На деяких дачних ділянках в вітчизняних умовах можна зустріти цікава рослина, на вигляд схоже на осоку. Зростання її не малий, вирощується грядками і відмінно переносить спеку. Назва цієї рослини чуфа (земляний мигдаль, сить).
Чуфа – земляний мигдаль
Родина чуфи – північна Африка і Середземномор’ї. У країнах з теплим кліматом ця рослина вирощують великими плантаціями. У наших широтах робити це недоцільно, т. К. Культура однорічна.
Застосування земляного мигдалю
Земляний горіх чуфа – невибаглива рослина. Його вирощування має безліч переваг. Деякі з них стосуються декоративних особливостей. Власники земельних ділянок часто прикрашають свої володіння цією рослиною. Красиве довге листя чуфи додадуть інтер’єру двору яскравих фарб і стануть родзинкою будь-альпійської гірки, клумби і всього саду. Інша особливість рослини – мінімальна кількість відходів. З листя чуфи роблять наповнювач для подушок (аромат висушеної бадилля сприяє розслабленню організму). Також їх кладуть в чай або заварюють окремо. Мікроелементи, що містяться в листі культури, сприяють зміцненню імунітету.
Не менш корисні плоди чуфи. Вони багаті на корисні речовини. Земляний горіх часто додають в різні страви, смажать, запікають і варять. Деякі народи знайшли в мигдалі джерело рослинного масла. За смаковими якостями воно не поступається оливковому, кукурудзяному та інших видів олій. Плоди рослини часто додають в салати або ж використовують в якості заправки морозива.
Плоди чуфи дуже корисні і використовуються в кулінарії
Місце для вирощування
Нічого не заважає посадити чуфу на своєму власному ділянці. Проблеми з її вирощуванням виникають рідко, але незважаючи на невибагливість слід знати деякі особливості щодо вибору найкращого місця, тому що батьківщина ситі – жаркий південь. Зарубіжні кліматичні умови відрізняються від вітчизняних, тому рослині слід забезпечити:
- Тепло. Бульби слід садити на відкритій місцевості, але підійде і півтінь. Листя горіха від нестачі сонця не страждають, але бульби ростуть повільніше.
- Відсутність протягу. Зростання і здоров’я культури залежить від легковажності на ділянці. При невдалому розташуванні чуфа буде менш родючої.
- Сприятливий грунт. Найкраще висаджувати рослину в легких типах ґрунту, підійде і чорнозем. Головне, щоб бульби земляного горіха отримували належну кількість кисню.
- Вологість грунту. Горіх любить вологу, але погано переносить болотисту місцевість. Тому, слід стежити за достатнім зволоженням ґрунту, але не піддавати її надмірного поливу.
Чуфу краще садити навесні. Культура не вимагає особливих добрив. Підійдуть органічні типи, а також комплексні мінеральні склади. Розведення культури схоже з іншими менш екзотичними рослинами. Перед посадкою земляного горіха, грунт слід перекопати і заправити добривом.
Деякі власники заміських земельних ділянок радять вибирати місце для посадки ближче до огорожці городу. Непримітні листя рослини, непопулярні багатьом дачним обивателям, можуть врятувати ділянку від розорення. Особливо важливо це під час відсутності господарів.
Чуфа любить сонце і вологу
Посадка чуфи бульбами
Земляний горіх має два способи посадки – бульбами і розсадою. Використання розсади вимагає багато часу і сил на її вирощування, тому краще зупинитися на застосуванні бульб. Пізньої весни, коли загроза заморозків мінімальна, слід:
- Оглянути посадковий матеріал на цілісність. Пошкоджені бульби прибирають, а здорові вимочують у воді (краще талою або дощовою).
- Промити бульби в марганцівці. Їх поміщають на 15-20 хвилин в приготований слабкий розчин. Така процедура дозволяє рослині швидко прижитися до нових для себе умов.
- Підготувати лунки. Глибина їх всього 5-7 см, а ширина і довжина повинна бути достатньою для того, щоб помістити в ямку 3 бульби на відстані в 10-12 см. Тобто підійде квадратна лунка 60х60. Відстань між ними повинна бути не менше 1 метра.
Коли основне місце посадки підготовлено, бульби поміщають в лунки і закопують. Деякі дачевладельцев додатково насичують грунт корисними речовинами. Можна додати в грунт мінеральне добриво або залишити її без змін. Ріст і розвиток чуфи залежать від якості посадкового матеріалу і температури повітря під час перших 14 днів з моменту посадки.
Плоди слід збирати вже восени. Якщо літо було спекотним, земляний горіх поспіє до середини вересня. Якщо немає, то урожай доведеться зібрати в жовтні. Зовнішні ознаки готовності до викопування помітити нескладно: листя чуфи стає сухою і жовтою.
