Овоскопирования виробляють з метою підбору підходящого для інкубування матеріалу і подальшого спостереження за станом зародка. Методика не представляє особливих складнощів, але вимагає певного досвіду. Зі статті можна дізнатися, як правильно і з яким інтервалом виконувати процедуру для гусячих яєць.
Що являє собою прилад
Овоскопирования яєць або їх регулярний огляд під променями світла виконують за допомогою спеціального приладу – овоскопа. Існує кілька видів пристроїв:
- молоточковий;
- вертикальний;
- горизонтальний.
Перший отримав назву завдяки схожій формі з молотком. Працювати з таким приладом дуже зручно. Залучений до робіт тримає овоскоп за ручку і переглядає об’єкт дослідження. Кнопка включення знаходиться на ручці. Працює молоточкові пристрій як від мережі, та й від батарейки. До переваг приладу відносять той факт, що для огляду не потрібно діставати яйце з лотка. Це прискорює процес і мінімізує можливість пошкодження.
Найбільш часто в господарствах використовують вертикальні різновиди. Овоскопирования яєць таким приладом дозволяє одночасно оглядати від 4 до 10 штук. Корпус пристрою вертикальний, лампа розташована під досліджуваним матеріалом. Одне або відразу кілька яєць поміщають в спеціальні отвори розташовані зверху приладу і оглядають.
Порада. Замислюючись про придбання овоскопа варто звернути увагу на моделі зі знімним лотком. Така конструкція значно прискорює роботу. Перед перевіркою картонний лоток накривають деталлю овоскопа і перевертають. Після аналізу вміст вивантажують зворотним шляхом.
У горизонтальних пристроях лампа знаходиться внизу, а яйце прикладають збоку. Перегріти матеріал використовуючи подібний прилад не можна, так як промінь спрямований не прямо на об’єкт дослідження, а вгору.
Мета процедури
Овоскопирования яєць перед закладкою і в певні терміни інкубації позбавляє птахівника від поширених проблем.
- На закладку не потраплять незапліднені яйця.
- Деякі ембріони з певних причин припиняють розвиток. Вчасно помітивши це їх видаляють з інкубатора.
В результаті роботи з овоскопі кількість пташенят, що вилупилися максимально наближається до числа запланованих. Продуктивність дорівнює 85-90%. Яйце для виведення гусенят відбирають від особин, яким виповнилося 8 місяців. Зберігати матеріал більше 2-х тижнів не рекомендується. Просвічування виробляють за певними етапами:
- перед завантаженням;
- в перші дні інкубації;
- в середині процесу;
- в останні дні, коли очікується поява пташенят.
Огляд перед закладкою – дуже відповідальний етап. На овоскопі виявляють такі ознаки непридатності матеріалу:
- Усередині шкаралупи виявляється 2 жовтки.
- Непомітні без підсвічування тріщини оболонки.
- Жовток присох до шкаралупи, не рухається. У нормі він утримується по центру. При розвороті повільно прокручується в одну сторону, а потім повертається.
- Сталися зрушення повітряної камери. У відповідному для інкубації матеріалі вона невеликого розміру і знаходиться з тупою боку.
- Оболонка жовтка лопнула і він змішався з білком.
- Недостатня товщина шкаралупи.
- Різного розміру і інтенсивності затемнення.
- Яйце має вапняні нарости на шкаралупі. У нормі їх не повинно бути ні зсередини, ні зовні.
Бувають випадки, що матеріал не просвічується, тобто вміст шкаралупи залишається темним. Цей варіант також підлягає вибракуванню.
Увага! Не слід тримати на приладі гусяче яйце більше 20 сек. Телефон може перегрітися матеріалу.
Контроль процесу під час інкубації
Після відбору підходящих яйцеклітин і закладки в інкубатор овоскопирования яєць виробляють за певним графіком:
- на 8-й день;
- на 14-й день;
- на 21-й день.
При потребі проводять огляд безпосередньо перед вилуплення гусенят – на 30-й день.
Увага! Під час інкубації матеріал потрібно обов’язково зволожувати і перевертати. Якщо цього не робити ембріон підсихає, прилипає до шкаралупи і завмирає.
Через тиждень після закладки в підсвіченому матеріалі спостерігають так звану «тінь» ембріона і кровоносні судини у вигляді розгалуження капілярів. Якщо всередині як і раніше видно жовток – яйцеклітина не запліднена і одиниця підлягає вибракуванню.
На 14-й день чітко видно зародок, з вигляду нагадує викопного птеродактиля. Ембріон оточують кровоносні судини. При повному затемненні яйце видаляють з інкубатора.
Терміном в 21 день внутрішність шкаралупи практично повністю зайнята зародком. На овоскопі просвічується тільки повітряна камера. Якщо світиться велика частина, або спостерігаються окремі темні плями – зародок загинув.
До 30 дня підходить термін вилуплення гусенят. Приклавши яйце до вуха птахівники розрізняють писк і шарудіння усередині. Без певного досвіду цих звуків можна не почути. Вірний спосіб з точністю визначити життєздатність ембріона – оглянути матеріал на овоскопі. При просвічуванні видно найменші рухи зародка.
Документи, що додаються до статті фото і відеоматеріали допоможуть новачкам зробити огляд гусячих яєць на всіх етапах інкубації.
Овоскопирования яєць – важлива процедура, яку слід виконувати власнику інкубатора при бажанні отримання здорових пташенят. Час і енергоресурси не будуть витрачені даремно, а продуктивність досягне максимальних показників.