За гагари – пернатої мешканкою північних морів можна довго спостерігати. Якщо пощастить, в природних умовах або на фото. Вражає витончений «малюнок» пір’я і благородство постави птиці. Існує думка, що гагара – це качка. Чи так це? Відповідь і опис в статті.
Опис, види
Птах гагара – водоплавна птиця. На сушу вона вибирається тільки в крайньому випадку. Всі «кроки» даються гагари насилу, адже ноги, «зсунуті» назад, призначені для плавання в морській стихії. Тому по землі птах, в основному, повзає на череві. Орнітологам відомо п’ять різновидів.
Увага! Не плутати з качкою Гагою – це представник іншого загону. Абсолютно різниться і забарвлення.
У птахів гагар характерні назви, які вказують на зовнішні відмінності між підвидами:
- черноклювка;
- чернозобая;
- краснозобая;
- белошейная;
- белоклювий.
Основна відмінність від інших пернатих – ідеально гладка шкірка. Найбільш часто зустрічається чернозобая – вид, занесений до Червоної книги. Її і «розглянемо» докладніше. Тіло в довжину 50-70 см, маса – до 3,4 кг, крила в розмаху – 130 см. Забарвлення не різноманітний в відтінках, але дуже гарний. На шиї, як правильно, тонкі чорні-білі смужки, немов комір-гофре. Головка чорна, блискуча «глянцева», як і все тіло. Пір’я на черевці білі, зверху – темно-сірі з білими вкрапленнями – кружечками з боків. Звучний крик Чернозобая схожий на вороння каркання, а в шлюбний період, так само як і у інших видів, можна чітко почути «га-га-гарра». Звідси і назва – гагара.
Навколишнє середовище, спосіб життя
Гагари – жителі північних морів. Від холоду її захищає підшкірний жировий прошарок і густий гладкий хутро, який з’являється після линьки до зими. Незважаючи на морозостійкість, пернаті змушені бути перелітними – вона летить, якщо її рідний водойму покривається льодом. Улюблені моря для зимівлі – Чорне або Біле.
Основні місця проживання – північна частина Євразії і Америки. Гагару можна зустріти навіть в тундрі або горах, головне, щоб поруч була вода. Птахи збираються в зграї, а ось до людини гагара ставиться з побоюванням, випадки її «одомашнення» невідомі.
Пари гагари створюють навесні. Ледве розтане лід, вони споруджують гнізда дуже близько до води, щоб в разі небезпеки швидко поплисти. В середньому самка відкладає два яйця – вони овальної форми оливкового кольору. Яйця досить великі – близько 9-10 см, масою 100 г.
Увага! Незважаючи на невелику кількість яєць – не більше 3, самка відкладає їх «поетапно», з тижневим «перервою».
Мати не кидає пташенят, вигодовує їх дрібними комахами і мальками. Новонароджені діти пересуваються самостійно, а ось добувати корм не в змозі. Дуже зворушливо виглядають пташенята, «пливуть» на спині матері. Так гагара вчить потомство плавати, її спина – трамплін для стрибків у воду.
Дорослі особини харчуються, в основному, рибою, дрібних і середніх розмірів – вони просто заковтують її цілком. До речі, гагара – хороший нирок, пірнає до 20 метрів і може залишатися під водою до 20 секунд.
Особливості, цікаві факти
Якщо птах дуже вразлива на суші через недолугу, повільної «ходи», то на воді її важко впіймати. Побачивши небезпеку, гагара пірнає і пливе, стрімко пересуваючись під водою. Цікава і «посадка» птиці на воді. Майже всі її тулуб приховано, зверху видніється лише голова на вигнутій шиї.
Птах гагара любить навколо себе чистоту, напевно, і тому вона сторониться місць людського існування зі скупченнями бруду і сміття. Полювання на цих гордих пернатих заборонена, багато видів вимирають, але у деяких північних народів до цих пір існує промисел з видобутку цінного хутра гагари.
Чернозобая – птах, яка не любить мовчати. Іноді її звуки схожі на сміх або плач. Вона шумно відлякує ворогів майже звіриним виттям, а під час шлюбного періоду з задоволенням співає дуетом з партнером. Хоча крики самки важко назвати співом, але, якщо прислухатися, стає зрозуміло, що самка «відповідає» самцеві.
Незважаючи на те що гагари тримаються невеликими зграями, по 10-15 особин, в разі небезпеки вони діють за принципом «кожен за себе». Розбігаючись по воді, злітають, і «розсипаються» в різні боки. Але, якщо небезпеки піддаються гнізда, сусіди-«власники» об’єднуються в групи і разом спливають подалі від берега.
Витончена птах гагара – цікавий для вивчення представник північних пернатих. Викликають інтерес гарний окрас, великий голосовий «репертуар», її вражаюча охайність.