Робимо своїми руками: ящики з дерева для розсади

посадка розсадиВажливим для вирощування городніх культур є дотримання деяких умов, одне з яких – утримання розсади в оптимальному середовищі. Для цього необхідно вибрати або виготовити своїми руками відповідні ящики. Далі докладно про тонкощі процесу створення ємностей для розсади з дерева (розбірних) в домашніх умовах.

Критерії вибору ящика для розсади

При виборі підходящої ємності для вирощування тієї чи іншої культури слід враховувати особливості росту городніх рослин. Занадто велика або дрібна ємність може привести не тільки до уповільненого росту молодих саджанців культури, а й до їх загибелі.

Відповідний ящик для розсади можна або купити в спеціалізованому магазині, або зробити його своїми руками. Перший варіант має, як не дивно, ряд недоліків, в числі яких такі:

  • висока цінова категорія;
  • необхідність миття конструкції після кожного використання;
  • занадто висока теплопровідність ємностей для домашнього використання;
  • прозорі стінки ящика (ніжна коренева система молодих паростків не буде в достатній мірі захищена від згубного ультрафіолетового випромінювання);

догляд за розсадою

  • недостатньо міцне «грає» дно, яке при найменшому русі може привести до обриву тонких розсадних корінців.
  • невідповідні дренажні отвори: вони найчастіше або занадто великі, або й зовсім відсутні.

З огляду на вищесказане, не дивно, що більшість городників досі використовують саморобні ящики для розсади. Створюючи відповідну для тих чи інших рослин ємність, важливо враховувати кілька технічних особливостей, якими вона повинна володіти:

  • достатня місткість;
  • непрозорі стінки (для захисту кореневої системи від ультрафіолету);
  • достатня міцність конструкції (це необхідно для того, щоб ємність з розсадою можна було спокійно підняти, не побоюючись того, що вона прогнеться або розламається на шматки).
  • наявність якісних дренажних отворів, причому в достатній кількості, щоб здійснювався якісний відтік зайвої рідини.

Для виготовлення ящиків під розсаду використовуються різні матеріали: пластик, картон, дерево тощо. Саме дерево оптимальним чином підходить для створення розсадних ящиків своїми руками, адже воно в повній мірі відповідає всім вищевикладеним вимогам. При наявності хоча б мінімальних знань і навичок роботи з деревом, а також пили і молотка цілком можна зробити ящик для розсади самостійно, головне, правильно розрахувати його розміри і врахувати всі тонкощі.

Порада. При конструюванні дна ємності не слід розташовувати дерев’яні планки впритул один до одного: обов’язково залишайте між окремими елементами невеликі зазори (близько 3 мм). Вони, в свою чергу, будуть виконувати роль дренажу. До речі, не варто побоюватися того, що земля випаде з зазорів: деревина має властивість розширюватися від вологи і з часом отвори стануть куди менше.

Технологія створення ящика для розсади з дерева

Для створення найпростішої конструкції, що підходить для вирощування будь-якого типу городніх культур цілком достатньо наступних інструментів:

  • ножівка;
  • викрутка;
  • степлер для дерева;
  • саморізи та ін.

посадка рослин на дачіЯщик з дерева оптимальний для молодих рослин

Також для роботи необхідно запастися основними матеріалами: дошками, петлями, куточками і поліетиленовою плівкою. Що важливо, дерев’яні ящики для розсади необов’язково повинні бути виконані з дорогої високоякісної деревини: цілком достатньо вже раніше використаних дощок або старого ящика.

Послідовність будівельних робіт така (попередньо ознайомтеся з фото і інструкцією):

  1. Прорахуйте оптимальні розміри майбутньої конструкції для вирощування розсади.
  2. Підберіть дошки і бруси необхідної довжини і ширини, або зробіть заготовку основних дерев’яних елементів.
  3. З’єднайте підготовлені частини між собою за допомогою саморізів і куточків у вигляді прямокутника.
  4. При бажанні або необхідності спорудити кришку для готової дерев’яній ємності.
  5. До верхньої частини ящиків прикріпіть поліетиленову плівку за допомогою меблевого степлера.

Порада. Професіонали рекомендують зробити всередині ящика осередки. Для цих цілей цілком підійде картон.

Необхідно нарізати його невеликими смужками і укласти їх уздовж і поперек з прорізами в місці стиків. Таким чином, можна попередити сплетіння корінців окремих рослин при їх розташуванні в одній ємності без подальшого пікірування.

ящики для посадки овочів

Пам’ятайте, що при всіх своїх перевагах деревина має низку недоліків, серед яких особливо можна виділити одне негативне явище, яке помітно на ємностях, виконаних з цього матеріалу: постійне гниття, викликане тривалим впливом вологи. Відповідно, через кілька років матеріал доведеться міняти.

Ось і всі тонкощі, які слід знати для того, щоб зробити своїми руками просту в експлуатації і догляді ємність для вирощування розсади. Успіхів!

Ящик для рослин: відео