Основна мета садівників – підвищити врожайність і поліпшити опірність плодового дерева дратівливим факторам зовнішнього середовища. Щеплення черешні на вишню або будь-які кісточкові культури дозволяє значно поліпшити якість врожаю, підвищити морозостійкість.
Щеплення черешню на вишню може підвищити врожайність дерева
Вибір сорти черешні для щеплення вишні
Щеплення дозволяє вирішити безліч проблем:
- підвищити врожайність;
- зберегти старий сорт плодового рослини;
- поліпшити якість плодів;
- знизити сприйнятливість до захворювань і нападів шкідників;
- захистити дерево від морозів.
В якості підщепи краще підібрати сорти черешні з високою морозостійкістю: Антипко, Овстуженка, Дичка.
Відповідним вишневим привоєм є Мак, Рубінова Уральська, Пізня рожева. Перевагою щеплення черешні на вишню влітку на дорослу рослину або саджанець є схожість плодових дерев за своїми ознаками.
Черешня Антипко – морозостійкий сорт
Щеплення черешні на черешню
Чи можна прищепити черешню на черешню: за умови, що ви підберете схожий за ознаками вид прищепи. Візьміть держак 40 см в довжину, має 3-4 здорових нирки. Щеплення проводиться в стислі терміни, т. К. Зріз на дереві окислюється дуже швидко, що може привести до загибелі рослини. Процедуру щеплення на черешню краще здійснювати навесні, в період активного руху соку.
Якщо втеча підщепи дає хороший приріст річних паростків, щеплення пройде успішніше. Якщо йде активне почкообразованіе, а приріст слабкий, доведеться видалити частину бутонів на ранній стадії.
Провести щеплення можна декількома способами:
- закорним – починають проводити в період активного набрякання бруньок, в цей момент кора добре відділяється, і підщепу для черешні можна отримати без великих витрат на відновлення, щепа поміщають під кору;
- в розщепів – тривалість маніпуляції можна розтягнути до появи перших бруньок, між гілками роблять розщепів, в який поміщають щепу; закріпивши його, обробляють пошкоджене місце садовим варом;
- бічний щепленням – можна скористатися в будь-який час року, Маніпуляції проводять, зробивши виїмку в бічній частині і вставивши в неї зріз прищепи, попередньо оброблений прискорювачем росту і розчином марганцю; щепа надійно закріплюють бинтом, обробленим садовим варом;
- мостикову методом – прищеплюють рослини ранньою весною або восени, поміщати держак можна всередину крони; щоб уникнути передчасного формування нирок надягають спеціально призначені ковпачки, це дозволить зберегти підщепу від морозів.
Процедура влітку
Літня щеплення проводиться бічним методом. Активно застосовується, коли потрібно окультівіровать дички, омолодити крону. Переваги методу полягають в досягненні міцного зрощення підщепи і прищепи. Використовується на підщепі будь-якого діаметру, але оптимальним є 1,5-2,5 см.
Зріз заготовленого держака поновіть, обробіть дезінфікуючим розчином марганцю або бордоською рідини. На черешку повинно бути не менше 2-3 здорових точок. Зріз в діаметрі має дорівнювати довжині черешка, помноженої на 3. Другу сторону потрібно обрізати аналогічним способом, щоб він став схожий на двосторонній клин. Верхівку обрізають на 1 см вище нирки.
Візьміть гострий ніж і розташуйте його під кутом 30 ° до підщепи і зробіть заріз. Розрізати потрібно не тільки кору, але і частина деревини. За глибиною орієнтуйтеся на зріз прищепи. Вставивши щепу в заріз, вирівняйте шари камбію, краще з усіх боків. Місце з’єднання оберніть спеціальної прищеплювальної стрічкою або харчовою плівкою. Прищепного втечу в верхній частині обробіть садовим варом.
Втеча приживається 6-8 тижнів. Оцінити результат роботи можна вже через 2-3 тижні. Про успішну операцію свідчить пробудження нирки на підщепі. Обв’язку знімають через 4-5 тижнів.
Окуліровка черешні
Як на вишню прищепити черешню на нирку: провести окулірування черешні влітку. Краще прищеплювати молодий підщепу, віком до 4-7 років. При відсутності відростка відповідного сорту робота може проводитися зі старими екземплярами. Краще вибрати для щеплення тонку гілку від 10 см в діаметрі. Діаметральний діапазон прищепи та підщепи повинен збігатися.
