Причини і лікування хвороб лимона домашнього

Кімнатний лимон, як і всі цитрусові, часто страждає від захворювань вірусної, інфекційної і навіть грибкової природи. Хвороби лимона найчастіше є результатом неправильного догляду: недолік корисних речовин і вологи, похибки догляду. Рослина повільно гине.

щитівка

Щитівка – поширений шкідник лимона

Якщо у лимона в домашніх умовах з’явилися ознаки якоїсь хвороби, то слід діяти. Допомогти в цьому можуть поради від досвідчених фахівців рослинництва.

Чому кімнатний лимон хворіє?

Хвороби домашнього лимона виникають з кількох причин. Найпоширеніша з них – ослаблення імунітету рослини. Частково винен в цьому сам чоловік. Причини ослаблення імунітету:

  • похибки в догляді;
  • неправильний полив і добриво;
  • несприятливі мікрокліматичні умови (температура повітря, вологість і ін.);
  • помилки в обрізку.

Всі ці похибки приводять до того, що рослина стає слабким. Не виключається і вплив старого захворювання.

Інша причина – віруси і бактерії. Потрапити в горщик з рослиною вони можуть різними способами. Деякі бактерії поширюються по повітрю. Інші ж потрапляють в горщик не самі, через основних своїх переносників – комах. У кімнатного лимона через нестачу кисню. Як і все живе, він потребує свіжого повітря. А якщо горщик з цитрусовим варто в непровітрюваному приміщенні, ризик появи ознак хвороб збільшується в кілька разів.

Найбільш поширеними є причини, які людина робить при перших же спробах догляду за лимоном. Неякісний щеплення матеріал, а також грунт, можуть вплинути не тільки на зростання і родючість лимона, але і стати причиною його загибелі.

парша

Неправильний догляд може привести до появи парші та інших інфекцій

Які шкідники можуть загрожувати лимону?

Лимон звичайний, який росте на вулиці, більш схильний до атаки паразитуючих комах, ніж рослина, яке міститься будинку. Навіть маленька ймовірність появи їх в оселю загрожує життю цитрусового. Найбільшу небезпеку несуть ці шкідники лимона:

  • тля;
  • щитівка;
  • павутинний кліщ.

Вони вражають кореневу систему лимона, гілки та листя, але кожне з таких комах має свої особливості.

Попелиця

Попелиця вражає першими листя. На них утворюються дрібні зеленуваті точки. А після спостерігається згортання листя. Якщо своєчасно не вжити заходів, що паразитують комахи будуть атакувати і інші кімнатні рослини. Щоб зберегти власний домашній сад, слід негайно діяти.

Боротьба з попелиць небезуспішно. Головне – вчасно помітити шкідників. Все, що потрібно – це обрізати уражені листя і гілки.

Як підживлення для імунітету слід скористатися добривом, а щоб виключити подальше поширення паразитів – купити інсектициди. Кращий засіб – диазинон. Після першої обробки листя лимона велика частина решти комах гине.

Попелиця на лимоні

Попелиця спочатку проявляється характерними загорнутими листям

Щитівка

Щитівка – комаха, що харчується соком листя лимона. Вона має дуже маленькі розміри, але людині її не складно помітити. Найчастіше вона поселяється на підставах листя. Паразит прикріплюється до зворотному боці листка, тому слід оглядати листя саме з нижньої сторони.

Позбутися від щитівки просто. Методи боротьби з нею схожі методами, які застосовують проти попелиці: підійдуть інсектициди й спеціальні розчини, приготовані в домашніх умовах. Одним з таких є мильний розчин:

  1. Готують один літр чистої води.
  2. У пляшку з водою заливають 2 столові ложки рідкого мила.
  3. Субстанцію ретельно збовтують.

Приготований розчин слід наносити на заражені листя. Протистояти захворюванню таким засобом за один прийом буде складно. Найбільший ефект досягається за 3-4 щоденні процедури по 60 хвилин. Після закінчення кожної слід ретельно промивати листя під проточною водою.

Павутинний кліщ

Павутинний кліщ – не менш поширений шкідник. Він також атакує листя. Уражена ділянка завжди покривається тонкою павутиною, яка характерна для життєдіяльності цієї комахи. Боротися з ним просто: слід приготувати 1% розчин борної кислоти. Їм слід обприскувати уражене цитрусове. Вже після першої процедури будуть помітні поліпшення. Для максимальної ефективності курс лікування повинен становити 3-4 дня.

павутинний кліщ

Павутинний кліщ нерідко вражає лимони

Бактерії і віруси

Хвороботворні бактерії несуть не меншу загрозу рослині, ніж паразити. Дуже важлива боротьба з ними. Найбільш поширені хвороби листя, вони уражаються першими. Лікування необхідно починати на самих ранніх стадіях захворювання для більшої ефективності та якнайшвидшого одужання. Найбільшу небезпеку лимону несуть такі хвороби:

  • грибок сажі;
  • парша;
  • бородавчаста;
  • коренева гниль.

Остання атакує кореневу систему, вражаючи живильний центр всього цитрусового. Дуже швидко захворіла рослина гине. Тому при перших же помічених ознаках гнилі (висихання листя і стебла) слід пересадити лимон на нове місце. Але ця процедура має свої особливості.

Врятувати цитрусове від гнилі можна тільки замінивши грунт на новий. Уражені корені необхідно обтрусити від землі, видалити загиблі ділянки і розмістити рослину на 1 годину в розчин марганцівки. Така процедура знищує хвороботворні мікроорганізми. Через 60 хвилин перебування в лікувальному розчині, рослина підсушується і висаджується на нове місце. Щоб повернути лимону його здоровий вигляд, слід регулярно його удобрювати.

Деякі захворювання піддаються швидкому лікуванню. Грибок – одне з таких. Через атаки шкідливих мікроорганізмів рослина уповільнює своє зростання і повільно сохне. Сплутати таку хворобу з іншого складно, т. К. Їй властивий попелястий наліт, який утворюється на листі. Не варто боятися таких симптомів.

Вилікувати рослина нескладно. Потрібно ретельно промити уражені ділянки під проточною водою або витерти їх губкою. А в якості профілактичних заходів слід регулярно провітрювати приміщення, в якому стоїть горщик з цитрусовим.

Нерідко парша атакує домашню рослинність. Такому захворювання характерне утворення плям на листках і стеблі. Вони швидко темніють і роблять лист крихким. Уражені ділянки можуть ставати м’якими, а їх поширення призводить до того, що частина рослини просто опадає. Справитися швидко з такою хворобою складно. Слід видалити уражене листя і обробити здорову частину рослини мідним купоросом. А щоб захворювання не турбувало цитрусове і пізніше, важливо проводити сезонні обприскування. Такі ж методи лікування відповідають і бородавчаста, основний розвиток якої пов’язано зі знищенням врожаю.