Санвіталія – гостя з Південної Америки, яка прекрасно почуває себе в помірному кліматі. При правильній посадці і відповідному догляді рослина добре розростається і покриває землю суцільним килимом. Невеликі квіточки, в реальності і на фотографіях, виглядають як маленькі сонечка. Як правильно виростити цю квітку з насіння в домашніх або тепличних умовах? Як використовувати отриману розсаду в дизайні саду? Які краще підібрати сорти і види? Відповіді на ці питання можна отримати вивчивши статтю.
Опис рослини
Санвіталія – представник сімейства айстрових. Свою назву квітка отримав на честь ботаніка-італійця Санвіталі, вперше його описав. Це рослина, що стелеться, має сильно розгалужені пагони, які не потребують прищіпки. В основному це однорічники, але є в роду і кілька багаторічних видів.
Зелене листя Санвіталія розташовуються протилежно один одному. Форма у них овальна, трохи подовжена. Кущики добре розростаються в ширину і швидко покривають невисокими, 15-20 см, стеблами ділянку землі.
цвітіння Санвіталія
Суцвіття – невеликі кошики. Їх трубчасті квіточки, розташовані всередині, пофарбовані найчастіше в коричневий колір, а язичкові, що обрамляють суцвіття, в жовтий, білий або помаранчевий. По виду нагадують маленькі соняшники.
Цвітіння триває протягом усього літа і теплих місяців осені. Дрібні насіння зберігає схожість 2 роки. Існують сорти Санвіталія з великими і махровими формами квіток.
Як виростити розсаду
Санвіталія – рослина невибаглива. Тому виростити її зможе навіть початківець садівник. Щоб правильно посіяти насіння потрібно провести наступні маніпуляції:
- підготувати ємність відповідного розміру для посадки насіння;
- дно засипати дренажним матеріалом;
- засипати контейнер грунтом, в якості якого ідеально підійде суміш глини і крупного піску (3: 1);
- дуже дрібне насіння Санвіталія слід розсіяти по поверхні і злегка присипати землею;
- обприскати посіви з пульверизатора;
- влаштувати невелику тепличку з прозорого матеріалу, наприклад, скла або поліетилену.
Санвіталія необхідно сонячне місце в саду
Сходи Санвіталія з’являються протягом 14 днів, після чого укриття знімають. Поливають молоді рослини шляхом обприскування з пульверизатора. Це запобігає пошкодженню проростків струменем води. Пікіровку в окремі ємності невеликого розміру проводять після утворення двох листочків. Можна розсаджувати по кілька штук в одну посуд. У теплих регіонах можна відразу сіяти Санвіталія в грунт.
Увага! Не варто сіяти розсаду раніше середини квітня. Переросли рослини можуть сильно витягнутися і загинути.
З настанням стійкої теплої погоди насіння Санвіталія можна висівати прямо в грунт і потім проріджувати сходи. Але слід враховувати, що зацвіте вона в цьому випадку набагато пізніше.
Як висаджувати Санвіталія на постійне місце
Тижнів за два перед планованим висаджуванням необхідно почати загартовування розсади. Для цього горщики з підросла Санвіталія на день виставляють на вулицю або на відкритий балкон.
Місце для посадки в саду потрібно вибирати сонячне. У затіненні Санвіталія практично не цвіте і сильно витягується. У невеликі лунки, підготовлені на клумбі для посадки рослини, слід насипати шар битої цегли або іншого дренажного матеріалу.
Увага! Коренева система Санвіталія дуже чутлива до вогкості і швидко загниває. Тому пристрій дренажу при посадці обов’язково. Інтервал між кущами потрібно залишати не менше 25 см.
Догляд за Санвіталія в саду
Основою догляду за дорослим рослиною є регулярне розпушування грунту навколо рослини. Це допомагає повітрю краще проникати до коріння.
Санвіталія в вазоні
Пишність цвітіння не залежить від рівня вологості грунту, тому полив потрібно помірний. При регулярних опадах потреба в ньому зовсім відпадає.
Порада. При нестачі вологи на рослині з’являються світлі скорочення листочки. В цьому випадку краще рясно полити рослину кілька разів за день. А якщо квітка росте в вазоні – помістити його на кілька годин в ємність з водою.
Пересаджувати Санвіталія допустимо в будь-якому віці. Це ніяк не позначається на її стані і не впливає на інтенсивність цвітіння. Занадто густі зарості потрібно проріджувати. При сильному загущенні можуть загнивати корені, що призведе до загибелі рослини.
Підгодовувати рослину слід два рази на місяць рідким мінеральним добривом. Це необхідно для нормального росту і кращого утворення бутонів. Пізньої осені, при бажанні ще помилуватися мініатюрними сонячними квіточками, можна пересадити Санвіталія в горщик і занести в приміщення.
Сорти Санвіталія, використовувані в культурі
- Яскраві очі. Квітки цього сорту мають дуже виразну забарвлення. Пелюстки яскраво-помаранчеві, а серцевина темна, майже чорна.
- Ампельна. Створена для вирощування в підвісних вазонах. Бічні пагони ефектно спускаються вниз.
- Медовий спас. На рослинах цього сорту Санвіталія утворюється особливо багато бутонів. Їх них виходить дуже яскравий килим. Серцевинку у квітки темно-коричнева, а пелюстки медово-жовті.
- Розпростерта. Сама невибаглива з Санвіталія, тому користується великою популярністю. Кущ невисокий, але по сторонам може розповзатися на півметра. Пелюстки квіток помаранчеві, а серцевина коричнева.
Санвіталія розпростерта
- Мільйон сонць. Цікаві квітки у формі ромашок наділені жовтими пелюстками і коричневої серцевиною. Можна вирощувати в підвісних горщиках і на балконі.
- Aztek Gold. Жовті квіти мають зеленувате серединку. Вони чудово виглядають на тлі темного листя.
- Orange Sprite. Відрізняється від інших сортів темнішими листям. Суцвіття помаранчеві, напівмахрові.
- Голд Брейд. Квітки у сорту жовті з темним центром. Кущики невисокі, до 20 см. Сильно розростається в сторони.
Місце Санвіталія в ландшафті саду
Кущики Санвіталія в висоту досягають не більше 15-20 см, зате добре розростаються в сторони, утворюючи густий покрив. Тому їх висаджують в місцях, де потрібна прикрити ділянку землі, наприклад, на місці цибулинних, що пішли на спокій.
Санвіталія в комплексній посадці
Само по собі рослина виглядає дуже скромно, але воно здатне відтінити і виділити сусідні культури, тобто садити його краще в змішаних квітниках. Санвіталія чудово виглядає на альпійських гірках і в кам’яних садах. Горшечними культурами можна прикрашати альтанки і тераси.
Цим квіткою добре обрамляти садові доріжки і використовувати його в якості бордюрів в клумбах. Його можна висаджувати як декоративне пляма на одній з ділянок газону.
В контейнерних посадках Санвіталія виглядає поряд з петуніями яскравого забарвлення, настурціями, немофіли, аліссума, Вербень.
Хоча суцвіття Санвіталія не відрізняються розмірами, вони витончені за формою і мають дуже цікаву забарвлення. Якщо до цього додати невибагливість, то в результаті вийде ідеальний почвопокровнікі для квітучого саду.