Робимо своїми руками: ніж з напилка

зробити ніж своїми рукамиЗробити ніж своїми руками не так вже й просто. Багато хто не розуміє, навіщо це робити, якщо можна купити готовий виріб. Але вміння виготовляти ніж може стати в нагоді абсолютно несподіваним чином. До того ж, це дуже цікавий і незвичайний процес, розібравшись з яким, ви зможете створити якісний інструмент. Далі про тонкощі створення ножа з напилка.

Підготовчий етап: вибір необхідних матеріалів, випал заготовки

Створення ножа з напилка – процес досить непростий, але цікавий. Для того щоб результат вийшов якісним і ефектним, знадобиться чимала частка умінь і сил. Кращим варіантом для ножа з напилка вважається вуглецева сталь, тому бажано вибирати для роботи саме її.

Крім того, вам знадобляться наступні матеріали та інструменти:

  • хлорне залізо;
  • епоксидка;
  • заклепки;
  • наждачка;
  • деревина / шкіра (для створення ручки ножа);
  • точильний камінь.

Першим етапом створення ножа з напилка є процес випалу заготовки. Здійснити цей процес досить нескладно. Необхідно відправити металеву заготовку в піч на 5 годин (якщо такої немає, можна скористатися звичайною газовою плитою).

ніж своїми рукамиНеобхідно відразу підготувати інструменти

Після тривалого перебування в печі напилок повинен добре покататись. Потім слід дати йому так само добре охолонути.

Увага! Процесу випалу піддається лише та частина напилка, яка буде згодом лезом ножа.

У тих випадках, коли для випалу використовується газова плита, необхідно домогтися відповідних температурних умов. Для цього створюється особливий Тепловідбивач. Необхідно зробити над напилком невеликий підйом з декількох гайок і покласти на них металеву пластину. Та частина напилка, яка буде піддаватися випалу, повинна бути посипана сіллю. Коли він повністю розплавиться, процес випалу можна вважати завершеним.

Коли процес випалу буде наближатися до кінця, переконайтеся в тому, що метал розжарюється рівномірно. Коли це станеться, слід потроху знижувати температуру протягом 2 годин. Якщо вимкнути газ відразу, сталь просто розкришиться.

Формування готового виробу

Попередньо обпалену заготовку слід правильно сформувати. Для цього вона поміщається в лещата і всі зайві її частини обрізаються. Можна вчинити інакше, тесаного всі надлишки на точильному верстаті. Також готуються отвори для майбутньої ручки ножа.

Після цього можна приступати до наступного етапу – загартуванню напівготового вироби. Заготівля прогрівається рівномірно, при цьому тієї частини, де буде кріпитися ручка, треба уникати. Для подібної процедури знадобиться пальник. Важливо вчасно вловити момент, коли метал буде досить загартований. З цією метою використовується магніт: коли він перестане реагувати на метал, ніж необхідно відразу ж занурити в воду.

Іноді виникають випадки, коли сталь після гарту руйнується. Це відбувається через високий внутрішнього тиску. Тому після гарту необхідно в обов’язковому порядку здійснити відпуск. Це – процес так званого зниження напруги. Напівготовий ніж слід помістити в духовку, нагріту до 200 градусів, приблизно на 1,5 години. Після цього духовка вимикається. Виріб дістається тільки після повного охолодження духовки.

заготовка для ножа

Чистова обробка і заточка

Фінішна обробка виробу в домашніх умовах здійснюється за допомогою одного з таких інструментів: повсть, щітка по металу, шліфувальна машинка. Виконувати чистову обробку леза необхідно дуже акуратно. Після закінчення робіт лезо повинно бути абсолютно гладким і акуратним.

Наступний етап – підготовка ручки. Її можна зробити зі шкіри (обрізок повинен мати довжину не менше 0,5 м) або шматка деревини. Зробити дерев’яну ручку трохи складніше, тому бажано перед початком роботи ознайомитися з детальними кресленнями подібних елементів і фото інструкцією з виготовлення ручки для ножа з напилка.

Щоб лезо ножа мало приємний матово-сірого відтінку, його протруюють. Для цього знадобиться хлорне залізо або (при його відсутності) картопляний / лимонний сік, оцет. В процесі травлення на поверхні утворюється захисна плівка, яка запобігає виникненню корозії.

Порада. Травлення металу можна здійснювати лише після якісного очищення леза від будь-яких плям, оскільки, в іншому випадку, будь-які забруднення (аж до відбитків пальців) обов’язково проявляться на лезі ножа в процесі травлення.

Заточка – останній, але не менш важливий етап створення ножа. Спочатку здійснюють остаточну підготовку ручки ножа (якщо це дерево, його шліфують і натирають воском). Потім обов’язково слід нагострити за допомогою звичайного точильного каменю (електростанок використовувати небажано, оскільки від нього може статися перегрів металу).

Ніж з напилка, зроблений своїми руками, стане надійним помічником в будинку, якщо буде зроблений грамотно, по точним кресленням і з натхненням. Успіхів!

Як зробити ніж з напилка: відео