Вирощування розсади чуфи – трудомістка справа
Посадка розсади земляного мигдалю
Виростити хорошу здорову розсаду земляного горіха можна тільки знаючи деякі особливості посадки і догляду за нею. Частково ці нюанси вирощування стосуються підготовки грунту. Для дрібних бульб слід забезпечити хорошу підживлення мінеральними добривами. Тому перед висадкою необхідно приготувати розчин з сульфату калію, сечовини, суперфосфату і сульфату магнію. Коли грунт підготовлений, слід зайнятися посадкою:
- Вимочити бульби у воді. Краще звернути їх у марлю і занурити в неї не більше ніж на середину. Тривалість вимочування 1-3 діб. Міняти воду 4-5 раз в день. Якщо ж цього не робити, бульби почнуть гнити, що призведе до повної втрати посадкового матеріалу.
- Підготувати горщики. Висота шару грунту кожного не повинна бути менше 10 см. На 1 горщик доводиться по 3 бульби.
- Помістити посадковий матеріал в горщики і присипати грунтом. Найкраще він сходять в теплі, тому горщики краще поставити в самій теплій кімнаті будинку. Найбільш сприятлива температура повітря 23 ° C вдень і 15 ° C вночі.
Вже через 2 тижні повинні з’явитися перші листочки рослини. З цього моменту горщики слід перенести ближче до світла. Полив здійснюється теплою водою в помірних кількостях. Слід уникати надлишку вологи, т. К. Земляний горіх може загинути.
Не можна забувати і про кисень, який необхідний для росту розсади. Раз в 3-4 дня слід розпушувати грунт. Також важливо і добриво розсади органічними речовинами.
Підживлення проводиться 1 раз до моменту посадки у відкритий грунт. У грунт додають пташиний послід, аміачну селітру, сірчанокислий калій і інші види добрив.
Бульби чуфи перед посадкою вимочуються в воді
Особливості догляду за чуфой
Після посадки у відкритий грунт полив здійснюється не більше 2 разів на тиждень. Після опадів від процедури слід відмовитися на кілька днів. У посушливі дні, рослина можна поливати до 3 разів на тиждень. При надлишку вологи культура може зазнавати гниття кореневої системи і появи на них грибка.
Догляд за культурою простий і не займає багато часу. Все, що потрібно крім поливу – це 2 рази підгорнути рослину з середини куща. Перша процедура проводиться тоді, коли висота листя горіха досягає 14-15 см, а другий – 30 см. Також важливо захистити розсаду від мурах. Ці комахи знищують культуру, тому слід оглянути грунт поруч з лунками на відсутність мурашників.
Багато новачків в вирощуванні чуфи часто цікавляться питанням про те, коли краще зібрати урожай земляного горіха. Єдиною ознакою стиглості плодів є зовнішній вигляд листя. Коли вони стають жовтими і сухими, можна брати вила і відправлятися до ділянки. Викопувати кущі слід акуратно, щоб не пошкодити горішки. Урожай з земляного горіха завжди великий (якщо посадка і догляд за рослиною були виконані вірно). Нерідко вдається викопувати кущі, на яких розташовано до 1000 плодів. Досвідчені дачевладельцев можуть зібрати з 1-2 соток до 20 відер мигдалю.
Чуфа – дуже врожайна рослина
Корисні поради від досвідчених городників
Після прибирання мигдалю прибирати сухе бадилля не потрібно. Разом з нею йде перекопати грунт на зиму. Листя цієї культури, розкладаючись в грунті, виділяють велику кількість азоту. А це – додаткове добриво.
Плоди рослини придатні для різних цілей. Деякі власники зібраного врожаю готують мигдальне молочко. Рецепт його приготування простий:
- Плоди перемелюють на кавомолці або за допомогою інших засобів до порошкоподібної суміші.
- Підготовлений подрібнений горіх заливають теплою кип’яченою водою у співвідношенні 1: 4.
- Розчин залишають відстоюватися на добу, після чого його проціджують через марлю або дрібне сито.
- У очищений напій додають цукор і корицю до смаку.
Приготоване молочко з мигдалю дуже корисно для організму. Його вживання сприяє нормалізації обміну речовин, зміцненню імунітету. Найкраще пити напій охолодженим.
Деякі поради від досвідчених городників стосуються зберігання земляного мигдалю. Зібрані плоди після збирання слід обтрусити від залишків грунту і ретельно промити під водою. Після промивання горішки просушують. Важливо перебрати плоди, оглянувши їх на цілісність і відсутність гнилі. Цілісний твердий мигдаль кладуть в тканинний мішок, який пізніше зберігають в темному, сухому і прохолодному місці.