Красиві і привабливі овальні ягідки винограду, зібрані у витончені грона, вагою півкілограма. Сорт, виведений японськими селекціонерами і називається Тянь-Шань.
Тянь-Шань – новітній сорт раннесреднего терміну дозрівання
Ми звикли, що слово виноград і Далекий Схід далекі один від одного. Простіше уявити виноградники Криму, Молдови, Франції та Іспанії. На Далекому Сході сопки, холодні вітри і багно. Люди там радіють і задовольняються фруктами і ягодами, привезеними з інших регіонів і Причорномор’я. Але все змінилося з тих пір, як японські вчені-селекціонери вивели сорт Тянь-Шань.
Який він, виноград з Японії
Дивовижні селекціонери з Японії! Їм вдалося домогтися казкового результату і вивести сорт абсолютно новий за своїми характеристиками. Високоврожайний і великоплідний, раннього терміну дозрівання. У Китаї і Японії урожай дозріває до початку осені, в південних районах Росії – не раніше середини вересня. Новісінький, проходить акліматизацію і досліджується на поведінкові характеристики в умовах клімату країни, тому про нього відомо не так вже й багато. Тільки те, на що вказує опис характеристик японцями і китайцями, вже кілька років займаються вирощуванням виноградної лози Тянь-Шань.
Даний сорт:
- Добре переносить транспортування;
- Характеризується підвищеною лежкістю;
- безкісткові;
- Виноград придатний для вживання в свіжому вигляді;
- Ягоди великі, солодкі, аромат тонкий з ненав’язливими лимонними і медовими нотками.
Опис
Інформації про японському винограді занадто мало, тому виноградарі збирають знання по крихтах, грунтуючись на власному досвіді і досвіді колег. Виноград японської селекції користується попитом і увагою не тільки у любителів, а й у професіоналів, його вирощують на своїх ділянках фермери і орендарі. Кущ сильнорослий з дуже великими красивими гронами ніжно-зеленого, майже білого кольору, вагою 1-3 кг. Ягоди не схильні до горошенія.
Величезні ягоди наповнені ненав’язливим солодким і в той же час освіжаючим вмістом з лимонними і медовими нотками
Для збільшення ваги грона винограду Тянь-Шань і збільшення ягід японці вдаються і до інших агрономічних хитрощів:
- Проріджування грон;
- «Полегшення» кущів від врожаю (свідома відмова від деяких грон, для отримання більших ягід);
- Великі формування;
- Висока культура і агротехніка обробітку.
Вирощується Тянь-Шань на території Білорусі, Росії та України, середня вага ягоди досягає 20 г, при вирощуванні в Японії, вага ягоди 30-45 м Ягоди трохи витягнуті і за своєю формою схожі на яйце, без насіння. М’якоть соковита, смачна, ароматна, шкірка тонка, що не відчутна, дуже солодка, від м’якоті не відділяється. Смак гармонійний, освіжаючий, з хорошим співвідношенням цукристості і кислотності. Сорт безнасінний.
Квітки. Грона конічні або циліндричні, вагою 1,5-3 кг, середньої щільності, товарного вигляду. Плодоніжки міцні, світло-зеленого кольору, довгі. З сонячної сторони з сором’язливим рум’янцем. Смак приємний, ніжний, гармонійний. Темно-зелене листя среднерассеченние, округлої форми. Визріли втечу коричнево-бордового кольору. В умовах Японії і Китаю відрізняється високою врожайністю. Японці вважають сорт найкращим і найбільшим в світі.
Вага грона досягається за рахунок застосування стимуляторів росту. В першу чергу японці люблять застосовувати гиббереллин, який впливає або слабо впливає на зростання виноградних коренів, але викликає прискорення в розмноженні клітин за рахунок збільшення розміру. Значно збільшується ріст рослин і вага грона з ягодами. Завдяки його використанню японці отримали плоди без насіння швидкий розвиток бутонів і дозрівання плодів. Вченими доведено, що чим раніше почати застосування гібберелліновой кислоти за 2-3 тижні до початку цвітіння, тим сильніше і красивіше буде гроно винограду.
