Як доглядати за лимоном в домашніх умовах? Це питання цікавить кожного недосвідченого садівника. Адже саме догляд впливає на ріст і плодоношення рослини. Лимон – дуже корисний цитрус для людського організму. З його допомогою можна приготувати смачний чай і підвищити імунітет.
Правильний догляд за лимоном – гарантія отримання плодів
Тому якщо ви хочете отримати всі корисні вітаміни, потрібно знати, як доглядати за лимонним деревом.
Поливання лимона
Догляд в домашніх умовах в першу чергу полягає в правильному поливі. У холодну пору домашній лимон поливають один раз в тиждень. Для цього треба заздалегідь відстоювати теплу воду. У теплу пору року полив необхідний раз в день, адже в спеку будь-яка рослина вимагає багато рідини.
Після кожного поливу верхній шар грунту треба рихлити. Вносити воду в землю потрібно чітко за схемою, щоб не нашкодити кореневій системі лимона, адже велика кількість вологи може привести до її загнивання, а нестача води призводить до того, що лимонне дерево в домашніх умовах починає скидати листя. Це перша відповідь на питання, як доглядати за домашнім лимоном.
Освітлення
Варто знати і про правильне освітлення, якщо ви ставите питанням «як доглядати за кімнатним лимоном». Адже жодна рослина не може існувати без сонячного світла. Лимонне дерево не потребує тривалого світловому дні. Кількість світла впливає тільки на формування листя, а не плодів. Дерево в домашніх умовах краще тримати на підвіконні, який розташовується на сході.
Якщо ж вікон з потрібною боку немає, то потрібно оберігати рослину від прямих сонячних променів. Для правильного формування крони треба повертати дерево кілька разів на місяць.
Тінь негативно позначається на розвитку лимона. Постарайтеся правильно доглядати за лимоном, тоді проблем таких не виникатиме.
Деревце лимона любить колір, але не потрапляння прямих сонячних променів
Температура повітря
Догляд за лимоном в домашніх умовах передбачає температурний режим. Це одне з головних умов плодоношення лимона.
Температурний режим для лимона повинен бути таким:
- Коли лимон починає цвісти або активно рости, температура повітря повинна бути не менше 17 ° C.
- Коли почалося активне плодоносіння: 20 ° C.
- У період спокою, який частіше за все настає взимку, в квартирі повинно бути від 14 ° C до 18 ° C.
Для лимона в домашніх умовах догляд в плані температурного режиму повинен дотримуватися чітко. Найменші перепади викликають хвороби і призводять до загибелі.
Досвідчені садівники рекомендують в літній період виносити лимон в домашніх умовах на вулицю. Так він зможе насититися теплими променями сонця, а бджоли зможуть зайнятися запиленням деревця, якщо воно не здатне до самозапилення.
Влітку лимон можна виносити на свіже повітря
Рівень вологості
Догляд за домашнім лимоном включає в себе контроль за рівнем вологості. Щоб він нормально ріс і давав плоди, вологість повинні бути високої, особливо в літній період через спеку. У такі дні рослину необхідно обприскувати щодня і раз в тиждень мити його під душем.
Щоб підвищити рівень вологості, необхідно поряд з горщиком поставити невелику ємність з водою, яка буде випаровуватися і створювати оптимальні умови для росту дерева. При бажанні можна придбати спеціальний зволожувач повітря, який повинен знаходитися в одному приміщення з лимоном.
Підживлення
Догляд за кімнатним лимоном включає в себе і його підживлення. У літній період її проводять раз в сім днів, а взимку – кожен місяць, якщо лимон плодоносний. Якщо плодів немає, то робити це якомога рідше. Догляд за лимонним деревом передбачає підгодівлю за допомогою мінеральних і органічних добрив.
Перед тим як вносити корисні речовини, рослину поливають. Це дозволить уникнути опіків коренів. Якщо ви використовуєте готове мінеральне добриво, то пропорція речовин (N: P: K) дорівнює 14:16:18. Використовувати засіб згідно з інструкцією.
Органічні добрива для лимона треба правильно приготувати. Для цього необхідно гній залити водою і настоювати його тиждень. Після чого суміш розводять в пропорції 1:15. Два рази на рік рекомендується обробляти грунт за допомогою марганцівки, це дозволить запобігти захворюванням.
Гній – відмінне органічне добриво для лимона
Пересадка
Вирощування лимона включає в себе не тільки правильний догляд, а й його пересадку. Рекомендується робити її з деревами кожні два роки, поки вони молоді. У весняний період необхідно придбати спеціальний грунт і методом перевалки пересадити лимон в горщик, який більше попереднього на 4 см в діаметрі. Завдяки методу перевалки коріння зберігають свою фортецю і швидко приживаються на новому місці.
Необхідно пересаджувати дерево кілька разів на рік, в період вегетації. Використовуйте дренаж з керамзиту і деревного вугілля. Не можна пересаджувати дерево під час цвітіння і в той період, коли він плодоносить. Правильна посадка – запорука здоров’я дерева.
Пересадка лимона проводиться навесні
Цвітіння і плодоношення лимона
За деревцями лимона треба доглядати ретельно, особливо в період, коли на ньому з’являються квіти. Вперше це відбувається через два роки після посіву насіння. Коли рослина цвіте, не можна на ньому залишати все квітки, т. к. молоде дерево не здатне виростити все з’явилися зав’язі.
Процес видалення квіток:
- Вперше квітучий лимон обривають наполовину, залишають зав’язі на чотири плода.
- Коли дерево починає цвісти вдруге, залишають зав’язі для шести лимонів.
- Втретє на лимоні слід залишити зав’язі для восьми плодів.
Ці маніпуляції з деревом дозволяють правильно доглядати за ним і домогтися активного плодоношення. Чим старше дерево тим більше лимонів воно буде давати. Тому не варто боятися обривати квіточки.
Рослина дає плоди близько чотирьох разів на рік, в залежності від сорту і догляду. З моменту розвитку і до моменту дозрівання проходить приблизно 6 місяців.
Повністю дозрілий плід має шкірку золотистого кольору. Затягувати зі збиранням врожаю не варто, адже лимон втратить всі свої корисні властивості.
Якщо зміст лимона буде правильним, то можна буде отримати не тільки красиве і здорове дерево, але і смачні плоди.
Цвітіння лимона слід регулювати
Запилення лимона в горщиках
Цвітіння і плодоношення відбуваються тільки у дорослих рослин. Якщо лимон ще молодий, то рекомендується все квітки обривати. Щоб отримати плоди, на дереві має бути близько 20 дорослих листя. Раннє плодоносіння виснажує рослину, воно може загинути. Якщо дерево зміцніло, то потрібно дочекатися, коли воно зацвіте, і тоді можна запилювати.
Як опиліть лимон правильно? Для початку потрібно створити необхідні умови. Вологість повинна становити 70%, а температура повітря 25 ° C. Також варто підготувати спеціальні інструменти:
- м’який пензлик;
- невеликий шматочок хутра;
- ватна паличка.
Акуратно за допомогою підготовлених інструментів зібрати з тичинок пилок і перенести її на маточки. Провести це з усіма квітками. Якщо ви сумніваєтеся в тому, що процес запилення пройшов вдало, можна його повторити.
При бажанні можна скористатися спеціальними препаратами. Популярними є біопрепарати «Бутон» або «Зав’язь». Вони дозволяють сформуватися плодам, в тому випадки, якщо зав’язь розвивається дуже слабо.