Сентябрінкі або Віргінські айстри – ніжна і в той же час яскрава завершальна нота в осінньому акорді квітучого саду. Садівники із задоволенням використовують її для прикраси будь-яких садових ділянок, адже ця рослина абсолютно невибагливо, дуже витривала і неймовірно декоративно. Сьогодні ви дізнаєтеся про особливості посадки і догляду, про хвороби і способи розмноження культури (додаються фото і інструкція по вирощуванню).
Сентябрінкі: опис, популярні сорти
Сентябрінкі (віргінські айстри) відносяться до багаторічного яркоцветущему роду айстрових і ось вже який рік незмінно залишаються «улюбленцями» для садівників (причому як досвідчених, так і новачків) через свою невибагливості і яскравого пишного цвітіння.
Існує величезна кількість різновидів і сортів багаторічних айстр, якими є сентябрінкі, тому класифікувати їх досить складно. Проте сентябрінкі вважаються кустовидное багаторічним видом.
Отже, сентябрінка є досить добре розвинений кущ з сильно розгалуженими, але невисокими стеблами і потужною кореневою системою. Зовнішній вигляд може коливатися в залежності від сорту рослини, але, в цілому, висота куща невелика: стебло рідко виростає вище 40 см. Незважаючи на невелику величину, кущики досить розлогі: один може займати площу близько 20 кв. см (важливо це враховувати при висадці). Листя щільною «стіною» прикривають собою весь стебло. Мають ланцетовидную, злегка витягнуту форму і насичений зелений окрас.
Кущики густо усипані квітами
Квітки відрізняються високою декоративністю і малими розмірами: діаметр однієї квіточки не перевищує 4 см. Забарвлення бутонів дуже різноманітний і варіюється від білого до ніжного бузкового, рожевого і насиченого фіолетового.
Існує велике різноманіття різних сортів віргінської айстри, серед яких особливо можна виділити наступні:
- Дік Баллард. Високодекоративний сот, що досягає у висоту 1 м. Суцвіття невеликі (в діаметрі досягають лише 3 см), мають дворядні ніжно-рожеві пелюстки.
- Кессі. Середньорослий сорт, що досягає у висоту не більше 80-85 см. У період цвітіння радує густою шапкою ніжних білих квіток, діаметр яких не перевищує 3 см.
- Аметист. Кущ досягає 1 м у висоту, а в період цвітіння вражає розкішним видом своїх густорастущей акуратних напівмахрових квіточок з лілового забарвлення язичками і ніжно-ліловими трубчастими пелюстками. Варто зазначити, що тривалість цвітіння досить невелика – всього близько 30 днів.
- Еліна. Кущ сміливо можна назвати низькорослим – у висоту він навряд чи перевищить 0,7-0,8 м, зате в період цвітіння просто вб’є незвичайною красою густий шапки ніжно-рожевих квіток, діаметр яких досягає цілих 5 см.
Особливості посадки
Сентябрінкі відмінно пристосовуються практично до будь-яких умов, але краще здійснювати їх посадку в грунт восени або навесні, коли ймовірність заморозків на грунті вже мінімальна. Ідеальне місце для посадки – добре захищене від холодного вітру, з родючим грунтом і мінімальною ймовірністю скупчення талої води на поверхні (тобто максимально рівне).
Порада. Що примітно, склад грунту, на якому здійснюється вирощування сентябрінок, практично не важливий, тому можна сміливо висаджувати культуру практично на будь-якому з точки зору грунту ділянці.
У попередньо розпушеній грунті зробіть лунки глибиною близько 20-25 см. Намагайтеся дотримуватися оптимальну відстань між ними: вона повинна складати не менше 0,5 м. У перші пару тижнів після посадки необхідно щедро і регулярно поливати (оптимальний варіант 1 раз в 2 дні) .
Ці квіти абсолютно невибагливі
Обов’язково захистіть кожну лунку для того, щоб запобігти можливості розростання айстрових кущів, інакше вони просто перетворяться в бур’ян, надмірно розвинувши свою кореневу систему, і ділянка буде безповоротно зіпсований.
Тонкощі догляду
Хоча сентябрінка і є рослиною невибагливим, вона вимагає дотримання певних правил по догляду, в іншому випадку ви отримаєте зовсім не декоративний ніжний кущ, а, скоріше, щось, схоже на бур’ян. Отже, для підтримування здоров’я і стимуляції активного зростання, віргінської айстри будуть потрібні наступні процедури:
- Поливи. Рослина відмінно переносить недовгу посуху, але це не означає, що йому не потрібна волога: бажано періодично щедро вносити воду в грунт, причому важливо використовувати не холодну, а прогріту сонцем.
- Підживлення. Оскільки сентябрінкі цвітуть дуже рясно, вони потребують в різноманітному і якісному «харчуванні». Навесні краще перевагу віддати азотовмісним добрив, влітку – калійним. Відмінно реагує на органіку: протягом літа хоча б двічі порадуйте рослина, підживити ґрунт курячим послідом або коров’яком (підживлення повинні бути рідкими).
- Розпушування грунту. Щоб запобігти розростанню айстр і перетворення їх в бур’ян, необхідно після кожного поливу і в міру розростання бур’яну, ретельно проріджувати ряди зі зростаючими Астрова кущами, ретельно розпушувати грунт (бажано здійснювати процедуру не рідше 1 раз в 2 тижні).
- Обрізка. Навесні або восени дорослі кущі необхідно оновлювати: важливо видалити всі пошкоджені, старі або хворі пагони. Це допоможе зберегти декоративність айстр і активність їх цвітіння.
Пам’ятайте, що цей вид айстр схильний сильно розростатися
- Боротьба з хворобами. Сентябрінка абсолютно не боїться комах-шкідників, як і хвороб, але є одне, яке при недогляд може стати дуже серйозною загрозою. Йдеться про борошнистої роси. Вірна ознака присутності хвороби – білий наліт на зовнішній поверхні листя, який певною мірою нагадує борошно (його можна навіть стерти пальцем). Варто врахувати швидку швидкість поширення грибкових спор борошнистої роси, які з часом можуть перекинутися на стебла і навіть квітки. Позбутися від неприємної і небезпечної хвороби допоможуть будь-які фунгіциди на хімічній основі або на основі міді.
Способи розмноження
Практично будь-який з сортів успішно розмножується діленням куща. Можна спробувати і який-небудь інший, наприклад, насіннєвий або живцювання, але ймовірність отримання дорослої рослини мінімальна, та й способи ці тривалі і досить копіткі.
Дорослі кущі можна ділити
Для розмноження поділом знадобиться здоровий дорослий кущ, який повністю викопується з грунту. Отже, рослина ділиться на кілька рівноцінних частин. На кожній з них має бути мінімум 2 повноцінних нирки. Живці висаджуються в підготовлені заздалегідь лунки на достатній відстані один від одного. Після посадки обов’язково поливають теплою водою. Подальший догляд збігається з процедурами по догляду за дорослим квіткою.
Ось і всі тонкощі, які слід знати і дотримуватися для успішного вирощування будь-якої з різновидів сентябрінок. Успіхів!