В Європейських садах і парках досить часто можна зустріти оригінальне висока рослина, зовні нагадує лаванду або полин. Зарубіжні садівники називають його не інакше як «російський шавлія». У статті піде мова про вирощування, правильній посадці і догляду за культурою в відкритому грунті. Опис сортів і красиві фото Перовської доповнять картину.
Опис Перовської, сорти і різновиди зустрічаються в садах
Перовська – ароматичний трав’янистий чагарник, названий на честь російського генерала на прізвище Перовський, який обіймав посаду губернатора Оренбуржской губернії на початку XIX століття. У природі культура зустрічається в районах кам’янистих пусток Афганістану, Туркменії, Пакистану.
Виглядає рослина так:
- У висоту трав’янистий напівчагарник може досягати 150 см. В ширину стільки ж.
- На верхівках вигнутих стебел розташовані суцвіття-колоски, що складаються з крихітних квіточок ніжно-фіолетового кольору.
- Цвіте рослина безперервно з липня до заморозків.
Перовської цвіте все літо
- Зелені стебла Перовської покриті дрібними, немов різьбленими, витягнутими листочками срібного кольору з явно виділяються прожилками. Знаходяться вони попарно, протилежно один одному. Завдяки красивій листі рослина однаково декоративно навесні, влітку і восени.
- Аромат рослини нагадує запах шавлії. Причому ефірні масла містять не тільки квітки, але і листя, і стебла. Цей факт послужив причиною того, що Перовський у багатьох країнах називають «російським щалфеем».
Ботаніками налічується 7 видів Перовської. У культурі поширено вирощування тільки 2-х різновидів:
- Полинова Перовської – кущики цієї рослини дуже акуратні, округлої форми. Їх висота може бути від 50 см до 120 см. Листя сильно розсічені, довгасті. Квітки бузкового кольору. На фото ніжні суцвіття як би ширяють над кущем.
- Лебедолістная Перовської – цей чагарник більшого розміру. У висоту він може витягуватися на 1,5 метра. Насичено-блакитні суцвіття мають більш пухкий вид, ніж у полиновому Перовської.
Порада. Щоб уникнути вилягання пагонів кущі слід підв’язувати. Опори краще встановлювати одночасно з посадкою.
Завдяки праці селекціонерів зараз у продажу можна зустріти гібридні сорти. У відкритому грунті прохолодних областей вони чудово себе зарекомендували.
- Блакитний шпиль – рослина середнього зросту з насичено-синіми квітками.
блакитний шпиль
- Філігран – виділяється листям, дуже схожими на вигляд на папороть.
- Маленький шпиль – невисокі кущики з ніжно-блакитними квітками. Розпускається дуже рано.
У колекціях ботанічних садів можна побачити сорти, які непогано пристосувалися до помірного клімату і зимують у відкритому грунті. Цвітіння не таке пишне, яким би було воно в природному ареалі, проте поза увагою рослини ніколи не залишаються. Деякі з цих сортів:
- Прутьевідний Перовської;
- Вузьколиста Перовської;
- Перовської Кудрявцева.
Посадка рослин та подальший догляд за ним
Посадка і вирощування Перовської зовсім не обтяжливе заняття. Досить виконувати наступні правила:
- Місце у відкритому грунті, на яке буде висаджено рослина, має бути сонячним.
- Грунт потрібно легкий, з хорошою водопроникністю. У будь-якому випадку, в догляд обов’язково включають розпушування.
Увага! У грунт, де буде здійснюватися посадка, не слід вносити багато добрива. Від цього стебла рослини можуть сильно витягуватися.
- Всі сорти висаджують навесні. Розмір лунки повинен бути в 2 рази більше земляного кома, навколишнього коріння молодого рослини.
- Посадка завжди супроводжується підсипання піску в ямку – так підвищується водо- і повітропроникність грунту. Потім проводять рясний полив.
- Від інших рослин потрібно витримувати відстань не менше 50 см.
Так як Перовська – уродженка кам’янистих пусток, догляд в саду їй потрібен мінімальний. Полив рослині не знадобиться. У відкритому грунті їй досить атмосферних опадів, навіть якщо вони випадають занадто рідко.
саджанці Перовської
Обов’язковим пунктом має бути регулярне розпушування грунту. Зрідка можна підсипати пісок. На важких грунтах коріння рослини можуть загнивати.
Всі сорти Перовської потребують обрізку. Восени її проводити небажано, так як старі гілки будуть вкривати кореневище, що не допустить його вимерзання. У весняний період обов’язково зрізують старі пагони залишаючи 5-10 см. При сильному подовженні гілок влітку допускається їх укорочення.
Порада. Суцвіття утворюються тільки на нових пагонах рослини. Торішні краще повністю видалити.
Включати в догляд пересаджування не потрібно. Перовської прекрасно росте все життя на одному місці.
У добриві Перовської не потребує. Більш того, їх внесення в грунт може навіть нашкодити рослині. Дуже добре себе почуває російська шавлія на збіднених грунтах. Головне для рослини – пухкий грунт.
Методи розмноження Перовської
Розмноження культури здійснюють двома методами:
- насіннєвим способом;
- за допомогою зелених або здерев’янілих живців.
Увага! Самостійно зібрати насіння в помірному кліматі неможливо – вони просто не встигають визріти.
Придбати матеріал для посадки можна в спеціалізованих магазинах. Розмноження насінням проводять прямим посівом у відкритий грунт рано навесні. Неглибокі борозенки присипають землею і добре поливають. При використанні першого методу розмноження слід враховувати, що зацвіте Перовської тільки через 5 років. З переваг можна відзначити хорошу пристосованість до нового клімату.
Вирощування нових рослин методом живцювання – кілька клопіткий, але результативний спосіб розмноження. Так всі сорти і гібриди повністю зберігають свої якості, а зацвітає рослина вже на наступний сезон.
цвітіння Перовської
Заготовляють живці влітку, нарізаючи їх із середньої частини пагона. Кожен відрізок повинен мати 2-3 міжвузля. Здерев’янілих живців замочують в стимуляторе зростання. Потім їх висаджують в суміш садової землі і піску (1: 1). Ніякого добрива вносити не потрібно.
Полив проростають черешкам потрібен регулярний. З метою збереження вологості ємність накривають поліетиленом. Живці дорощують взимку в приміщенні, а у відкритий грунт висаджують пізньою весною.
Увага! У ємності, передбаченої для вирощування живців, необхідно спорудити хороший дренаж. Найменший застій води може погубити молоді рослини.
Сполучення з іншими культурами. Хвороби і шкідники
Висаджувати в саду Перовської найкраще групами. Але якщо немає такої можливості, одиночна рослина прекрасно в поєднанні з декоративними злаками, полинями, багаторічними айстрами, гіпсофіли. Чудово воно виглядає на задньому плані сонячних альпінаріїв, рабаток та інших клумб.
Перовської в ландшафтному дизайні
Завдяки високому вмісту ефірних масел шкідники обходять кущики стороною. Сусідні рослини також знаходяться під їх захистом. При недотриманні правил догляду, зокрема при застої води, рослина може загнивати. З метою профілактики використовують розпушування, підсипання піску і гравію.
Перовська – рослина для любителів, охочих внести в свій сад що-небудь вишукане. Насолоджуватися ароматом і цвітінням можна тривалий період, а рости кущик може сам по собі, абсолютно не вимагаючи витрат часу і праці квітникаря.