєрідними першопрохідцями. Качка вибирає сухе місце на землі, далеко від водойм. Гніздова підстилка тонка, оточена валиком з пуху. Самка відкладає кілька яєць (близько 10) оливкової або жовтуватого відтінку. Незабаром після початку інкубації селезень летить з гнізда, перекочовуючи на сезонну линьку. З’явилися пташенята покриті ніжним сірим пухом, добре бігають, можуть триматися на воді. До кінця 2-го тижня у них починає формуватися пір’яний покрив.
Гнізда, розташовані на відкритих ділянках, часто піддаються нападу хижаків. З ссавців шкоди потомству качок наносять лисиці, ховрахи, єноти, койоти, скунси. З пернатих хижаків для молодого виводка небезпечні соколи, чайки, сороки.
Увага! Качка шилохвость чутлива до штаму вірусу H5N1. Зухвалий пташиний грип, він здатний передаватися людині. Шилохвіст є традиційним переносником небезпечної хвороби.
Дика водоплавна качка схильна до багатьох паразитарних захворювань – лямбліозу, ботулізму, зараження стрічковими хробаками.
Численної популяції шілохвосток не грозить зникнення, однак красиву дику птицю необхідно оберігати від несприятливих екологічних наслідків діяльності людини.