Тим, хто хоче виростити у себе на ділянці виноград, але не знає, з якого сорту почати, можна порекомендувати виноград сорту «Пам’яті Домбковской». Це один з найбільш зимостійких сортів, який підійде і для жителів північних районів. У нього є і інші достоїнств, з якими ви познайомитеся, якщо прочитаєте опис сорту.
Виноград сорту Пам’яті Домбковской має іншу назву ЧБЗ
Історія створення
Цей виноград був створений Федором Іллічем Шатілова, який працював ще за часів Радянського Союзу в місті Оренбурзі, в 1983 році. Він присвятив свою працю вченому-виноградарю Яніні Адамівні Домбковской. Але це ім’я новому сорту дали трохи пізніше, через 7 років. У 1990 році під цим ім’ям його записали до реєстру.
Для створення винограду він використовував сорт Зоря Півночі і Кишмиш унікальний. В результаті з’явився новий сорт, який взяв від Зорі Півночі врожайність стійкість до морозів, а від Кишмишу – смак плодів, які стали ніжними.
Сорт «Пам’яті Домбковской» деякі позначають буквами ЧБЗ, що розшифровується як «Чорний безнасінний зимостійкий». Іноді зустрічається і інше поєднання букв – БЧР, що означає «бессемянним чорний ранній».
Виноград цього сорту можна вирощувати на шпалері і на арці
Його садять всюди, але популярністю він користується у північних садівників, тому що здатний витримувати сильні морози.
Щоб поширити новий сорт серед виноградарів, Ф.І. Шаталов сам передав десятки тисяч живців винограду в садові господарства Челябінська.
Про сорті
Перед тим, як придбати той чи інший сорт, фахівці радять вивчити його опис.
Опис
Кущ. Кущ у цього сорту «Пам’яті Домбковской» сильнорослий. Лоза визріває до того моменту, коли її вкривають. Лоза навіть в несприятливих умовах виростає до 5 м. Листя і квіти. Листя у сорту «Пам’яті Домбковской» трилопатеві, темного зеленого кольору. У них довгі черешки, на листках є легка галявина, яка нагадує павутинку. Квітки обох статей.
Квітки винограду Пам’яті Домбковской двостатеві
Гроно. Вона циліндрична, іноді конічна, дуже щільна. В середньому одна гроно важить 300-400 г. Вага залежить від правильної формування.
Якщо на одному пагоні було залишено до 3 грон, то вони важать 300 г, якщо одна, то виростуть грона вагою від кілограма.
Ягоди. Складаючи опис, важливо згадати і ягоди. Вони у сорту «Пам’яті Домбковской» середні, майже круглі, але злегка довгасті. У них тоненька темно-синя, майже чорна шкірка. М’якоть ягід м’яка, солодка, відрізняється соковитістю. Але вміст цукру залежить і від того, скільки сонячного світла отримувало рослина. При короткому, дощовому північному літо можуть вирости кислі ягоди.
У ягодах немає насіння, але іноді там зустрічаються м’які рудименти.
Технічні характеристики
Сорт «Пам’яті Домбковской» – ранній, тому що дозрівання плодів відбувається за 90-115 днів від початку зростання. Якщо на вулиці сухо, грона можна і не збирати, залишаючи їх на кущі. Тоді ви можете восени одержати не виноград, а готовий родзинки.
Молодий втечу сорти ЧБЗ
Ягоди сорту використовують для компотів і домашнього вина. Якщо зробити з них сік, то він буде приємним на смак, насиченого кольору.
Даючи опис сорту «Пам’яті Домбковской», хочеться сказати про його високої врожайності. Але вона багато в чому залежить від формування куща. Вирощування на шпалері – це гарантія як мінімум 20 кг винограду. Ті ж, хто займається їм серйозно, вважає за краще арочний варіант, забезпечує великою площею живлення і доглядає за рослиною, збирають понад 100 кг винограду. Цей сорт невибагливий, хворіє рідко, витримує морози до -28 ° С, тому його залишають зимувати і без укриття.
