Фасад по праву вважається «обличчям» будинку. Тому виглядати він повинен дуже красиво і презентабельно. Його декор виконують з різних матеріалів, але останнім часом все більше популярності набирає пінополістирол. У статті буде розказано про нюанси, переваги і монтажі пінопластових деталей.
Переваги декору з пінополістиролу
Пінополістирол зараз в особливій пошані у будівельників і дизайнерів. Оздоблення житлового будинку цим легким і практичним матеріалом дозволяє вирішити відразу 2 завдання: утеплити приміщення і прикрасити його. До того ж, матеріал забезпечує простоту монтажу і довговічність.
Елементи для фасаду з пінополістиролу поступово витісняють прикраси з гіпсу і бетону, що відрізняються громіздкістю і великою вагою. Адже наявність на будівництві останніх сильно збільшує навантаження на фундамент і несучі стіни, що вимагає їх додаткового зміцнення.
Якщо порівнювати декор з пінополістиролу з подібними деталями виконаними з гіпсу і дерева, то тут також спостерігається очевидна перевага першого – він не боїться високої вологості. До всього іншого, матеріалу не страшно вплив лугу, кислоти і мінеральних масел.
Пінополістирол легко кріпиться до стін за допомогою гіпсового або цементного розчину і мастики. При бажанні фасад нескладно оформити самостійно.
Увага! Пофарбувавши ліпнину в правильно підібраний відтінок можна вигідно відтінити колір і фактуру стін будинку або зіграти на контрасті.
У матеріалу повністю відсутній запах, на ньому не поселяються цвілеві гриби і гнильні бактерії. Пінополістирол погано горить, в його складі немає шкідливих сполук. Декор можливо кріпити як зовні будівлі, так і з внутрішньої сторони. Це чудовий варіант для реставрації старих будинків.
Як прикраса фасаду пінополістирол підходить для використання в регіонах з різним кліматом. Він не реагує ні на високі, ні на низькі температури. При бажанні можна замовити не повторюються форми, які додадуть будинку оригінальності.
Як виробляють декор з пінополістиролу
Матеріал, який буде використовуватися в якості ліпнини на фасаді будівлі має володіти особливими якостями. Тому для його виготовлення застосовують спеціальну технологію.
- Пінополістирол обробляються на верстатах шляхом контурної термічного різання розпеченій струною. У великих масштабах застосовують комп’ютеризовані верстати, в результаті чого виходять максимально точні форми.
- Підготовлений пінополістирол покривають мінеральними сумішами на основі акрилової.
- Після армуючого шару на декор наносять склосітку, яка буде служити захистом від лужного руйнування.
- Потім пінополістирол обробляють цементно-клейовий сумішшю, що проникає в глибокі шари. При цьому на поверхні вона утворює досить товсту плівку. Декор з пінополістиролу
- Наступним етапом йде сушка. При певній температурі захисний шар схоплюється. В результаті ліпнина стає стійкою до ультрафіолету і не притягає пил.
- Завершальний момент – зачистка елементів і полірування їх поверхні.
Виробники виготовляють з пінопласту подобу будь-якого облицювальний матеріал, наприклад, камінь, дерево, гіпс. Таку імітацію візуально складно відрізнити від натурального декору.
Порада. По кутах будинку можна використовувати камені з пінополістиролу. В результаті виходить дуже красивий рельєф за рахунок виступів декоративних елементів щодо стін.
Різновиди прикрашають елементів і правила їх монтажу
Елементів службовців декором фасаду, як видно на фото, досить багато. Загальноприйняті назви звучать так:
- Цокольний карниз – цей горизонтальний стрічковий виступ розташовується внизу по всьому периметру будинку.
- База колони, стовбур, капітель – нижня частина, середина і верх відповідно.
- Балясина – елемент огорожі сходів, що встановлюється вертикально.
- Сандрики – декор над вікном.
- Молдинг – карниз між поверхами.
- Русти – накладки у вигляді прямокутників по кутах будинку.
- Кронштейн – елемент підвіконня у вигляді опори.
- Арка – лиштви для вікон і дверей округлої форми. Елементи архітектури будинку
- Замок – імітація каменю (замка) у верхній частині арки.
- Пілястра – виступ стіни, як би продовжує колону.
- Лиштва – обведення вікна.
- Фриз – смуга, що оздоблює прикраси фасаду.
- Фільонка – вузький лінійний елемент оздоблення.
- Розетка – кругла накладка.
- Візерунок – об’ємний орнамент.
Щоб провести монтаж декору з пінополістиролу своїми руками потрібно дотримуватися наступних правил:
- Стіни, підвіконня, косяки і карнизи, тобто всі поверхні, на які будуть кріпити пінополістирол потрібно ретельно вирівняти. З цією метою використовують фасадну штукатурку.
- Далі слід почекати, поки все оброблені поверхні повністю висохнуть. Зазвичай на це йде близько 2-х діб.
- Виконують розмітку за допомогою рівня і схилу.
- Фіксують пінополістирол до основи. На тильну сторону наносять монтажний клей або піну. Підготовлений елемент з силою притискають до наміченого місця. Між сусідніми деталями при цьому потрібно залишати 2-3 мм зазору.
Порада. Щоб уникнути сповзання декору по клею, з нижньої сторони можна тимчасово прикріпити дерев’яні планки.
- Після 3-х діб, коли пінополістирол добре приклеїться, деталі додатково закріплюють дюбелями.
- Стики заповнюють складом, призначеним для герметизації швів. На кілька діб залишають для висихання.
- На завершення монтажу декоративні елементи покривають ґрунтовкою і фарбують.
Декор з пінополістиролу – ідеальний варіант для облагородження фасаду. З фінансового боку це зовсім не накладно, а роботу по кріпленню декору легко можна виконати самому.