Правила сівозміни: після чого садити огірки, а які культури після них

До числа найпопулярніших овочевих культур відносяться огірки. Неможливо знайти присадибна ділянка, де б не вирощувалася ця культура. Але врожай у всіх виходить різним. На це впливає безліч факторів. І один з головних – дотримання правил сівозміни. Як правильно спланувати черговість висадки овочів до і після огірків? Що садити на наступний рік?

Чому потрібно чергувати овочеві культури

Кожен досвідчений дачник-городник знає, що різні культури забирають з грунту різні корисні речовини і в різній кількості. Якщо садити огірки в одному місці хоча б два роки поспіль, то це призведе до виснаження ґрунту. Грунт втратить свої родючі властивості саме для огірків. Але якщо в наступному році висадити нову культуру, то ці овочі будуть відчувати себе чудово.

Важливо знати, що деякі овочі нездатні прижитися по сусідству. Також важливо чергувати культури, які виявляють різні вимоги до ґрунту.

Увага! Важливе правило сівозміни: чи не висаджувати одну культуру на одній і тій же грядці кілька сезонів поспіль. Тому не можна садити огірки після огірків.

Сидерати в допомогу

Що робити городникам, які займаються виключно вирощуванням огірків на продаж? У них немає можливості проводити зміну культур і сезон за сезоном вони займаються тільки огірками. В цьому випадку потрібно приділити належну увагу оздоровленню грунту.

сидерати на грядці

Правила висадки огірків після огірків:

  1. Після збору врожаю огірків засейте свою плантацію або теплицю сидератами. Іншими словами – зеленими «добривами». Це група рослин, які відновлюють багатий склад грунту. В процесі своєї життєдіяльності вони виділяють в грунт велику кількість азоту, пригнічують ріст бур’янів, знижують кількість шкідників, які живуть в субстраті. Також сидерати покращують структуру землі. Їх відмерлі коріння створюють природну систему аерації ґрунту. Кращими сидератами є: злакові культури, гірчиця, редька, люцерна, конюшина.
  2. Сидерати не потрібно прибирати з ділянки. Дочекайтеся їх природної загибелі з приходом холодів і обробіть землю.
  3. Навесні обов’язково внесіть в землю компост. Після цього знову можете садити огірки.

Після чого садити огірки у відкритому грунті

Ще одне правило сівозміни говорить: культуру можна повернути на колишнє місце зростання через 3 роки. Після яких культур можна садити огірки в умовах відкритого грунту?

  1. Найвдаліші попередники: всі бобові рослини (горох, соя, квасоля, сочевиця, люпин).
  2. Хороші попередники: цибуля, часник, хрін.
  3. Універсальні попередники: картопля, буряк, морква.

що висаджувати на грядці

Визначитися, на місце якої культури садити огірки, потрібно з урахуванням особливостей ґрунту. Наприклад, бобові відмінно насичують грунт азотом, завдяки чому плоди огірків будуть великими і швидко зростаючими. Цибулю і часник виділяють в грунт фітонциди, які мають протимікробну і протигрибкову властивістю. Якщо посадити після них огірки, то рослини будуть захищені від шкідників. А от картопля та інші коренеплоди ростуть тільки в верхньому шарі грунту. Це дозволяє землі відпочити, зберегти достатню кількість корисних речовин.

Після яких рослин висаджувати в теплиці огірки:

  1. Найвдаліші попередники: все хрестоцвіті (всі види капусти, редька, гірчиця).
  2. Хороші попередники: будь-які пасльонові (помідори, перець).

Після яких рослин можна висаджувати огірки

Як попередників не підходять рослини, які мають схожі з огірками вимоги до грунту, схожий тип кореневої системи і навіть схожі види захворювань. У групі ризику знаходяться всі рослини із сімейства гарбузових. Вони дуже активно збіднюють грунт. Щоб огірки не підчепили від гарбузових спільних шкідників, доводиться вапнувати грунт. А ця процедура з роками призводить до накопичення лугу в землі. Як результат – на ділянці будуть активно рости не огірки, а бур’яни.

Заборонені рослини:

  1. Гарбуз.
  2. Диня.
  3. Кабачки.
    овочі на городі
  4. Баклажан.
  5. Цукіні.
  6. Люфа.
  7. Патисони.

Що можна посадити після огірків

У відкритому грунті

Найкраще підходять рослини з неглибокою кореневою системою. Оскільки огірки дуже активно витягують з грунту все найцінніше, на наступний рік після них можна висадити рослини, які, навпаки, буду землю збагачувати.

  1. Найвдаліші послідовники: всі бобові рослини (горох, соя, квасоля, сочевиця, люпин), все коренеплоди (редька, буряк, морква, картопля).
  2. Універсальні послідовники: пасльонові (помідори, перець), цибуля, часник.

Порада! Одним з лідерів по поліпшенню якості грунту вважається біла гірчиця. Її насіння можна висадити після збору врожаю огірків.

У теплиці

Характерна особливість для теплиць – це більш інтенсивне виснаження ґрунту, ніж на відкритих ділянках. За один сезон огірки повністю використовують з грунту азотовмісні речовини. Натомість ця культура активно виділяє фенол. В результаті багато рослин просто не приживаються після огірка. Що приживеться в теплиці після огірків?

овочі в теплиці

  1. Молода картопля.
  2. Помідори.
  3. Болгарський перець.
  4. Топінамбур.
  5. Баклажани.
  6. Кріп.
  7. Петрушка.
  8. Селера.

Обов’язково беріть до уваги таблиці сівозміни. Це допоможе вам регулярно отримувати відмінний урожай з усіх овочевих культур, які вирощуються на вашій ділянці.

Чергування культур на грядці: відео