Сочевиця: особливості вирощування у відкритому грунті

сочевиця вирощування на дачіПевні культури використовують городники не тільки з метою отримання врожаю і забезпечення сім’ї поживними овочами, але і для насичення ґрунту азотом, а також отримання більш пухкого грунту на городній ділянці. До числа таких культур належить сочевиця. Далі про особливості її вирощування в відкритому грунті: посадка, догляд, кращі сорти (додається ФОТОінструкція).

Сочевиця: опис, особливості, кращі сорти і різновиди

Сочевиця – однорічна трав’яниста рослина, висота якого коливається в межах 20-70 см. Сочевиця, як ми всі знаємо, є рослиною їстівним. Точніше, їстівні її плоди, які можуть бути пофарбовані в різні кольори: чорний, червоний, коричневий. Стебло у рослини тонкий, густо вкритий парноперістимі невеликими світло-зеленими листочками. В період активного рослини сочевиця нагадує скоріше невеликий прямостоячий / полустелющейся чагарник, який в період цвітіння має досить привабливий вигляд завдяки невеликим, але пишним квіточок, повністю покриває стебла рослини.

Увага! Сочевиця вважається виключно екологічно чистим продуктом, оскільки володіє дивовижною здатністю до «відштовхування» будь-яких нітратів і забруднювачів. Тому навіть вирощена в найбільш екологічно неблагополучних регіонах, сочевиця цілком придатна до вживання в їжу.

Чечевичное рослина відрізняється дивовижною живучістю: воно здатне вижити як в невеликий мороз, так і сильну посуху.

Як вже було сказано раніше, сочевиця буває декількох видів:

  1. Коричнева. Найчастіше застосовується для приготування перших страв, каш і закусок.
  2. Чорна. Канадська різновид. Насіння відрізняються досить великим розміром – близько 3 см. Готовність настає вже через 20 хвилин після початку готування. Якісно приготований продукт відрізняється чудовим смаком.
  3. Червона (єгипетська). Дуже швидка в приготуванні. Чудовий варіант для перших страв.
  4. Зелена. Це – недоспіла коричнева сочевиця, яка прекрасно підійде для людей, які страждають на діабет і шлунково-кишковими захворюваннями. Для її приготування потрібно не менше години, але результат буде того вартий.

Серед великої різноманітності чечевиці сортів можна особливо виділити наступні (фото нижче):

  • Пюї (французька). Сочевичним боби цього середньостиглої сорту мають незвичайний мармуровий окрас і пікантний злегка пряний смак. Сочевиця разваривается, повністю зберігає свою форму навіть при тривалій термічній обробці, тому відмінно підійде для приготування салатів.

сочевиця вирощування на дачіСтрави з сочевиці популярні в різних країнах

  • Лайрд. Середньостиглий високоврожайний сорт. Боби досить великі, округлої форми. Відрізняються приємним насиченим смаком, підходять для приготування складних страв, що вимагають тривалої термічної обробки.
  • Анфія. Середньостиглий сорт, насіння якого залишаються зеленими навіть при повному дозріванні. Плоди рослини відрізняються насиченим дуже приємним смаком. Сорт неймовірно стійкий до впливу хвороб і посухи.
  • Степова. Насіння цього сорту відрізняються насиченим жовтим кольором і відмінним смаком.

Посадка у відкритий грунт

Хоча сочевиця і вважається невибагливим до умов вирощування рослиною, до вибору відповідної ділянки слід підійти дуже серйозно. Місце має бути сонячним і теплим. Перевагу краще віддати легкої пухкої нейтральній грунті: оптимальним варіантом буде легкий супесчанік або суглинку.

Сочевиця не дуже добре переносить кислі грунти, тому якщо на вашій ділянці виключно такий, обов’язково проведіть процедури, які допоможуть знизити кислотність грунту: підійде, наприклад, стандартне вапнування.

Навесні або восени (на ваш розсуд) при перекопуванні грунту обов’язково внесіть мінеральні добрива з переважанням фосфору і калію (близько 50 г на кожен кв. М.).

Посадка рослини у відкритий грунт здійснюється ранньою весною, коли грунт в достатній мірі прогріється / відтане (на 15-20 см углиб).

Порада. Перед посівом насіннєвий матеріал бажано замочити на 20-24 години в живильному розчині – стимулятор росту (тим самим ви зможете підвищити схожість насіння на 15-20%).

