Весняні первоцвіти, що пробилися крізь торішню листу, завжди викликають бурю позитивних емоцій. Квітучі галявинки краще будь-яких слів говорять про настання теплих днів після тривалого періоду холодів. Кожен садівник прагне висадити у себе на клумбах ці милі, ніжні квіти. Але якщо популярні сорти первоцвітів присутні практично у всіх дворах, то канадська сангвінарія незаслужено обділена увагою, а зовсім даремно. Що ж це за дивна рослина і який йому потрібно догляд? Чи можливо його посадка і вирощування у відкритому грунті в наших краях?
Сангвінарія опис, сорти, різновиди
Сангвінарія (Sanguinaria canadensis) відноситься до сімейства макових, і є єдиним представником в свого роду. Історична батьківщина квітки – Північна Америка, там сангвінарія в дикому вигляді росте в південній частині Канади (починаючи з 3 кліматичної зони) і на сході Сполучених штатів. Індіанці ще багато століть назад звернули увагу на цю рослину і широко використовували його в побуті. Червоний сік з кореневищ був основним компонентом, який воїни використовували для нанесення бойового розфарбування.
Як тільки сходить сніг, і землю прогрівають теплі сонячні промені, з-під грунту пробиваються перші паростки сангвінарія. Спочатку вони мають досить незвичайний вид, і мало схожі на квіти. Сіро-зелені трубочки, пронизані сіткою рожевих прожилок, віддалено нагадують сморчки. Але вже через кілька днів листова пластинка розгортається і оголює м’ясистий стебло увінчаний білим бутоном. Кожна квітка має всього лише один цветонос і 1 лист, але так як ростуть вони дуже близько один до одного, створюється ілюзія компактного кущика. На фото видно, що цвіте сангвінарія одночасно з пролісками.
цвітіння сангвінарія
Пальчатолопастий лист досягає в діаметрі до 10 – 15 см і має подвійну забарвлення. Зелений зверху і сіруватий внизу, він сам по собі досить декоративний. Білі квіти на прямостоячих м’ясистих стеблах цвітуть буйно і дуже дружно. Період цвітіння триває від 2-х тижнів до місяця, залежить від температури і вологості навколишнього середовища.
У природі зустрічаються сангвінарія як махровими бутонами, так і з простими. Контрактильні коріння дають щорічний приріст від 5 до 10 см, і можуть утворювати шари товщиною до 10 см, хоча сам корінець рідко буває більше 20 мм в діаметрі. Саме будова кореневої системи дозволяє сангвінарія рости щільними полянками.
Найбільшу популярність отримали:
- Сорт Multipleх.
- Сорт Florа Pleno.
сорт Multipleх
Посадка і розмноження рослини
У дикій природі сангвінарія виростає в лісах і не вимагають ніякого відходу. Під густими кронами дерев листя рослини зберігаються аж до осені, на відкритих галявинах вони відмирають вже в липні. Цією ботанічної особливістю слід керуватися і при вирощуванні в садах і на клумбах.
Розмноження корінням
Більшість квітникарів розмножують рослини фрагментами коренів. Посадку кореневищ у відкритий грунт можна здійснювати як ранньою весною, так і глибокої осені. Однак найчастіше висадка відбувається в період цвітіння або ж відразу після його завершення.
Для вирощування сангвінарія кращі пухкі, листяні грунту з підвищеною дренажної здатністю. Квітка категорично не виносить застою вологи. У місцях схильних до скупчення талих і дощових вод, коріння дуже швидко вимокають, і рослина просто-напросто вироджується.
Увага! На жаль після досягнення коренем 3-х річного віку він втрачає здатність утворювати нирки зростання. Тому для розмноження слід використовувати тільки молоді корінці, яким не більше 2-х років.
Відокремити фрагмент кореневища досить просто. Іноді трапляється, що в старих посадках коріння піднімаються врівень з поверхнею землі і можна навіть відламати їх руками. Звертайте увагу, щоб на корінці було закладено кілька нирок зростання, в цьому випадку ви отримаєте додаткову гарантію, що молодий саджанець НЕ вимерзне в сувору безсніжну зиму. Хоча варто відзначити, сангвінарія має дуже високий ступінь морозостійкості.
