Підбираючи рослини для клумби, які не обійдіть увагою сідальцею. Найближча родичка шток-троянди невибаглива в догляді і відмінно відчуває себе в відкритому грунті. На фото ландшафтних композицій сідальцею можна побачити в поєднанні з іншими, більш високими культурами. Виведено багато сортових форм квітки для саду.
Короткий опис і сорти сідальцеі
Сідальцея – багаторічна рослина сімейства мальвових, батьківщиною вважаються заплавні луки Північної Америки. Припускають, що звідти сідальцея поширилася по світу.
Стебла сідальцеі прямостоячі, висотою близько метра. Лист роздільний, розташовується по черзі. У самій землі з прикореневих округлих листя зібрана розетка. Через великих квіток «грамофонів», зелені у верхній частині стебла майже не видно. Забарвлення пелюсток від білого до насичено-фіолетового. У кожній квітці п’ять пелюсток, в центрі чашки – стовпчик. Цвітіння сідальцеі настає в середині літа і триває до вересня.
У дикій природі зустрічаються: сідальцея мальвоцветковая (malvaeflora) і білосніжна сідальцея (candida). Основний ареал їх розселення південний захід Сівши. Америки, сирі низини і відкриті береги річок.
сорт Loveliness
Мальвоцветковая сідальцея дала початок садовим сортам:
- Чарівна (Loveliness). Ніжно-рожеві квітки. Висота стебла 0.8 м.
- Croffway red. Особливо морозостійкий сорт з темно-червоними квітами.
- Вільям Смітт. Яскраво-рожеві квіти з відтінком лососевого. Сідальцея віддає перевагу сонячним місцям і хороше мульчування грунту.
- Рожева королева. Великі яскраво-рожеві квіти.
Сорт Вільям Смітт
Інші сорти сідальцеі: Party Girle, Purpetta, Елсі Heugh, Маленька Принцеса, PucK, Sussex Beauty.
Увага! Цікаво, що сідальцея в Америці вважається весільним квіткою. Білосніжний букет – символ подружнього щастя і любові.
Розмноження і посадка сідальцеі
У тіні садити сідальцею не варто, цвітіння буде слабким і незначними. Ділянка вибирають сонячний, але вологість ґрунту потрібна висока. Посадку можна зробити як навесні, так і восени.
Способи розмноження сідальцеі:
- Насінням. Сідальцея проростає від 12 днів до 8 тижнів. Виросли з насіння, зацвітуть на наступний рік. Посів роблять у теплиці або відразу у відкритий грунт, коли грунт прогріється до +10 ° C. Восени в суху погоду, з повністю доспілих коробочок сідальцеі, збирають насіння. Матеріал зберігають у полотняних або паперових пакетах. Грунт перекопують, розпушують. Роблять борозни завглибшки не більше 3 см, де розміщують насіння сідальцеі. Присипають пухким живильним грунтом. Після появи сходів молоду сідальцею проріджують перший раз, залишаючи відстань 10-15 см. З появою двох пар справжніх листків проводять друге проріджування (40-45 см).
Увага! Гібридна сідальцея розмножена насінням, не зберігає сортові ознаки. Матеріал для цієї мети набувають в спеціалізованих магазинах.
- Прикореневими відростками. Використовується набагато частіше. Сідальцея ділиться ранньою весною, до того, як на рослинах утворюються нирки. Молоді відростки повинні мати власні корінці, в землю садять відразу після ділення. Квіти з’являться в цьому ж сезоні. Якщо потрібно транспортування, то кореневу систему тимчасово обертають поліетиленовим пакетом.
Догляд за сідальцеей в саду
Сідальцея – вологолюбна рослина. В посушливе жарке літо потрібен регулярний полив. При тривалій відсутності природних опадів, клумбу з квітами поливають тричі на тиждень. Молоді рослини не бажано зрошувати холодною водою, а тільки теплою і відстояною.
Порада. Надлишки розсади сідальцеі можна використовувати для боротьби з бур’яном. Висаджуйте квітка там, де розростається подорожник, снить, тонконіг, березка.
Незважаючи на те що сідальцея «глушить» бур’яни, посадку регулярно прополюють. Це збагатить ґрунт киснем, знизить ризик виникнення цвілі і запобіжить гниттю. На одному місці сідальцея зростає і пишно цвіте кілька років.
Також догляд за сідальцеей включає:
- Обрізку увядающих пагонів. Крихкі насіння дадуть багато несортовий поросли, що негативно позначиться на декоративності ділянки. Стебла зрізають біля самого кореня, що забезпечує появу нових пагонів.
- Підготовка до зими. Сідальцея переносить морози нижче -25 ° C. Укриття з ялинового гілля і шару мульчі рекомендовано в регіонах з дуже низькими зимовими температурами. Шкідниками і хворобами сідальцея не дивується.
Використання в дизайні ландшафту
Сідальцея відмінне бордюрное рослина заднього плану. По самому краю садової доріжки можна висадити низькорослі: флокси, примулу, бадан, чорнобривці, цибулинні багаторічники. Середній шар заповнюють декоратівноліственниє: колеус, гейхера, гіпоестес, перилла, хоста, каладиум.
Бордюрні композиції часто переходять в миксбордери. Якщо квітник планується в зоні водойми, то прибережну зону декорують сідальцеей. Вологолюбна рослина буде відчувати себе там «як вдома».
Ідеї застосування сідальцеі на ділянці:
- вздовж парканів, огорож;
- для зонування простору;
- у відкритих палісадами і односторонніх квітниках;
- високорослі сорти – на альпійських гірках і в центрі збірних клумб;
- для оформлення під’їзду або входу в будинок, веранду.
Цікаво виглядає сідальцея в рокарії на сірому тлі каменів. Доповненням можуть служити: люпин, аквилегия, дельфініум. Зелені композиції додадуть невисокі хвойники: ялівець, західна туя, карликова сосна і кипарис. Сідальцея підходить для одиночної посадки (солітер).
Сідальцея добре варто в зрізку, у букетах поєднується з іншими садовими квітами: цінніей, жоржинами, гладіолусами, айстрами. Зрізані рослини містять в прохолодному приміщенні, часто міняючи воду.
Догляд за сідальцеей не відніме у садівників багато сил і часу. Невибаглива рослина прикрасить своїми «дзвіночками» заміську дачу або ділянку перед приватним будинком.