У корі підщепи робимо поздовжній надріз з язичком. Такий же зріз робимо на держаку. Щоб полегшити роботу з живцями, можна в розщепів кори вкласти невеликий шматочок глини і за зліпком зробити розріз на підщепі. Поєднуємо язички і фіксуємо липкою стрічкою. Потім проводимо обробку садовим варом, ще раз фіксуємо мотузкою.
Копуліровка на сливу
Робити щеплення черешню живцями сливи потрібно навесні, в момент активного сокоруху. Варто врахувати факт, що зливу з черешнею можуть не ужитися, тому уважно поставтеся до вибору сорту прищепи. Він базується на термінах дозрівання, т. Е. Не можна поєднувати ранньостиглі сорти черешень з пізньостиглої сливою.
Підщепа потрібно полити і видалити з нього відростки, що локалізуються в нижній частині стовбура. Далі потрібно попрацювати з ниркою для щепи. Знімати її можна безпосередньо перед маніпуляцією. Зробіть вертикальний зріз на підщепі, вставте в нього заточений щиток прищепи. Зафіксуйте і обробіть.
Прищепити черешню на сливу можна і під кору, але результат цієї маніпуляції не гарантований. Після щеплення ретельно стежте за станом зрізу. Вносьте поживні суміші в грунт, від листових підгодівлі краще утриматися на період, поки рослина не відновиться повністю.
Покрокова схема копулировки
Аблактіровкі на нирку
Прищепити черешню на вишню можна сплячою або пробуджується ниркою в залежності від сезону проведення маніпуляції. Живцями краще запастися ще восени. Зберегти їх можна в холодильнику, загорнувши в натуральну вологу тканину. Всю зиму ретельно оглядайте держак і змочуйте матерію.
Перед проведенням щеплення, за 10-12 днів, полийте рослина, розпушити пристовбурні кола, внесіть добрива. Безпосередньо перед щепленням видаліть зайві пагони з нижньої частини стовбура.
Зробіть Т-подібний надріз на корі. Виріжте нирку з держака і вкладіть її в розріз. Закрийте кору і зафіксуйте. Нирку має бути видно з-під розрізу. Через місяць фіксуючі пристосування можна знімати.
Окуляція на кілька живців
Використовується метод переважно для відновлення життєздатності віджилих примірників. Підщепу зрізують, залишивши стовп, висотою до 40 см. Проводять маніпуляцію в період активного сокоруху, коли кора еластична і добре піддається різанню. Підбирають від 2 до 4 живців і імплантують їх під кору. Фіксують, обробляють зрізи.
З живцями починають працювати по досягненню ними довжини 15 см. Слабкі прищипують. Через рік, коли прищепа повністю адаптується, видаляють більшу частину зелених живців, залишивши 1-2, щоб, розростаючись, гілки НЕ загущающих крону і не заважали один одному розвиватися.
Покрокова схема окулірування
Відмінності варіантів щеплення черешні
Перед тим як прищепити черешню, варто визначитися з привоєм, плюсами, мінусами роботи з ним і цілями.
Щеплення необхідна для поліпшення якості плодів, підвищення морозостійкості, зміни смаку. Прищепа черешні на черешню дозволяє поліпшити смак плодів, якщо вам не до душі якості вашого сорту. Уже через рік після щеплення можна випробувати результат своєї роботи, зібравши урожай. Підібравши правильно вид, можна отримати самозапильна рослина, тоді врожайність не буде залежати від наявності комах і погодних умов в період цвітіння.
Щеплення черешні на аличу проводиться з метою підвищити життєздатність рослини. Після процедури:
- гілки підщепи стають товщі;
- життєстійкість рослини при наявності близького розташування грунтових вод підвищується;
- смак плодів поліпшується.
Черешня на вишню прищеплюється з метою підвищити стійкість до морозів. Рослини добре сумісні, ранові поверхні при такій щеплення швидко зростаються.
Щеплення на сливу має свої недоліки через погану сумісності культур. Виконати правильно окуліровку під силу досвідченим садівникам, які добре знають агротехнічні прийоми, що дозволяють створити сприятливі умови для імплантації прищепи.
Висновок
Вибираючи, на що прищеплювати молоду черешню, орієнтуйтеся на цілі. Найбільш успішною є окулірування на вишню. Щеплення молодий черешні на сливу проводиться в крайніх випадках, коли немає вибору прищепи. Результативність методу під питанням, але якщо щепу сливи приживеться, ви отримаєте абсолютно новий вид, стійкий до багатьох захворювань.