Безпосередньо перед посівом ретельно просушіть насіння. Підготуйте в грунті невеликі борозни завглибшки близько 5 см. Помістіть туди підготовлені насіння. Акуратно присипте їх невеликим шаром грунту і злегка утрамбуйте його.

Через 10-14 днів повинні з’явитися повноцінні паростки. Обов’язково прорідити їх, щоб запобігти можливості появи на ділянці бур’янів. Врахуйте, що в перші 30-40 днів сочевиця росте вкрай повільно, тому якщо паростки не надто швидко набирають силу і зростання – не поспішайте кидати рослина: після початку цвітіння воно стане інтенсивно рости.

сочевиця вирощування на дачікущики сочевиці

Розмноження рослини

Здійснюється процес розмноження сочевиці переважно насінням. Оскільки вони мають досить великий розмір, особливої ​​необхідності в підготовці грунту перед посадкою культури немає. Висів насіння можна здійснювати в грунт до середини весни, коли сніг вже повністю зійде. Щоб сочевиця добре проросла, температура повітря повинна бути стабільно вище +5 градусів.

В особливо суворому кліматі сочевицю вирощують виключно на розсаду. Висів насіння здійснюється в окремі ємності за місяць до висадки на ділянці. Безпосередньо перед висадкою вже зміцнілих паростків їх слід загартувати. Висадку в грунт здійснити орієнтовно в кінці травня.

Правила догляду за рослиною

Сочевиця – унікальна рослина, догляд за яким не тільки простий, але і приємний, тому навіть городник-новачок цілком зможе впоратися із завданням вирощування сочевиці.

Сочевиця не потребує особливо в поливах, оскільки, як уже було сказано раніше, абсолютно не боїться посухи. Проте в перші 1,5 місяця краще повноцінно забезпечувати рослину водою, щоб воно могло максимально швидко набратися сили і піти в зростання.

Після того як сочевиця відцвіте, частоту поливів можна знизити до 2-3 разів на тиждень. Крім того, якщо на вашій ділянці бур’яни – цілком звичайне явище, слід регулярно проріджувати зростаючі сочевичним кущики і розпушувати грунт на ділянці.

Що стосується підгодівлі, то найкращою для сочевиці вважається фосфорно-калійна. Як вже було сказано, вносити їх найкраще перед початком культивації рослини: або восени при перекопуванні, або навесні перед початком посівних робіт. Від застосування органіки краще відмовитися зовсім, оскільки в цьому випадку вся сила рослини піде на формування пишною зеленої маси, а не плодів.

сочевиця вирощування на дачіДля сочевиці дуже важливі сусіди по грядці

Боротьба з хворобами і шкідниками

На жаль, сочевиця іноді уражається шкідниками і в деяких випадках може захворіти. Далі представлені основні сочевичним шкідники і хвороби:

  • Зернівки. Паразит є невеликого чорного жучка довжиною близько 4-6 мм. Від інших жучків його легко відрізнити за невеликим коричневим / сірим смугах близько крил. Зимують зернівки зазвичай в пошкоджених чечевиці плодах, а яйця відкладають в молоді боби.
  • Лучний метелик. Дуже небезпечний в періоди розмноження, що відбувається раз в 10-12 років. Здатний вразити від 50 до 100% врожаю.
  • Совки-гами. Харчуються виключно зеленої сочевичної масою. Зимують в грунті. Метод боротьби: відмінно допомагає в боротьбі з совками прополка міжрядь рослини, а також посів льону.
  • Аскохитоз. Грибкове захворювання, про появу якого свідчать різного розміру темні плями на сочевичної листі. На бобах також з’являються темні злегка опуклі плями. Грибок може розвиватися в періоди вологості або дощів. Запобігти хворобі дуже легко: достатньо лише ретельно провітрити насіння перед посівом і посіяти їх своєчасно.

Поєднання з іншими рослинами

При посадці рослини вкрай важливо враховувати його попередників, а також «сусідів» по ​​ділянці, адже далеко не з кожною культурою у сочевиці хороше поєднання. Ні в якому разі не слід здійснювати вирощування сочевиці в тих місцях, де до цього росли культури, що відносяться до того ж сімейства: горох, квасоля, сочевиця, нут та ін. А ось хороший розвиток сочевиці можна спостерігати на грунті, де її попередниками були томат , картопля, а також огірки, капуста, гарбуз.

Ось і всі тонкощі, які вам слід знати для успішного вирощування сочевиці в відкритому грунті на своїй ділянці. Успіхів!

Вирощування сочевиці: відео