Щеплення винограду навесні: варіант «чорним в чорне»

Щеплення винограду – необхідна процедура для розвитку і зміцнення кущів, збільшення врожаю. Один з варіантів виконання цієї операції називається «чорним в чорне». Це один з видів процедур, які проводяться навесні. Вона зміцнює і омолоджує виноградний кущ.

щеплення

Весняна щеплення «чорним в чорне»

Ягоди з прищепленого рослини виходять з поліпшеним смаком, урожай більш рясним, а сама лоза стає менш сприйнятливою до хвороб.

Цілі

Сорти винограду розрізняються по стійкості до захворювань. Деякі гібриди характеризуються високим імунітетом і опірністю до хвороб, а інші різновиди схильні численним інфекціям і бактеріям. Через цю особливість часто гине цінний урожай. Але якщо прищепити лози, то це дозволить:

  • зберегти посадки, продовжити життя рослинам;
  • розвинути в них опірність хворобам, шкідникам і низьких температур, зміцнити імунну захист;
  • посилити здатність до відновлення у коренів і деревини;
  • домогтися більш інтенсивного зростання (через вже розвиненої кореневої системи);
  • отримати кілька сортів з одного кореня;
  • збільшити період плодоношення, примножити врожай.

Перепрівітих старі кущі

Перепрівітих старі кущі винограду будуть ще багато років давати врожай

Різновиди

Одна з класифікацій щеплень грунтується на пори року:

  1. Весняна. Безліч варіантів (в розщепів, в приклад, простий копулировкой і інші). Найчастіше проводиться надземним способом.
  2. Літня. Найчастіше носить комбінований характер: одеревів чубук прищеплюють в розщепів до розпустився виноградному втечі або живці – до саджанців-відведення. Поширений метод, коли до молодого виноградного побіжу прищеплюють зелений чубук сідлом.
  3. Осіння. Виробляється в штамб рослини. Підходить для старого рослини, яке перестало активно плодоносити. При використанні добре розвинених коренів колишнього куща за допомогою такого щеплення вийде виростити нову лозу, яка принесе великий урожай.

щеплення

Щеплення винограду «зеленим в чорне»

Інший спосіб класифікації щеплень винограду грунтується на характеристиці підщепи та прищепи:

  1. «Чорним в чорне» – частіше цей метод використовується в весняний період, коли до минулорічного побіжу прищеплюють виріс чубук з минулого року.
  2. «Чорним в зелене» – застосовується навесні, коли пагони вже розпустилися, і влітку. Виноградний щеплення матеріал з минулого року прищеплюють на розпустилася втечу.
  3. «Зеленим в зелене» – здійснюється влітку або восени. І підщепу, і щепу – зелені, до переходу в стан спокою.

щеплення

Щеплення «зеленим в зелене» – розвиток прищепи

Підготовка прищепи та підщепи

Для цієї мети вибирають здорові рослини з кількома очками. Якщо пагони винограду зрізані навесні, то перед процедурою їх занурюють у воду. Це перевірка придатності матеріалу до щепленні – якщо через кілька днів на держаку не з’являться зелені листочки, то такий екземпляр пошкоджений або засохлий. Проводяться регулярні перевірки: якщо з’являються зіпсовані ділянки, то чубук промивають проточною водою.

Інструмент для щеплення

Інструмент для щеплення винограду

Якщо матеріал заготовлений в осінній період, то на зиму його обертають в просочену водою ганчір’я, потім загортають у поліетиленову плівку і кладуть в темне місце (при температурі 2 градуси).

Коли приходить весна, то чубуки дістають і поміщають в воду. Так перевіряється їх життєздатність. Відповідні для щеплення пагони винограду наводяться в стан готовності.

Вони готові, коли очі почнуть розвиватися. Якщо цього не сталося, то щеплення матеріал поміщають в місце зі стійкою температурою + 28 ° на 10 діб. Періодично їх перевіряють, щоб очі не розвинулися надмірно.

замочування живців

Замочування живців в розчині Гумата

За день до операції щеплення матеріал поміщають в розчин препарату, який стимулює коренеутворення і розвиток рослини.

Краще вибрати засіб «Гумат» – на літр води десять крапель. У приготовлений розчин живці занурюють черзі на короткий час (від 7 до 10 секунд).

Важливо правильно вибрати підщепу. Характеристики куща, до якого прищеплюють держак «чорним в чорне» – сильнорослий, стійкий до низьких температур, філоксери і інших захворювань. Краще вибирати кущі від 3 до 5 років.

