Лимон – це красиве декоративне дерево, яке приносить смачні, корисні плоди. Особливою популярністю плоди користуються взимку, коли люди починають активно хворіти на грип: до складу рослини входить велика кількість вітаміну С, який дозволяє боротися з вірусами і підвищувати імунітет.
Посадка лимона – нескладна справа
Посадити лимонне дерево не важко, головне, правильно підібрати насіння або саджанці. Варто знати, який догляд потрібен цитрусові: в залежності від сорту він може відрізнятися. Від догляду залежить плодоношення рослини. Тільки профілактика шкідників дозволить виростити здоровий лимон.
Способи розмноження
Посадка лимона – це не трудомістке заняття, що вимагає часу. Щоб посадити лимон в домашніх умовах, необхідно вибрати спосіб розмноження. Використовують два методи, щоб вирощувати лимон:
- насіннєвий;
- живцювання.
Вони відрізняються часом плодоношення. Рослини, вирощувані з кісточки, дають перші плоди через 8 років, а ті, що з держака, через 4 роки. Щоб зберегти всі сортові особливості лимона, краще використовувати метод живцювання, т. К. Насіннєвий спосіб посіву може як зберегти, так і не зберегти характеристики свого виду.
Насіння для посадки лимона в домашніх умовах можна взяти з будь-якого стиглого цитруса. Необхідно садити їх в 5 см один від одного. Для посадки кісточок використовується земля для цитрусових. Після посадки грунт регулярно поливають, вона не повинна повністю висихати. При такому догляді вже через 2 тижні ви отримаєте перші паростки лимона.
Щоб отримати лимон будинку з держака, потрібно зрізати гілочки дорослої рослини довжиною 10 см. Після чого держак висаджують в теплицю з хорошою вологістю і температурою повітря. Коли рослина вкоренитися, його пересаджують в горщик, поливають і накривають банкою.
Лимон можна виростити з кісточки
Вибір горщика
Якщо ви помістіть рослина в маленьку ємність, то воно не буде рости і з часом просто загине від нестачі місця. Як матеріал для горщика найчастіше використовуються:
- глина;
- пластмаса;
- дерево.
Пластмасовий горщик коштує значно дешевше інших, тому його часто вибирають. Така ємність відмінно підходить для вирощування саджанців лимона. Для дорослого дерева краще взяти глиняний або дерев’яний горщик.
При виборі ємності в першу чергу варто звернути увагу на розмір. Її стінки не повинні бути занадто товстими, бажано, щоб на них не було западин. Внизу горщика повинні розташовуватися дренажні отвори, через яке буде виходити зайва волога.
Молодий лимон садять в горщики діаметром 15 см. З кожним роком рослина стає більше, тому під час пересадки горщик змінюється, його діаметр горщика збільшується на 2-4 см.
Пластикові горщики підходять лимону і коштують недорого
Особливості вирощування лимона
Садити будинку лимон краще в невеликий горщик. Це дозволить отримувати близько 30 плодів на рік з молодого рослини і понад 100 штук з дорослого. Лимони, вирощені в таких умовах, ні чим не гірші за ті, що ростуть у природному середовищі.
Лимонне дерево в домашніх умовах вимагає більше уваги, ніж інші кімнатні рослини. Щоб його виростити, треба правильно підібрати місце. Горщик має стояти не на підвіконні, а на просторому столику: старше стає дерево, тим воно більше в розмірах.
Лимони, які були посаджені недавно, дадуть перші плоди через кілька років.
Як посадити лимон, якщо ви вибрали живцювання:
- Звернути увагу на характеристики сорту. Якщо дерево із субтропіків, то реабілітуватися йому буде дуже складно, тому краще вибирати сорти, пристосовані до наших кліматичних умов.
- Необхідно дізнатися, як правильно посадити лимон обраного вами сорти.
- Попередньо підготувати грунт для цитрусових, заглибити корінь рослини на 5 мм. Це дозволить в майбутньому дереву не гнити.
- Коли саджанець вже знаходиться в горщику, варто обприскати його теплою водою.
- Ставити саджанець в тому місці, де досить світла, але немає прямих променів.
Живцювання лимона може мати свої особливості в залежності від сорту
Пересадка
Лимон у міру розростання потребує пересадки. Якщо з горщика стирчать відростки коренів, то потрібно перемістити цитрус в більшу ємність. Краще пересаджувати восени або взимку.
Метод перевалки дозволяє акуратно пересадити рослину і швидко реабілітуватися йому на новому місці. Пошкоджені коріння акуратно видаляють, щоб лимон не загинув.
Підготовка до пересадки здійснюється так само, як і до посадки. Треба взяти ємність побільше, укласти дренаж і насипати трохи вологого піску. Далі дістати акуратно рослина з попереднього горщика і помістити в новий, досипати в горщик грунт і ущільнивши її. Полити грунт теплою водою і розпушити його.
Догляд
Полив, підживлення і освітлення грають велику роль для здоров’я і плодоношення дерева. Лимон – це рослина, яка живе в теплому кліматі, тому рівень освітлення є основною частиною догляду за ним. Південна або східна сторона будинку дозволять отримувати дереву більше світла і тепла.
Лимон дуже любить воду, особливо в спекотні дні, тому влітку його потрібно поливати щодня. Взимку кількість води, що вноситься в грунт, має бути менше. Для нормального розвитку лимона температура в приміщенні повинна бути 17-22 ° C.
Недолік або велику кількість добрива може нашкодити рослині, тому потрібно чітко дотримуватися схеми. Через порушення можуть з’явитися різні захворювання або напасти комахи. Влітку підгодовувати дерево органічними добривами. Можна використовувати гній або перегній.
Обрізка лимона необхідна для нормального росту і плодоношення дерева: гілки, які не дають плоди, просто забирають силу у лимона.
Вона дозволяє сформувати крону, яка завдяки цьому буде активно розвиватися.
Формування крони цитрусових: а – прищіпка гілки 0-го порядку; б – прищіпка гілок 1-го порядку; в – прищіпка гілок 2-4-го порядку
Шкідники
Неправильне освітлення, температурний режим, полив – все це може спровокувати виникнення хвороб і комах, а через них дерево стає слабкішим, скидає листя і плоди.
Найчастіше у кімнатного лимона можна зустріти таких шкідників:
- щитівка;
- павутинний кліщ;
- борошнистий хробак;
- тля.
Вони можуть привести до того, що у лимона опаде листя і сохнуть гілки. Позбутися від комах можна за допомогою мильного розчину або спеціальних засобів, які продаються в садівничих магазинах.
Щоб хвороби і шкідники не нападали на рослину, потрібно проводити профілактику: правильно доглядати за деревом, оглядати на предмет зараження, регулярно обробляти грунт мідним купоросом.