Сцилла – зворушливий, ніжний квітка, який з’являється ледь-ледь зійде сніг. Рослина дуже невибаглива і просте у догляді. Посадка здійснюється у відкритий грунт. При бажанні, «квіткові гурмани» можуть виростити проліски до Нового року або 8 Березня.
Ботанічна плутанина
Сцилла, що в перекладі означає «морська цибуля», – багаторічний трав’янистий первоцвіт. Відноситься до спаржевої. Хоча до недавнього часу, ряд ботаніків відносили його до Гіацинтове, а інші – до лілійних. Тому часто в літературі можна зустріти різну інформацію.
Цікаво і походження назви рослини. Деякі пов’язують його з ім’ям давньогрецької богині Сцилли, яка за легендою потонула в Середземному морі. І з тих пір, уздовж берегів моря росте «морська цибуля» – Сцилла. У російській мові назва «проліска» виникло від того, що квітка росте на галявинах між лісовими просіками. У народі його часто плутають з проліском. За переказами, вважається, що кожен рік Весна і Зима борються за владу. І ось, коли Зима втрачає свою суворість і змушена відступати, – вона ллє сльози. І на місці цих сліз з’являються зимові сині квіточки – проліски.
Як би там не було, проліска незмінно нас радує своїми синіми ніжними квіточками ранньою весною. А, завдяки своїй невибагливості, росте вона майже всюди. У дикій природі сциллу можна зустріти на всій території Росії, а також в Європі, Азії і деяких країнах Африки.
цвітіння Сцилли
Опис. види
Сцилла відноситься до роду цибулинних. Подібно до інших цибулинних, вирощування Сцилли відбувається діленням цибулин. Також можлива посадка насінням. Відрізняється великою різноманітністю видів і підвидів. Найбільш поширена проліска висотою до 20 см. Але деякі види можуть досягати висоти 1-1,2 м. Листя ланцетної або лінійної форми, що йдуть від цибулини і утворюють прикореневу розетку.
Квітки у рослини найчастіше сині, але можуть бути і фіолетові, рожеві і білі. Відрізняються сильним медовим ароматом. Квіти утворюються на стрілці, що йде від кореневища, і збираються в суцвіття-кисті по 3-15 шт. Але деякі декоративні види можуть нараховувати і до 100 квіток в суцвітті.
Зацвітає рано. Залежно від місцевості, це може бути: березень, квітень, травень. Після цвітіння на місці квіток утворюються коробочки з великою кількістю насіння.
Увага! Проліска здатна до самосіву. Тому якщо ви не плануєте її мимовільне розростання по ділянці, то коробочки з насінням треба видаляти.
Сцилла налічує до 90 видів. Найбільш поширені і популярні у садівників наступні:
- Дволиста.
- Сибірська.
- Осіння.
- Ліліо-Гіацинтова.
- Виноградна.
Сцилла сибірська
Вирощування Сцилли
Вибираючи місце для посадки Сцилли, краще віддавати перевагу сонячним місцям. Хоча в тіні і півтіні рослина теж росте прекрасно. Відмінно проліска себе почуває в розрядженою тіні листяних дерев, утворюючи красиві навколостовбурні клумби-галявини. А ось під хвойними деревами краще проліски не сідати.
Порада. Проліска добре виглядає на ділянці маленькими синіми озерами. Але можна розглянути варіанти прикраси нею альпійської гірки, рокария.
Сцилла не вимоглива до грунтів. Зростає і на піщаному, і на глинистому ґрунті. Але любить органіку, тому добре при вирощуванні Сцилли удобрювати грунт натуральними добривами: перегноєм, торфом. Любить рослина і мінеральні добрива з вмістом кальцію і фосфору.
Грунт повинна бути помірно вологої. Сцилла не переносить, як і всі цибулинні, застою вологи. Тому краще не вибирати для її посадки найнижчі ділянки землі. Основні переваги Сцилли, за що її люблять садівники і ландшафтні дизайнери, це:
- морозостійкість;
- невимогливість у вирощуванні;
- відсутність спеціальних умов зберігання цибулин, як, наприклад, у жоржин, – цибулини Сцилли прекрасно переносять зиму в грунті;
- ранній період цвітіння;
- привабливий квітка – непомітний і ніжний.
Розмноження можливо насінням, для цього їх можна посадити в лотки на розсаду або відразу у відкритий грунт. Але частіше вирощування Сцилли здійснюють діленням цибулин.
Цибулини можна купити в магазині. А можна посадити «дітки» від уже наявних рослин. Для цього, після того, як рослина відцвіте, а листя пожовтіє, відкопують цибулини, відокремлюють акуратно цибулини-дітки і висаджують на нові місця.
Одна рослина, як правило, дає від 2 до 5 цибулинок-діток. Висаджують цибулини в лунки глибиною до 7-8 см на відстані 8-12 см одна від одної.
Сцилла майже не схильна до хвороб. Єдине, що їй може загрожувати – гниль цибулин в занадто вологих місцях. З шкідників рослина можуть пошкодити капустянки – з’їдають цибулини. Найкраще боротися з ними механічним способом – видаляти при перекопуванні землі.
Вирощування Сцилли до Нового року та 8 Березня
Посадка Сцилли до свята здійснюється в залежності від того, коли потрібно отримати квіти. Період спокійного стану цибулин – 8 тижнів. Тому якщо треба вигнати рослина до Нового року, то садять цибулини у вересні. Якщо до 8 Березня – в листопаді місяці.
Висадку цибулин роблять в горщики діаметром приблизно 10-15 см. Садять по 2-3 штуки. Потім горщики прибирають в темне, прохолодне місце (від 0 до +5).
Перед тим коли потрібно отримати квіти, приблизно за 2-3 тижні, горщики дістають на світло і тепло. Місце для них повинно бути вибрано добре освітлене і тепле, але не спекотне (до +15 – +18 градусів). Необхідний помірний полив: земля не повинна бути надмірно вологою, але і пересихання допускати не можна. Вже через тиждень з’являться листя, а незабаром Сцилла і зацвіте.
Сцилла – чудовий, ніжний, невибагливий квітка. Сині квіточки будуть радувати, коли ще кругом все похмуро і сіро. Ще листя на деревах не розпустилися, і навіть сніг не зовсім зійшов, а проліска вже цвіте і полонить медовим ароматом.