Опис сорту показує, що сорт «Пам’яті Домбковской» – це кращий вибір як для новачків, так і для досвідчених садівників, особливо якщо вони проживають в північних регіонах.
Підіб’ємо підсумки, спираючись на опис, і виділимо найкращі якості сорту:
- Стійкість до морозів. Якщо була проведена висока обрізка, то лоза не згине і при -28 ° С під снігом, а якщо вкрити – до – 30 ° С.
- Висока врожайність. Особливо це помітно на тлі інших сортів, які вирощуються в північних районах.
- Рідко хворіє. Якщо навіть його вразять будь-які грибкові захворювання, після обробки він повністю приходить в себе і порадує урожаєм.
- Урожай дозріває швидко. У ягід приємний смак, і виглядають вони гідно, відрізняються насиченим кольором.
- Пристосований до різного клімату, і суворому. За короткий північне літо лоза повністю дозріває. Може переносити і засуху.
Садівники розповідають, що сорт «Пам’яті Домбковской» – один з найкращих.
Його вирощування – справа не легка, це красива рослина з ягодами, які мають прекрасний смак. Всі ті, хто ним займався, підтверджують, що він коштує витрачених зусиль. Є розбіжності в оцінці вина, отриманого з цих ягід, а в іншому цей сорт тільки хвалять.
Урожайність сорту дуже висока
Секрети вирощування
Де садити
Найсприятливіші для цього сорту грунту – це чорноземні або ж легкосуглинкові. Можливо вирощування і на щільних грунтах, але там він буде гірше розвиватися. Там, де застоюються грунтові води, в низинах садити виноград не можна.
Якщо ви шукаєте підходяще місце для посадки, зупиніться на місцях, добре освітлених сонцем, можна поруч з південною стіною будинку. Тоді ваші ягоди будуть соковитими і солодкими.
Як садити
На кожен кущ потрібно площа 1,5 на 3 м. Перший урожай ви зніміть вже через 3 роки, але ягід буде небагато. Але деякі виноградарі пишуть, що у них і трирічні кущі дають майже півтори сотні грон вагою від 300 до 700 г. Розраховувати на хороший урожай варто тільки через 5 років. Вирощування цього сорту – справа легка.
Посадити кущ винограду нескладно. Спочатку потрібно вирити ямку в метр глибиною, укласти на дно шар гравію (дренаж) і компост (харчування). В землю, яка залишилася після того, як ви викопали яму, треба додати пісок (на третину обсягу), після чого засипати заново, залишивши місце для саджанця. У рослини розправляють коріння і поміщають в ямку, присипають його землею, утрамбовують. Для саджанця важливий рясний полив. Грунт мульчують чимось темним.
Посадка винограду по правилам
Щоб потім було легше поливати рослину, під час посадки можна помістити в ямку трубку, один кінець якої мають у своєму розпорядженні на відстані 10-20 см від коренів, а інший – зовні. Її закривають, щоб в неї не потрапив сміття.
Догляд
Щоб ваше рослина не захворіло, ранньою весною обробіть кущі препаратами від мілдью, антракнозу і оїдіуму.
Це роблять два рази, з невеликою перервою. Ранньою весною, а потім перед самим плодоносінням потрібно підгодувати його гноївкою або коров’яком, мінеральними добривами. Часто підгодовувати цей сорт не варто, а інакше будуть активно рости листя замість плодів. Якщо рослина молоде, його можна і не підгодовувати, тому що воно буде харчуватися тими речовинами, що ви заклали при посадці.
В кінці червня виноград починають поливати. Щоб вода не випаровувалася з величезною швидкістю, рекомендується користуватися трубкою, про яку ми писали вище. Вода тепла.
У холодних регіонах сорт треба вкривати
Коли настане період фарбування ягід, полив потрібно припинити, щоб вони стали солодкими.
Восени виноград потрібно утеплити. Якщо снігу багато, замерзнути він не повинен. Але в зиму без снігу лози можуть вимерзнуть, тому їх притискають до землі і утеплюють.