Розмноження малини: спосіб найпростіший і не дуже

розмноження малини зеленими живцямиСмачну, ароматну ягоду-малину не завжди зустрінеш на грядці. І все тому, що розмноження, так само як і догляд, вимагають зусиль. І якщо з обрізанням, підгодівлею і поливом ще можна впоратися, то самостійне розмноження елітних сортів – справа тонка. Допоможуть кожному городникові тут, розповівши про те, як будь-який кущ малини «примножити» за допомогою зелених живців і відводків. Процедура обох способів проілюстрована фото, що значно спростить завдання. І на столі завжди буде або свіжа, або консервована ягода!

Легше не буває, або розмноження малини відводками

Отже, ви придбали в розпліднику, купили у бабусі на базарі або попросили у сусідки молодий кущ малини, який сподобався формою і вагою ягоди, насиченим кольором і ароматом. Час для посадки – осінь чи весна. Але в першому випадку малина, звичайно ж, не встигне дати молодих і сильних пагонів для відводу, а тільки вкорениться і насититься поживними речовинами. І буде готова до зими!

А ось висаджена навесні, вона вже в цьому році порадує хорошим урожаєм. Але кущ-то всього один, урожай буде невеликим, кожному мудрому господареві захочеться його розмножити. Якщо ви тільки-тільки починаєте займатися садом-городом, метод розмноження відводками вам підійде оптимально. При цьому даний спосіб відноситься як до ремонтантних сортів (Полька, Геракл, Жар-Птиця, Пінгвін), так і до сортів традиційного літнього плодоношення (Глен Фанй, Ляшка, Метеор, Гусар).

розмноження малини зеленими живцямиРозмноження малини відводками

Отводок: яким він повинен бути

Для того щоб розмножити кущ відводками, потрібно до нього придивитися. І вибрати для відводу (вкорінення верхівки без відділення від втечі) ті зелені пагони, які не дадуть цього року врожаю. При цьому товщина відводиться частини (використовуваної для вкорінення) не повинна бути менше 0,8-1 см, довжина – 15-20 см. Якщо втечу набагато тонше – немає сенсу займатися відведенням: невизревшій досить він не зможе пустити сильне коріння, отже, дати повноцінне «потомство».

При цьому оптимальний час для відводу – середина серпня-початок вересня. В цей час притиснувши верхівку до землі, доглядаючи за нею, ви зможете всього за 10-14 днів отримати перші молоді коріння. Далі будете судити за станом отводка і вирішувати, залишити його на зиму в такому стані, відокремити навесні і пересадити або провести цю процедуру восени.

Увага! Вибираючи втечу для відводу, зверніть увагу на стан здоров’я верхівкової частини. Листя повинні бути м’ясистими, досить великими, без ознак пошкодження хлорозом, курчавістю або іржею. Тільки здоровий «батько» дасть здорове потомство!

Процес відведення покроково, або на що варто звернути увагу

Вирішивши розмножити малину отводком, можна вибрати кілька пагонів, які значно зросли за сезон і хиляться до землі. Оглянувши кущ з усіх боків, необхідно видалити зайву поросль, старі, хворі пагони. Це полегшить подальшу роботу і відкриє малину назустріч сонцю!

Процедура роботи наступна:

  • і якісно надати допомогу інструмент. Це не тільки лопата для викопування поглиблення, а й елементи закріплення отводка в землі (спеціальні шпильки, які можна купити в магазині або шматочки звичайної дроту), секатор для видалення непотрібних листів і частин втечі. На останній – особлива увага, так як зрізи повинні бути акуратними і рівними;

розмноження малини зеленими живцямипроцес відведення

  • зрізаємо листя з тієї частини втечі, яку будемо присипати землею;
  • акуратно пригинаємо (дуго-, шарообразно) втечу до землі;
  • засипаємо грунтом частину, яка повинна вкоренитися. Для надійності закріплюємо шпильками;
  • верхівку підв’язуємо до невеликої опорі з тим, щоб вона не лежала на землі, не намокала при поливі. Та й механічні ушкодження можуть їй загрожувати, а нам потрібно, щоб втечу харчувався від кореня так, як і зазвичай.

Важлива умова – періодичний полив ділянки вкорінення з тим, щоб коріння з’явилися швидше. Про додаткового харчування не йдеться: відводок отримує все необхідне також, як і сам втечу. Пара тижнів – і на закопані ділянці з’являться ниткоподібні, білосніжні коріння довжиною в 3-5 см. Від цього моменту і до того, як отводок піде в зростання самостійно – 1 місяць. За який ви і вирішите завдання про те, відокремлювати його від маточного рослини або почекати до весни.

Розмноження зеленими живцями, або спосіб трудомісткий, але безпрограшний

Сильний і здоровий кущ дає максимальну кількість порослі, та й сам має кілька пасинків. Цим властивістю малини можна скористатися для того, щоб нарізати зелених живців і отримати 10-15-20 нових кущиків малини. Повноцінний малинник забезпечить ягодою всю сім’ю!

розмноження малини зеленими живцямиДля живцювання малини необхідні здорові і міцні пагони

Кроки процесу:

  • вибираємо потужні і здорові паростки. Час – середина червня-початок липня, коли молодняк дозрів і зміцнів;
  • нарізаємо з втечі живці. Для цього видаляємо точку росту (верхівкову бруньку), розбиваємо втечу на ділянки (живці) по 15-20 см. 2-3 міжвузлів досить, зрізаємо держак рівно, акуратно: верхній зріз рівний, нижній – під кутом;
  • не забуваємо видалити з живців зайве листя, адже наша мета – укорінення;
  • визначаємо спосіб вкорінення. Держак може дати коріння в ємності з водою з додаванням стимулятора росту коренів, попередньо пройшовши процедуру борознування. Також можна вибрати укорінення в окремих ємностях з родючим субстратом або на міні-грядці в городі.

У разі вкорінення в грунті, слід не забувати про температуру і вологість. Оптимальний показник першої – 22-25 ° С, другий – 97-98%. Після появи корінців необхідно почекати 1-1,5 місяця з тим, щоб маленький самостійний паросток рушив у ріст. Тільки після цього можна висаджувати держак на постійне місце.

розмноження малини зеленими живцямиДля швидкого розвитку молодому рослині знадобляться підгодівлі Увага! Вибираючи місце для молодих кущиків, віддайте перевагу території, захищеної від вітру, чи не затіненій. Тут малина буде відчувати себе безпечно і впевнено.

Особлива перевага такого методу розмноження – велика кількість посадкового матеріалу. При цьому вже на стадії вкорінення живців можна відкинути ті, які не дали коріння або не сподобалися вам з іншої причини, нарізавши нові. Підсумок – маса молодих кущиків малини, які через рік стануть повноцінними дорослими кущами.

Залишилося тільки вибрати 1 із способів розмноження. Або спробувати обидва відразу. Хто знає, може бути саме ви – другий Мічурін ?!

Розмноження малини: відео