Симптоми маститу у кози. лікування хвороби

Заводчики кіз напевно зустрічалися з проблемою маститу. Захворювання вражає багато матки після окоту. Воно заподіює біль тваринам, сильно знижує якість і кількість молока. Успішне лікування козячого маститу ґрунтується на своєчасному виявленні симптомів. Чим раніше – тим простіше відновити здоров’я вихованки.

Причини появи хвороби

Містить у кози – це запалення вимені. Захворювання не вірусне, викликається механічними пошкодженнями шкіри:

  • протирання вимені однієї і тієї ж ганчіркою;
  • смоктання зараженої і здоровою маток одним козеня;
  • через інфіковану підстилку.

запалення вимені у кози

Через тріщини і рани в молочні залози проникає інфекція. Збудник недуги – патогенний стафілокок. Після цього хвора коза стає заразною. Шкідливі бактерії легко розповсюджуватися по іншим самкам, якщо вчасно не ізолювати носіїв.

Увага! Запущений недуга призводить до загибелі тварини.

Основні причини виникнення маститу у кіз:

  1. Затримка молока у вимені. Це відбувається при несвоєчасній доїння. Виною може стати і неправильна технологія. Під час доїння не можна залишати рідина в залозах.
  2. Негігієнічно доїння: брудні руки або НЕ протерте дезинфікуючим розчином вим’я.
  3. Переохолодження.
  4. Запальні процеси в інших органах кози.
  5. Подряпини, рани і інші проблеми з акумулятором. Нерідко їх залишають смокчуть козенята.

Увага! Здоровий організм сам ефективно бореться з інфекцією. Маститу важче вразити таку козу. Тому активне формування імунітету у рогатого стада – кращий засіб профілактики хвороби.

Симптоматика захворювання

Опис симптомів маститу у кіз:

  • в молоці з’являються напівпрозорі згустки, кров, неприємний запах;
  • на початку доїння згустки закупорюють сосочного канал;
  • молоко змінює звичний забарвлення, гірчить на смак;
  • продукт прокисає за добу, навіть в холодильнику;
  • в вимені промацуються ущільнення;

симптоми хвороби кози

  • одна молочна залоза візуально збільшується в розмірах;
  • температура тіла тварини підвищується.

Увага! Зовнішня ознака – коза широко розставляє копита. Так вона намагається зайвий раз не торкатися хворобливого органу – вимені.

Більшість кіз вражає субклиническая, прихована форма маститу. Ущільнення в залозах мінімальні і не викликають занепокоєння у тварини. У цей період діагностувати ознаки хвороби можна по осадку при відстоюванні або під час проціджування молока. Під час доїння ви будете відчувати утруднення через періодичної закупорки виходів з соска.

На пізніх стадіях вим’я кози сильно деформується. Воно може відвиснути навіть до статі. Ще один спосіб діагностики маститу у кіз – препарат Мастітест або його аналоги. Речовина просто додають в сдоенное молоко і стежать за реакцією продукту згідно з інструкцією.

Порада. Інкубаційний період хвороби – не більш як 5 діб. Досвідчені тваринники радять обстежувати окоту маток щодня.

Профілактика захворювання

Лікування маститу у кіз в домашніх умовах – вкрай складне завдання. Для приватних козівників актуальним стає питання попередження інфікування. Містить зазвичай загрожує тварині через 2-4 тижні після окоту. Щеплення від нього не існує. Сподівайтеся на здоровий глузд і свою уважність:

догляд за козою

  • не допускайте протягів в загоні з молодими матками;
  • вода для пиття повинна бути тільки теплою;
  • повністю сдаивают молоко;
  • Регулярно оновлюйте підстилку, укладайте її товстим шаром;
  • протирайте соски кози до і після доїння дезинфікуючим засобом, в кінці роботи змащуйте їх вазеліном.

Здоров’я тваринного багато в чому грунтується на його харчуванні. Коза зазвичай сама вибирає корисний підніжний корм. Якщо вона перестала жувати, значить, з’явилися проблеми з травленням. Для компенсації давайте грубий корм і вітаміни В1, В6 і В12. Послідовність прийому краще узгодити з ветеринаром.

Увага! Якщо коза раніше вже хворіла на мастит, ймовірність повернення захворювання після нового окоту в кілька разів вище. У цих випадках фермери починають медикаментозну профілактику ще до появи козенят.

Особливості лікування хвороби

Самостійні лікувальні процедури малоефективні. Надої вже повноцінно не відновляться. Крім того, великий ризик перевести захворювання в хронічну стадію. Тому перші дії при маститі – ізоляція тваринного і звернення до ветеринара. У домашніх умовах допускається надати таку першу допомогу козам:

  • кожні 4-6 ч зціджувати молоко (пити його не можна ні людині, ні тваринам!);
  • періодично робити м’який масаж вимені;
  • прикладати компрес (в першу добу – холодний, потім – теплий).

лікування домашніх тварин

Комплексне лікування хвороби здійснюють препаратами Мастісан, Мастоміцін, Мастіцід, Мастіет Форте. Не забувайте виконувати спосіб застосування і дозування. При кров’яних виділеннях фахівці призначають уколи вікасол або дицинона. Болезаспокійливий вплив матиме суміш на основі 20 г вазеліну, 1 г новокаїну і 4 г борної кислоти.

Допомога ветеринара важлива і для правильної діагностики. Існує помилковий мастит. Це набагато більш легке для кози захворювання. Кров з молоком не виділяється. Лікується воно прискорено доїнням і сечогінними засобами. Для зменшення ризику маститом, підтримуйте чистоту в загоні і будьте уважні до свого стада після окоту.

Ознаки маститу у домашньої кози: відео