Порадіти восени спілому яблучку – хіба це не мрія будь-якого садівника-любителя? Серед сортів яблунь, які дозрівають у вересні-жовтні, одним з кращих прийнято вважати Штріфель. Офіційно селекціонера називають його Штрейфлинг. А завдяки вигадливим увазі плодів на фото і в реальному житті, цей сорт яблуні також називають Осіннє смугасте. Щоб укоренити його на своїй присадибній ділянці, починаючому садівникові потрібно знати не тільки опис дерева, але способи розмноження і догляду за яблунею.
Особливості сорту Штріфель
Штрейфлинг – сорт, що прийшов до нас з Прибалтики. Отримано дерево багато років тому не штучним, а природним шляхом за допомогою природного запилення. Незважаючи на своє закордонне походження, цей сорт дуже популярний практично в усій Росії, навіть в таких складних регіонах, як Північний, Північно-Західний.
Увага! Крім згаданих Штріфель і Осіннє смугасте, в літературі можна зустріти такі назви цього сорту: Обрезкова, Старостине, ліфляндського Графенштейнское.
Це дуже могутнє дерево, яке помітно здалеку. Яблуня досягає 8 м в висоту і стільки ж в обсязі крони. Сама ж крона схожа на перевернутий казанок, завдяки загнутим до землі гілок. В першу чергу такий зовнішній вигляд дорослого дерева говорить про те, що ще на стадії посадки садівник повинен відвести для Штріфеля досить вільного місця.
Друга особливість сорту – це невибагливість і морозостійкість. Навіть якщо зима видалася дуже суворою, і дерево вимерзло, через 2-3 роки воно самостійно повністю відновиться, і знову буде плодоносити.
Перших плодів Штрейфлінг доведеться почекати 8-9 років, а повноцінний урожай можна отримати через 15 років після посадки дерева.
яблуня Штріфель
Особливості розмноження і догляду
Найчастіше Штріфель розмножують насінням або саджанцями. Хоча потрібно пам’ятати, що дерева, посаджені насіннєвим способом, будуть відрізнятися від материнської яблуні. Тому краще висаджувати дерева за допомогою саджанців, куплених у перевіреного продавця. Якщо є можливість, варто розмножити цей сорт за допомогою бічних відведень.
Догляд за яблунею цього сорту має свої особливості, які досить просто виконувати:
- Дерево вимагає багато місця в саду через розлогою крони і потужного кореня.
- Цей сорт слабкий і сприйнятливий до ураження грибками. Особливо небезпечна для нього парша. Тому дереву потрібна ділянка в саду, добре освітлений сонячними променями.
- Щоб запобігти зараженню паршею або усунути її ознаки, потрібно прибирати опале листя і зіпсовані плоди, закопувати їх подалі від дерева. Найкраще робити це за межами дільниці.
- Яблуню потрібно рясно поливати, особливо в жарку погоду. Це стосується як молодих саджанців, так і дорослих дерев. Якщо Штріфель добре поливати, він дасть плоди по вазі більше 100 г.
- Сорт Штрейфлинг стійкий до зими, але молоді яблуні потрібно готувати до зимових холодів. Для цього коріння додатково вкривають тирсою.
- Навесні грунт біля кореня потрібно удобрювати мінералами і органічними речовинами.
- Яблуні цього сорту не обійдуться без регулярної обрізки. Обов’язково потрібно видаляти обморожені гілки після зими, поламані гілки – після збору врожаю. Також навесні потрібно прорідити крону, щоб легше було збирати урожай.
Яблука Штріфель і їх користь
При правильному догляді і рясного поливу до вересня яблуня дає багатий урожай великих плодів – 80-110 м Яблука Штріфель круглі і гладкі. Іноді може здатися, що їх поверхня покрита воском, але це особливість текстури шкірки. Основний колір плодів – світло-зелений, але їх боки щедро покриті рожевими і червоно-помаранчевими смугами. Але ближче до листопада яблука стають жовтими, а смуги на них – бурими. Саме в цей час найкраще зібрати урожай. Хоча, зробити це можна і в вересні.
Сорт Штріфель при правильному догляді дає хороший урожай
М’якоть у плодів цього сорту ніжно-жовтого кольору, а біля самої шкірки вона набуває блідо-рожевий колір. Смак у яблук кисло-солодкий з пряними нотками. Крім того, ці фрукти дуже корисні, завдяки своєму унікальному складу:
- 0,8% вітаміну С;
- 10% сахарози;
- 12% пектину;
- 1% мінералів;
- 2% Р-активних речовин.
З одного дорослого дерева можна зібрати 200-300 кг яблук відмінної якості.
Увага! На жаль, яблука цього сорту зберігаються не надто довго. Тому, якщо з’їсти або продати їх свіжими не виходить, потрібно постаратися переробити яблука в сушку, пюре, компоти і іншу консервацію.
У Штріфеля є один недолік – час, який потрібен для повноцінного плодоношення. Садівникові доведеться чекати не менше 15 років, перш ніж яблуня дасть повноцінний урожай. Але це будуть настільки смачні яблука, що вони стоять всіх зусиль і очікувань.
Яблуня сорту Штріфель: відео
Яблуня Штріфель: фото