корінь сангвінарія
Фрагмент кореня можна пересаджувати навіть з квітконосом і листом. Для його посадки досить добре розпушити грунт, і заглибити корінець на 5 – 7 см. Після чого залишиться лише ущільнити відкритий грунт і полити. Якщо на ділянці переважають глинисті грунти з поганою всмоктуючою здатністю, замість посадки слід внести листяний субстрат з додаванням комплексних добрив для квітів, а на дно лунки укласти дренажний шар з щебеню або битої цегли.
Розмноження насінням
Розмноження насінням має ряд труднощів, тому не отримало широкого поширення.
Увага! Якщо ж альтернатива відсутня, обов’язково враховуйте, що насіннєвий матеріал потребує 3-х місячної стратифікації, в іншому випадку сходів можна не чекати.
У тих випадках, коли стратифікація неможлива, слід здійснювати посадку насіння у відкритий грунт восени. Насіння, що пройшли стадію стратифікації краще висаджувати в контейнери з рихлим грунтом ранньою весною. Молоді рослини, вирощені з насіння досить слабкі, тому вимагають підвищеної уваги і догляду. Важливо забезпечувати регулярний, помірний полив, щоб грунт не встигав пересихати, але і не накопичується волога. Висадку на постійне місце слід здійснювати не раніше ніж через рік, коли саджанці зміцніють і наростять потужний корінець.
Догляд за сангвінарія, підгодівля і добриво
Сангвінарія не потребує регулярному внесення неорганічних добрив. Цілком достатньо здійснювати підгодівлю раз в сезон, ранньою весною. Коренева система квітки розташовується на малій глибині, паралельно поверхні землі, і може поглинати поживні речовини лише з верхніх шарів грунту.
Підживлення знадобиться тільки 1 раз за сезон
Дуже часто корінці піднімаються настільки високо, що визирають із землі. Щоб забезпечити рослині необхідні умови для повноцінного росту і розвитку, коріння необхідно періодично заглиблювати або насипати зверху на місце посадки шар листяного субстрату.
У період цвітіння сангвінарія грунт досить волога, а значить, полив може бути мінімальним. Але на сонячних ділянках, особливо в регіонах з сильними вітрами, грунт висихає швидко, а короткі кореневища квітки не в силах витягати вологу з глибинних шарів, тому рослина відмирає набагато раніше, ніж в затінених місцях. Якщо ви хочете продовжити період цвітіння і зберегти якомога довше зеленню листочки, здійснюйте своєчасний полив.
Поєднання з іншими рослинами і можливі шкідники
Сангвінарія є отруйною рослиною, саме тому їй не страшні ніякі шкідники і захворювання. Можете навіть не переживати, що місцеві жучки зашкодять молоді соковиті пагони.
Білі квітки добре поєднуються практично з будь-якими первоцвітами і можуть органічно вписатися на ділянки з посадками:
- крокусів;
- тюльпанів,
- мускари;
- примул;
- гіацинтів;
- нарцисів;
- пролісків.
Сангвінарія добре виглядає в моно посадках
Ландшафтні дизайнери часто використовують подібні поєднання. Як видно на фото, квіти проявляють свою індивідуальність і водночас доповнюють один одного. Цікавими є й поодинокі посадки, коли квітки представлені на ділянці білими острівцями, і густі пишні бордюри.
Вічнозелені ялівці і кипариси вигідно відтіняють бездоганну білизну мохрових суцвіть. Щоб після відмирання зеленої маси, на клумбі не з’являвся порожні плями, висаджуйте поруч папороті, троянди, чорнобривці, айстри – все що має більш пізні терміни розвитку.
Посадіть на своїй ділянці сангвінарія, і вона буде радувати вас довгі роки, даруючи неймовірну красу і аромат, не вимагаючи натомість копіткої догляду.