Робимо своїми руками рейсмус: модель з електрорубанка

що таке рейсмусРейсмус не дарма вважається одним з найбільш часто використовуваних в деревообробної промисловості інструментів. З його допомогою можна виконувати великі обсяги робіт швидко і, головне, якісно. Виріб цілком реально зробити своїми руками в домашніх умовах з електрорубанка. Головне, знати певні тонкощі і дотримуватися технологію процесу. Далі про це.

Рейсмусовий верстат: конструктивні особливості, застосування

Рейсмусовий верстат – виключно важливий інструмент для будь-якої столярної майстерні. Якісний екземпляр дає можливість працювати з пиломатеріалом швидко, ефективно, з мінімальною кількістю деревних відходів.

Результатом роботи з рейсмусом є ідеально гладкий рівний пиломатеріал, придатний для виготовлення різних дерев’яних прикрас інтер’єру і предметів меблів. Справжній якісний рейсмус складається з наступних конструктивних елементів:

  1. Робочий стіл.
  2. Робочий вал (в деяких випадках – два). Рейсмус, оснащений одним валом, призначений для обробки дерев’яної заготовки лише з одного боку. За допомогою двохвального можна обробити напівготове виріб з двох сторін.
  3. Притискні валики, службовці для фіксації і протягання заготовки в зону обробки. Зазвичай рейсмус оснащений або двома валиками у верхній частині, або має по одному валику зверху і знизу.
  4. Регулювальна система.
  5. Система захисту від зворотного ходу робочої заготовки.

верстат для деревообробки

Рейсмусовий верстат саме на часі при масштабному будівництві, оскільки з його допомогою можна швидко і легко обробити велику кількість деревних заготовок різних розмірів. Крім того, можна буде контролювати при цьому глибину нарізки, і виконувати ідеально чіткі лінії практично на будь-якій поверхні з мінімальною кількістю помилок.

Порада. Перед роботою на рейсмусом необхідно попередньо обробити деревну заготовку на фуговально верстаті. Для роботи з полімерами, пластиком або утеплювачами підійде тільки виріб з перспективними вулицями, вкритими шаром гуми.

Виготовлення рейсмуса своїми руками

Щоб зробити рейсмус з електрорубанка, досить найпростішого набору інструментів і матеріалів:

  • старий електрорубанок;
  • креслення обладнання;
  • бруски та фанера (для корпусу вироби);
  • фіксатори;
  • шпильки;
  • колодки та ін.

Увага! Дуже важливо чітко розуміти, для яких заготовок в майбутньому буде використаний рейсмус, оскільки, виходячи з їх розміру, виготовляється виріб з певними габаритами (сюди входить ширина корпуса, довжина напрямних, ширина шпильки та ін.).

Процес створення рейсмуса виглядає схематично наступним чином (перед початком робіт бажано детально ознайомитися з докладними фото- і відеоматеріалами):

рейсмус своїми рукамисхема рейсмуса

  1. Насамперед виготовляється основа для робочого столу. Для цього використовується звичайна фанера (її орієнтовні розміри – 40х50 см).
  2. З фанери також виготовляються підставки. Потім необхідно зафіксувати їх для платформи з електрорубанком.
  3. Зберіть за допомогою шурупів конструкцію і прикріпіть її до основи рейсмуса.
  4. Виріжте платформу для установки електрорубанка і закріпіть його на ній. Не забудьте зробити по центру платформи спеціальний отвір, яке повинно ідеально збігтися з розмірами рубанка.
  5. Закріпіть на готової платформі різьбові гвинти з шестернями. Для цих цілей підійдуть планки на шурупах.
  6. На кутах основи рейсмуса встановіть гвинти, які будуть служити кріпленнями для механізму, що здійснює рух платформи вгору і вниз.
  7. Встановіть платформу рейсмуса на спеціальні підставки, після чого закріпіть її разом з електрорубанком.
  8. Прокладіть електропроводку. Важливо при цьому враховувати можливість її пошкодження і вжити всіх заходів щодо запобігання подібних ситуацій.
  9. Один з останніх етапів – монтаж ручки, керуючий платформою рейсмуса з електрорубанка.
  10. Встановіть вимірювальну планку і покажчик для отримання точних вимірювань робочих заготовок.

Після того як збірка буде завершена, можна приступати до попередньої перевірки працездатності готового виробу: рубанок повинен працювати без збоїв, а заготовка після обробки не повинна мати скосів та інших дефектів.

Корисні поради

При створенні рейсмуса з електрорубанка в домашніх умовах необхідно мати уявлення про деякі тонкощі для того, щоб результат витрачених зусиль і часу вийшов вартим:

рейсмус своїми руками

  • При виготовленні кріплення валика слід дотримуватися правильність його розташування: він не повинен бути встановлений занадто низько, інакше на оброблюваних заготовках можуть утворитися поперечні вм’ятини.
  • Ретельно простежте за тим, щоб робочий стіл інструменту був встановлений ідеально рівно. При наявності перекосів готовий виріб не матиме гладку рівну поверхню.
  • Прослідкуйте за правильністю розташування задньої колодки рейсмуса: вона не повинна надмірно тиснути на заготовку. В цьому випадку сила подачі зменшиться, а ножі при цьому будуть працювати. В результаті на оброблюваної поверхні можуть утворитися жолобки.
  • Звернути увагу варто і на накидной козирок вироби. Якщо він буде встановлений неправильно, стружка в процесі роботи потрапить на нижній валик, і неодмінно утворюються вм’ятини.

Ось і всі нюанси, які слід знати для того, щоб створити в домашніх умовах якісний і довговічний рейсмус з електрорубанка. Успіхів!

Рейсмус своїми руками: відео