Процедура щеплення винограду

Вирощування винограду на власній ділянці дуже корисне, але в той же час складне і відповідальне заняття, так як це досить вимогливе і «примхливе» рослина. Не завжди легко і швидко можна домогтися від висаджених кущів високого якісного і кількісного плодоношення.

Як прищепити виноград

Щеплення винограду – один з найпоширеніших і дієвих способів

Як і для всіх інших корисних чагарників і дерев, для винограду є ряд ефективних способів, що дозволяють поліпшити його якості і властивості. Щеплення винограду – один з найпоширеніших і дієвих способів. Даний захід дозволяє досить швидко покращити властивості кущів по багатьох параметрах. Варто докладніше розібрати питання – що з себе представляє щеплення винограду.

Загальна інформація

Нерідкі випадки, коли після висадки на ділянку винограду, тривалого і копіткого догляду за ним, садівник отримує не той результат, який очікувався. Кущі болісно, ​​погано розвиваються, урожай плодів не відрізняється хорошими показниками за розміром і смаком. Так само, у садівника може виникнути потреба змінити сорт на більш відповідний для умов місцевості, з необхідними властивостями за смаком і розміром.

Недоцільно вирубувати вже існуючий виноградник, готувати до посадки новий сорт і знову витрачати сили і час на укорінення нових кущів, їх зростання і розвиток. Варто розуміти, що домогтися формування сильної кореневої системи у винограду досить складно. З цієї причини, найкраще здійснити процедуру щеплення винограду з потрібними характеристиками на вже існуючу кореневу систему старих кущів.

Щеплення винограду – досить складна процедура, що вимагає ретельної підготовки, дотримання основних вимог при проведенні і надалі приживання.

Сьогодні, застосовується досить багато різних технік і видів щеплення, які відрізняються часовими рамками проведення, цілями і особливостями. Варто докладніше розглянути дане питання.

Турецький спосіб щеплення

Турецький спосіб щеплення винограду

Ключовими термінами щеплення є:

  • Прищепа – частина виноградної лози, спеціально підібрана і підготовлена ​​для приживлення на іншому кущі.
  • Підщепа – кущ, на який проводиться «пересадка» і приживлення прищепи.
  • Штамбом називається ділянку стовбура дерева між його корінням і місцем, де починають рости гілки. Саме на цій ділянці проводиться прищеплення чагарників і дерев.

З якими цілями здійснюються

Щеплення винограду несуть в собі безліч переваг, до яких варто віднести наступні:

  1. Боротьба із захворюваннями, інфекціями, шкідниками, підвищення загального імунітету рослини. Багато сортів винограду на певній території можуть бути більш вразливі до різних захворювань і інфекцій ніж інші, а також бути нестійкими до численних шкідників. Щеплення нового сорту, більш сильного і невосприимчивого до існуючих проблем, дозволить впоратися з ними.
  2. Щеплення винограду дозволяє зробити кущ більш сильним. Варто враховувати той момент, що після щеплення виноград отримає не тільки нові корисні властивості, але і збереже ряд «сильних» якостей від старого.
  3. Прищеплення стимулює активізацію розвитку і зростання.
  4. Процедура сприяє збільшенню врожайності рослини, зниження термінів плодоношення.
  5. Для багатьох садівників, основною метою прищеплення є отримання нових сортів винограду, з унікальними характеристиками самої рослини і його плодів.
  6. Омолодження старих кущів. З віком виноград, як і всі в нашій природі старіє, що призводить до зниження показників плодоношення. Щеплення дозволяє куща «надати нові сили», омолодити його і повернути колишні обсяги плодоношення.
  7. Економія простору. За допомогою щеплення садівник або дачник отримує можливість вирощувати відразу кілька сортів винограду на одній кореневій системі.

щеплення винограду

Виноградар повинен знати методи щеплення лози

Терміни проведення процедури

Прищеплення можна проводити протягом всього сезону. Ця умова є істотним якісним показником, що дозволяє садівникові вибирати оптимальний варіант, виходячи зі своїх потреб і цілей. Варто враховувати той фактор, що терміни проведення щеплення можуть варіюватися, «зрушуватися» в залежності від сорту винограду, обраного виду, особливостей ґрунту, кліматичних умов місцевості.

Які ж виділяють тимчасові терміни проведення щеплення винограду?

  • Весна (кінець квітня – початок травня).
  • Літо (кінець червня – липень).
  • Осінь (серпень – початок жовтня, поки зберігаються сприятливі теплі погодні умови).
  • Зима (лютий – березень).

Спільними температурними умовами проведення щеплення є наступні показники:

  • грунт повинен бути прогріта, і мати температуру близько 10 градусів;
  • температура повітря повинна триматися на протязі 1-2 тижнів на рівні не нижче 15 градусів.

Підготовка до весняної процедурі починається восени, коли потрібно заготовити щепи. Вибрати потрібно кращі живці, грамотно їх підрізати і зберегти до весни. Крім того, майбутній підщепу потрібно перед настанням зими гарненько удобрити.

