Сидерати для полуниці: відповідні рослини і спосіб їх вирощування

сидерати для полуниціБувалим городникам відомо, наскільки важливою є для вирощування полуниці родюча і легкий ґрунт. Найчастіше, особливо після декількох років експлуатації ділянки, грунт такої вже не є, адже з часом йдуть поживні елементи, грунт трамбується, з’являються шкідники та ін. Для того щоб уникнути подібної неприємності, і підготувати грунт для посіву полуниці належним чином, або ж оздоровити ділянку , на якому полуничка вже росте, використовують сидерати. Сьогодні ми розглянемо кращі сидерати полуниці для посадки в міжряддях (у доданих фото- і відеоматеріалах ви зможете подивитися, яким чином вони виглядають, і як їх необхідно садити).

Сидерати: поняття, застосування в садово-городній господарстві

Сидерати – це городні культури, рослини, квіти, які використовуються для насичення ґрунту на садово-городній ділянці корисними речовинами. Вони є чудовою альтернативою хімічним препаратам, оскільки абсолютно не завдають шкоди зростаючим культурам і не залишають шкідливих речовин в грунті. Навпаки, сидерати здатні практично повністю очищати грунт від шкідників, роблячи її більш родючої і легкою.

Що стосується полуничних сидератів, то вони виконують відразу кілька завдань:

  • в осінньо-зимовий період зберігають в грунті всі поживні речовини – сидерати фактично утримують корисні елементи в грунті, не даючи їм вимиватися з дощами і снігом;
  • є природним розпушувачем грунту, підтримуючи таким чином циркуляцію повітря;
  • ефективно протистоять шкідників (особливо це стосується нематодних черв’яків, які своєю діяльністю пошкоджують кореневу систему рослини);

сидерати для полуницікущик полуниці

  • здатні збагачувати грунт азотом шляхом отримання його з повітря і передачі через себе грунті (як відомо, полуниця дуже любить азот);
  • насичують грунт органічним речовинами, які так потрібні мікроорганізмам, що забезпечує активне зростання полуниці;
  • здатні протистояти активному поширенню на полуничних грядках бур’янів.

Сидерати для полуниці: час і способи висадки

Дуже важливо вибрати відповідний для полуниці сидерат і посіяти його в оптимально обраний період. Отже, найкращими сидератами для полуниці традиційно вважаються: редька, ріпак, гірчиця, кріп, часник, горох, фацелія, космея.

В принципі, посів сидератів на ділянці можна здійснювати цілий рік, але найкраще це робити восени (для підготовки ґрунту в зимовий період) і навесні (для підготовки грунту перед посадкою нової полунички).

Порада. Для отримання максимально можливого ефекту від сидератів, слід чергувати їх при посіві на ділянці або робити насіннєву суміш.

У весняний період висадка рослин «помічників» здійснюється безпосередньо близько лунок, де буде рости в майбутньому полуниця. Після того як сидерат увійде в повний зріст, не варто його відразу ж прибирати: на перших порах полуниця буде захищена від прохолодного вітру, а потім і палючого сонця розлогими густими сідератнимі насадженнями.

Після того як сидерат починає цвісти, його бадилля зрізають і мульчують в грунт. При цьому глибина закапування не повинна бути занадто великою – кисень обов’язково повинен надходити в грунт, для того щоб бадилля поступово перетворилася в добриво.

сидерати для полуниціріпак

Щодо часу посіву сидератів. Важливо дуже ретельно підбирати відповідний період. Наприклад, восени краще висаджувати озимі види рослин, щоб в зиму вони не загинули. Відмінно підійдуть рапс або гірчиця, які абсолютно не бояться морозів.

А ось навесні можна садити редьку, яка, нехай і не містить багато корисних речовин, зате відмінно розпушує землю. Гречка (джерела калію) – також прекрасний варіант для весни. Вона чудово бореться з бур’янами.

Бобові сидерати висаджують на ділянці з полуницею виключно в весняний період, причому найчастіше вони використовуються як альтернатива гною. Люпин або насіннєву суміш вики і вівса (джерела азоту) потрібно садити в першій декаді березня, а при появі перших бобів рослина відразу ж подрібнюється і мульчують з грунтом.

Порада. Якщо грунт занадто збіднена, і ви не проти почекати рік перш ніж вирощувати полуницю, краще посіяти на ділянці виключно сидерати, щоб як слід наситити грунт поживними речовинами. У закінченні року можна сміливо садити полуничну розсаду: ви зможете виростити здорову ягоду з смачними плодами.

Кілька слів про спосіб вирощування полуничних сидератів. Міжрядковий (так званий кулісні) спосіб вважається одним з найефективніших. А для полуниці він корисний подвійно, оскільки в період активного росту сидерата ніжні паростки полуниці будуть надійно захищені від жаркого сонця. До речі, одним їх кращих «парасольок» від сонця для полуниці вважаються фацелія і космея, які, виростаючи, створюють чудову тінь своєї ажурним листям.

сидерати для полуниціВикористання сидератів допоможе збільшити урожай полуниці

Рослини, які не можна використовувати в якості сидератів

Як вже стало зрозуміло, полуниця – фруктова культура, яку слід вирощувати в сівозміні, оскільки через пару-трійку років збору врожаю грунт на ділянці виснажується, ущільнюється, в ній з’являються шкідники, грибок і т.д. Відповідно, для відновлення високої врожайності необхідно дуже ретельно підбирати рослини-компаньйони для неї.

Запам’ятайте, що на ділянці, обраному для вирощування полуниці, не повинні бути попередниками кілька культур. Серед них переважно пасльонові: картопля, баклажан томати, а також перець і огірок. Небезпека полягає в тому, що всі вище перераховані культури мають загальне захворювання, яке згубно впливає на полуницю – фузаріозний вілт. Цей грибок, проникаючи в грунт, отруює рослина, і його коренева система починає гнити. Як наслідок – загинуло рослина. Збудник даної хвороби вкрай живучий – він зберігається в грунті протягом 10 років, тому важливо на ділянці, де було виявлено захворювання, яке не вирощувати культури, сприйнятливі до нього.

На цьому ми закінчуємо розгляд особливостей посадки і вибору відповідних сидератів для полуниці. Успіхів!

Що посадити з полуницею: відео