Кожна теплиця – це мікро-світ, в якому тепло – обов’язкова складова для відмінного розвитку, зростання культур. Особливо гостро питання збереження тепла стає взимку, і досвідчений городник, вивчаючи особливості повітряного опалення, часто робить вибір на його користь. Але після перегляду відео виникає багато питань. Де придбати обладнання? Чи можна зробити все своїми руками без залучення фахівців, а отже, значних фінансових вкладень? Відповіді – є і вони – тут!
Опалення теплиць: необхідність чи розкіш
Майже кожен, навіть самий «віддалений» від сільського життя людина знає, що перевага вирощування овочів або квітів в теплиці – це можливість зібрати не тільки значний урожай, але і ранній. Зазвичай культури, висіяні і вирощені в тепличних умовах, радують більш рясним врожаєм на 14-21 днів раніше, ніж рослини відкритого грунту.
Саме цей факт і змушує досвідчених і тільки початківців городників ставити на своїх ділянках теплиці і теплиці з метою вирощування овочів / квітів для себе або в комерційних цілях. І вибір опалення тут – важливий фактор. При цьому кожен може віддати перевагу:
- грунтовому обігріву грунту, коли тепло подається до коренів рослин. Цей варіант актуальний в разі ранньої висадки огірків та ранньої капусти;
- вегетативному. В цьому випадку теплом «огортається» тільки та частина рослини, яка знаходиться над грунтом. Це рішення актуально для оранжерей, в яких вирощуються вимогливі і вибагливі до різних умов рослини для подальшого продажу;
- повітряному, що застосовується повсюдно і затребуваним за рахунок легкості монтажу, доступною вартості елементів, довготривалої служби.
Принцип дії повітряного опалення теплиць
Таким чином стає зрозумілим, чому саме останній варіант опалення – ефективний і використовується всіма.
Увага! При повітряному опаленні теплиці взимку страждають показники вологості. І якщо культура вимагає певних величин, необхідно створити їх штучним шляхом.
Особливості повітряного опалення: враховуючи тонкощі і нюанси
Отже, опалення теплиці в зимові місяці за допомогою нагрівання повітря має на увазі кілька варіантів монтажу системи. Адже використовуючи в якості теплоносія повітря, його потрібно обігріти доступним способом, а після – розподілити по всій площі теплиці з тим, щоб однакове тепло отримав ряд томатів як в перших лунках, так і в самих останніх. Тут враховується площа теплиці, її покриття (ПВХ-плівка або полікарбонат), а також особливості технологічної карти вирощуваної культури.
Обігрів теплиць «для себе»: витрати є незначними
Для невеликих площ, а також будівель, накритих поліетиленовою плівкою, використовуються:
- печі-буржуйки (ідеальний варіант – розташування самої печі в тамбурі теплиці для захисту рослин від пилу / кіптяви), піролізні печі. Важливий момент при виборі таких елементів опалення – горизонтальний димар, який буде проходити через всю теплицю. Для того щоб рослини обігрівалися максимально, саму піч разом з димарем вкопують у грунт: нагріте повітря, поступово піднімаючись, прогріває і нижню частину рослини, і крону, що милостиво позначається на його розвитку;
Для невеликої дачної теплиці досить печі або Тена
- Тени / конвектори, які, будучи з’єднаними в єдину систему, розподіляються по всьому периметру теплиці для рівномірного прогріву повітря і максимального обігріву рослини;
- ребристі радіатори і воздуходуви, здатні за короткий проміжок часу «нагнати» потрібну температуру і згодом – підтримувати її. Дані елементи застосовні і при печі, і при ТЕНах в разі, якщо за плівкою – мороз з вітром, які швидко охолоджують теплицю.
Увага! Модне нині інфрачервоне опалення, елементи якого монтують під стелею, обігріває за допомогою променевої енергії кожен куточок теплиці. При цьому його яскраве перевага – в акумулюванні тепла на грунті і подальша віддача при вимкненому системі. Хороший, але дорогий варіант!
Обігрів теплиць майже промислових масштабів: витрати один раз і назавжди
При установці на ділянці добротної, практичною і надійною теплиці з профілю, критої полікарбонатом, так само відповідально варто підійти до облаштування повітряного опалення. Вибір – за газовим котлом! При цьому нагрівається між котлом і топкою гаряче повітря розподіляється по системі повітроводів. Вони – це вентилятори промислового масштабу і перфорований поліетиленовий рукав, який проколюється уздовж всього периметра, обігріваючи грунт теплиці.
В цьому випадку повітряне опалення – професійна система, в якій взаємопов’язана кожна деталь. Запрошені монтажники використовують фундамент, стійки і сама підстава теплиці для установки вентиляційних агрегатів. Саме вони і прогрівають загальну площу рівномірно і досить.
Порада! Повітронагрівачі з воздухоотвода, перфорований рукав, генератори теплого повітря слід купувати тільки у компаній, що займаються виробництвом елементів для систем опалення теплиць і їх монтажем. Профільні фахівці розрахують кількість необхідних матеріалів та елементів, грамотно проведуть монтажні роботи, гарантують подальше обслуговування.
Чудеса можливі: монтаж повітряного опалення своїми руками
Отже, облаштувати повітряне опалення власними силами можна, якщо звичайно, теплиця не займає кілька га. У цьому випадку важливий вибір елементів, які будуть утворювати єдину систему опалення.
Інфрачервоні обігрівачі в теплиці
Розглянемо самостійне облаштування на прикладі:
- газових конвекторів. В цьому випадку потрібно розрахувати кількість конвекторів виходячи з їх потужності. Отже, необхідно знати площу теплиці і особливості вирощуваних в ній культур. Після цього можна приступати до монтажу, маючи для цього надійні простінки. Схеми грамотного розміщення повітрязабірників і димоходів можна «підглянути» в інтернеті;
- інфрачервоних випромінювачів. Їх легко кріпити на опори-основи за допомогою кронштейнів, послідовність підключення коштує визначати самостійно;
- піролізних печей. В їх монтажі немає нічого складного, досить тільки підготувати утрамбований грунт і подбати про димоході, що виходить за межі споруди.
Ось і відкриті всі «секрети» повітряного опалення теплиць в зимову пору року. Вибрати елементи до системи варто відповідно до вимог, уподобаннями, площею і укриттям споруди. І ніяких турбот не складе виростити солодкий перець, братки або саджанець черешні раніше!