Найважливішим елементом щеплення є підщепу, від його якостей в першу чергу буде залежати успішність процедури. Підщепи варто вибирати на кущах з розвиненою і міцною кореневою системою, стійкі до перепадів температури, холоду, філоксери та інших захворювань. Підщепа повинен мати міцний штамб. Краще підібрати кущі з віком в 3-5 років, такі рослини мають досить високу приживання.

щеплення винограду

Щеплення винограду восени дуже популярна у садівників

Методи і способи щеплення

За століття розвитку рослинництва розроблена величезна кількість різних видів і методик щеплення дерев і чагарників. Не виключенням є і виноградну справу. Дуже важливо вибрати ефективний спосіб щеплення, відповідний для конкретного сорту винограду, місцевості і клімату.

Варто виділити кілька основних способів, найбільш поширених в нашій місцевості.

  1. Настільний спосіб. Зимовий вид щеплення, який проводиться в закритому приміщенні в період лютого-березня. Він має на увазі весняну висадку в грунт вже щеплених, пророслих саджанців. Живці з пророслими нирками спочатку дають «постояти» в воді, щоб вони наситилися потрібною кількістю рідини. Готовність до щеплення визначається початком проростання вічок. Щеплення здійснюється шляхом косого бічного надрізу або расщепом. «З’єднувальний» зріз живця має проходити на 2-3 см. Нижче очок. Для зміцнення і більш швидкого і здорового зрощування перед і після щеплення прищепа і підщепа обробляються фізіологічними активними речовинами (конкретні речовини визначаються особливостями сорту та інших умов). Також живці часто обробляють розправленим парафіном. З’єднання фіксується тканиною і смугами поліетиленової плівки. Після щеплення виноград поміщається для зрощування в спеціально підготовлене місце з постійною температурою близько 20 градусів, вкривають влагоудерживающим матеріалом (добре використовувати вологі тирсу) і зверху плівкою. Приблизно через три тижні нову рослину має піти в зростання, що буде свідчити про успішність щеплення.
  2. Спосіб розщепу штамба (надземний спосіб щеплення). Розрізняють методи «чорного» (літо – червень, липень) і «зеленого» (весна – березень, квітень) прищеплення. При «чорному» прищепленні береться торішній або більш ранній держак (який був заздалегідь підготовлений) і прищеплюється на старий кущ винограду. Підщепних лоза очищається від листя, між другим і третім вузлами робиться розщеп, попередньо кору обробляють і дезінфікують слабким розчином марганцівки. Зріз проводиться на відстані до 5 см над другим вузлом. Поздовжній розщепив робиться глибиною близько 3 сантиметрів. Після в розщепів вставляється держак і міцно фіксується тканиною (бинтом), після чого зволожується. Перший час необхідно підтримувати температуру в місці з’єднання в районі 22-26 градусів. В подальшому, протягом літа, необхідно акуратно видаляти зайві паростки, щоб вся енергія і речовини йшли на зростання прищепленого черешка. В кінці літа видаляється перев’язь. «Зелений» метод відповідно має на увазі прищеплення молодих (однорічних) підщепи і прищепи. Процедура «зеленого» методу аналогічна процедурі «чорного» способу. Причому в цьому випадку підготовка і держака (зрізається і ставиться в воду за 2-3 дня до щеплення) і штамба проводиться безпосередньо перед початком процедури. «Зелений» метод щеплення дерева або чагарнику (в тому числі і винограду) з 2 молодими рослинами найбільш ефективний, якісний і продуктивний.
  3. Спосіб щеплення в штамб (кореневої спосіб, проводиться навесні, в період початку сокоруху до початку травня, а також восени). Головне правило цього способу прищеплення одночасно 2 живців з 2-3 вічками кожен. Спочатку навколо підщепних куща видаляється близько 10 сантиметрів ґрунту. Штамб чиститься від старої кори і протирається ганчіркою. Щеплення робиться біля самої основи штамба. Для цього видаляється верхня частина чагарнику, рівним горизонтальним зрізом за допомогою секатора. Далі ножем або сокиркою робиться розщеп глибиною до 5 сантиметрів. Щоб розщеп не вдався занадто великим можна штамб перемотати шпагатом перед розщепленням. Місце щеплення щільно обмазується пластиліном, перемотано смужками поліетиленової плівки, після чого присипається землею.
  4. Метод щеплення свердлінням (весна). Так як швидкість здійснення заходів відіграє велику роль на успішність приживання рослин, замість приміщення держака в розщепів, можна використовувати метод свердління, він набагато швидше і завдає менше ушкоджень. Для цього методу потрібно підібрати свердло відповідного діаметру, обробити його в розчині марганцівки. На штамбі швидко просверливается невелике (перпендикулярний до відносно ствола) отвір і в нього вставляється підготовлений держак з оновленим зрізом так, щоб оголені ділянки тканини рослини стикалися. Такий метод дозволяє забезпечити дуже міцне з’єднання, яке не потребує додаткового закріплення тканиною, парафіном або іншим матеріалом (речовиною). Щеплення робиться на підземній частині штамба, краще прищепити відразу 2 держака, щоб підвищити ймовірність якісного приживання. Після установки черешка, з’єднання «накривається» вологими тирсою або стружкою, і накривають плівкою.