Про красиву, гордовитою птиці – качки гоголь

З ким можна порівняти яскраву жінку з точеним носиком, виразними очима, одягнену в стильне плаття? Як не дивно, з … качкою! Саме так можна описати качку гоголь – гордовиту «даму», привертає увагу навіть шелестінням крил у польоті. Цікаво поглянути на неї? Тоді вся увага на фото і докладний опис її зовнішності і способу життя.

Походження, зовнішній вигляд

Ще 40 років тому качка гоголь була з розряду рідкісних птахів і займала своє місце в Червону книгу Росії. На щастя, зараз франтівську птицю нерідко можна зустріти на водоймах Євразії, в Росії відомо 27 видів. Батьківщиною гоголя прийнято вважати північ Америки. Здійснюючи перельоти, качка поступово з’явилася в Англії, на Курильських островах, в країнах Європи. Досить багато представників можна зустріти в Підмосков’ї і Сибіру. За свій ніжний пух і яйця, цей різновид качки дуже цінувалася в Київській Русі, її навіть розводили в спеціальних господарствах.

Увага! У деяких російських областях качку гоголь називають дуплянки.

Основна характеристика франтівською качки:

  1. Довжина тулуба у формі веретена – 30-50 см.
  2. Вага – до 1100 г (американські особини досягають 1250 г).
  3. Кругла голова на довгій шиї.
  4. Дзьоб акуратний, загострений, з високою посадкою. Однакового темного кольору, часто з металевим відливом.
  5. Короткі ноги з помаранчевими щільними перетинками між пальцями. За їх більш темного кольору можна відрізнити селезнів від самок.

качка під назвою гоголь

Особливості поведінки:

  1. Через короткі ніг, качка незграбно, повільно пересувається, випнувши груди вперед. Особливо виразно це роблять качури в шлюбний період.
  2. Відмінно плаває, відноситься до Ниркові качках, «забирається» на глибину до 11 метрів.
  3. Посадка качки при польоті – низька, хвіст розпушений.

Забарвлення голови качок-дуплянок – чорно-зелений з яскравими білими плямами у вигляді краплі з боків дзьоба. Оперення на тулуб біло-чорне – на крилах «мазками-смугами», на животі майже біле. У качечок нижня частина тулуба буро-коричнева.

Житла в Росії, харчування

Дуплянки воліють теплі місця, влітку вони живуть в південній частині країни, на період зимових місяців мігрують на Каспійське море. Затримуються там ненадовго, вже в останні лютневі дні вони повертаються звичні місця на південь Забайкалля, казахський регіон або в лісову зону центру Росії.

Деякі народності Сибіру традиційно пов’язують танення льоду в водоймах з шлюбним танцем селезня. Вони вважають, що саме він, розмахуючи крилами, розбиває кірку льоду. Ниркових качок частіше можна зустріти на річках зі спокійною течією або неглибоких озерах. Цікаво, що качки іноді зимують на завмерлих водоймах, головне, щоб там були ополонці для вільного плавання і пірнання.

При перельоті дуплянки збиваються в невеликі зграї – до п’ятнадцяти особин, міграція починається в серпні і триває до жовтня.

качка в польоті

Харчується качка, в основному, дрібними мешканцями водойм. У їх «меню» маленькі рибки, молюски, личинки, водяні комахи, черви. Дістають їх качки з дна, зазвичай пірнаючи на глибину близько 4-5 метрів. У більш холодну пору качки добувають насіння, нетовсті коріння прибережних рослин і водорості.

Шлюбні ігри, розмноження

Качки починають шукати собі пару в дворічному віці. Це відбувається в весняні місяці, коли птахи повертаються в рідні місця.

Шлюбні танці, або «токування» влаштовують качури. Вони привертають до себе увагу самки, видаючи гучні звуки, схожі на деренчання або хрипкий свист. Витягають шию, різким рухом закидають голову назад і високо вистрибують з води. При цьому шумно ляскають крилами, поки що полюбився самка не зверне уваги на гарцюючого кавалера.

Готова пара качок для свого гнізда вибирає дупла великих дерев, подалі від «сусідів» -сородічей. Дно викладають своїм пухом, гілочками і шкаралупками яєць від попереднього потомства, якщо гніздо багаторічна. Щоб допомогти справі збереження цих ниркових птахів, людина може заздалегідь облаштовувати дупла або гнізда в корінні дерев.

качка з каченятами

Качка відкладає до 15 яєць зеленого забарвлення, висиджує їх тільки самка протягом чотирьох тижнів. Самці-тата залишають своє сімейство вже через 9 днів від початку гніздування. Пташенята з’являються на світ пухнастими, вони швидко ростуть і міцніють. Вже двох днів від народження вони сміливо відправляються в плавання з мамою. Причому ще не вміючи літати, вони самостійно вистрибують з гнізда, навіть з 10-метрової висоти.

Увага! Пари з качок-дуплянок здатні здивувати. Відомі випадки, коли під місце гніздування вони вибирали заячі нори!

Качка гоголь – яскравий представник сімейства качиних. Качине м’ясо, яйця і м’який пух представляють певну цінність, викликаючи інтерес мисливців. Їх нерідко розводять в мисливських господарствах і на домашніх подвір’ях. Качка з ошатним оперенням і незвичайної «ходою» – бажаний об’єкт для фотосесій в дикій природі.

Птах гоголь: відео