підготовлені чубуки

Підготовлені до щепленні чубуки

Готувати до процедури підщепу починають восени – на зиму кущ удобрюють. З приходом весни з лози видаляють все листя.

Процедура

Кращий час для проведення надземної щеплення винограду навесні – період початку сокоруху або кінець травня і перша декада червня. Необхідно стежити за погодними умовами: на протязі 14 діб температура грунту тримається на рівні 10 градусів, а повітря – не менше 15.

Інструменти, які для цього знадобляться, – секатор і ніж з гострим лезом.

Метод «в розщепів»

Послідовність дій при щепленні методом «в розщепів»:

  1. Зрізається частина лози зверху на відстані 5 см від вузла. Місце, куди збираються прищеплювати, позначається між 2 і 3 вузлом і протирається слабким марганцовая розчином для дезінфекції.
  2. Підщепа розщеплюють в поздовжньому напрямку на 3 см.
  3. В розщепів поміщають підготовлений чубук. Обов’язкова умова – щоб підготовлений отвір і держак збігалися по діаметру.
  4. Ділянка щеплення туго обертають тканиною, щоб уникнути сокотеченія, і просочують її вологою.
  5. Зверху загортають в поліетиленову плівку. Необхідно підтримувати температуру на рівні від 22 до 26 градусів.

Щеплення в розщепів

Щеплення в розщепів – інструкція в фото

Після закінчення операції ділянку, на який був щеплений чубук, обробляють фізіологічно активним препаратом. Це вплине на зростання каллуса, який посприяє загоєнню.

На місце операції також наноситься парафін, щоб створити захист від інфекцій.

Метод свердління

Для цього способу потрібно менше часу, що позитивно впливає на зрощення держака з підщепою.

Для операції, що проводиться цим методом, годяться живці з двома і більше нирками. За кілька днів щеплення матеріал загортають в просочену водою ганчір’я і тримають в місці з температурою 20-25 градусів. Потім освіжають зрізи. Кора знизу віддаляється ножем на 5 міліметрів до появи камбію.

Після підбирають невелике свердло, дезінфікують в марганцево розчині і неглибоко висвердлюють в підготовленої лозі отвір. Туди відразу вставляють підготовлений чубук так, щоб шари камбію прищепи та підщепи збігалися.

Місце розщепу

Місце розщепу в залежності від збігу діаметрів прищепи та підщепи

Таке поєднання виходить щільним, тому ділянку операції не потребує обробці парафіном.

Догляд після процедури

Після щеплення виноград потребує уваги і ретельного догляду:

  • зайві пагони і підщепи видаляються, щоб лоза не ослаблений, а поживні елементи були спрямовані до ділянки з’єднання;
  • проводиться обробка щепленого рослини щоб уникнути хвороб;
  • здійснюється своєчасний полив щотижня (до середини липня рідше);
  • проводиться регулярне розпушування грунту не дуже глибоко, щоб не допустити
  • появи кірки на грунті;
  • періодично видаляються бур’яни і прищипують пасинки;
  • грунт удобрюються тричі за сезон.

Щеплені живці зростаються на 30-40 добу, і з’являються нові пагони. Після цього посадки обприскують бордоською рідиною (розчин 0,5%). Повторну обробку проводять після дощів.

Зростання щепленого держака

Зростання щепленого держака в червні

Тканина і поліетилен можна зняти в кінці літа, коли пагони одревеснеют.

Восени новий кущ обрізають секатором. Після проведеної процедури в перші чотири роки видаляються нові підщепних паростки і прищепного корінці. Це необхідно, щоб харчування куща зосередилося на щеплених живцях.

На зиму нові втечі не нагинають вниз, щоб не пошкодити спайку. Ділянка, на якому була виконана операція, обмотують дротом. Гілки присипають грунтом і накривають зверху.

Рекомендації

  • для цієї процедури радять вибирати сорти винограду, які без праці прищеплюються, – «Августин» або «Анюта»;
  • якщо виноград хворий (оїдіум, альтернаріоз або бактеріальний рак), то прищеплювати його не можна;
  • під час підготовки зрізів торішніх чубука і лози виноградарі враховують розташування з протилежних сторін прищепного і підщепних нирок;
  • ділянку обв’язується тканиною герметично, щоб не текли соки.

Метод щеплення винограду «чорним в чорне» характеризується як досить трудомісткий і витратний за часом. Однак він підходить в тих випадках, коли власник хоче отримати новий сорт, але не збирається знову проводити заходи по вирощуванню кущів. При дотриманні правил процедури і вірному догляді виноградар отримає оновлені посадки з великим урожаєм.