Гіберелін – стимулятор росту на винограднику
Характеристика
- Урожайність в Японії і Китаї вище середньої, в південних регіонах колишнього СРСР – невисока. Кущ середньої морозостійкості (до мінус 23 градусів);
- Сприйнятливий до вологи, осіннім дощів і весняних заморозків;
- Погано позначаються на врожаї виноградні хвороби;
- На зиму вимагає укриття;
- Чи не стійкий до хвороб і паразитів. Осами не дивується, як стверджують японські та китайські виноградарі, через специфічного запаху листя;
- Потрібно профілактика від листокруток і захист від шкідників;
- Цукристість: 20-21%;
- На зиму потрібно укриття.
Історія створення
Сорт молодий. В умовах країн співдружності районує недавно. Опис середовища проживання і плодоношення – Японія, Китай, Далекий Схід. Отриманий у результаті схрещування сорту Bejagan і Rosalio Bianco. Від батьків Тянь-Шань успадкував приємний солодкий смак і красиву форму ягід, сильне зростання. В Японії сорт почали розводити з 2008 року, в Криму, Росії, Молдові та на Україні сорт розмножують і розводять в звичних районах виноградарства. Приживлюваність сорти хороша, але можуть виникнути проблеми з врожайності і запиленню. Придатний для вживання в їжу з другої половини вересня.
Особливості вирощування
- Не переносить часті дощі;
- Болісно реагує на підвищену вологість;
- Чи не стійкий до основних хвороб винограду;
- Віддає перевагу райони з теплим кліматом;
- Морозостійкість до мінус 23 градусів;
- Плодючість залежить від родючості землі;
- Вимагає укриття на зиму;
- В умовах Росії і України отримати великі врожаї до сих пір не вдалося.
Обов’язковою процедурою, з якою стикаються практично всі виноградарі, є укриття кущів на зимовий період
Догляд за Тянь-Шань
Відмінні смакові якості приваблюють не тільки людини, але і шкідників, виноград на нашій території любимо осами, хоч опис сорту японцями і китайцями заперечує цей факт (може бути в силу застосовуваних пестицидів). Виноградарі, які вирощують сорт, постійно використовують спеціальні укривние мішечки, в які одягають грона.
Люблять поласувати солодким виноградом і птиці, тому виноградарі рятують врожай, вкриваючи кущі спеціальної дротяною сіткою, що згубно для птахів. Вони, бажаючи спробувати плоди, заплутуються в осередках сітки і, не маючи можливість вибратися, гинуть. Тому, як би не шкода було ягід, слід подумати і про птахів, які є природними захисниками садів і полів від комах-шкідників.
Птахи розносячи ягоди рослини, сприяють і його розмноженню
Доставляють великі проблеми виноградарям і Гронова листовертка, або довгоносик, повстяний кліщ. Тому з метою профілактики рекомендується саджанці та кущі, а також молоді пагони обробляти інсектицидними розчинами: Талстар, Ателлік, Омайт або такими препаратами, як Токутіон, Цимбуш, Екамет.
Значна профілактика
У захисті від шкідливих організмів, опис засобів профілактики, велике значення має:
- місце розташування виноградника (сонячне місце, помірно добре провітрюється);
- вибір сорту за його технічними характеристиками і сприйнятливості до хвороб;
- саджанці для посадки вибирати вільні від хвороб і шкідників;
- правильна ідентифікація шкідливого організму;
- відповідна агротехніка обробітку;
- боротьба з бур’янами;
- помірне внесення азотних добрив;
- знищення так званих джерел інфекції;
- застосування процедур з використанням хімічних пестицидів, рекомендованих для виноградних лоз.
Опис винограду Тянь-Шань показує, що це загадковий сорт для російського виноградаря, в умовах його вирощування, агротехніки вирощування залишилося ще багато нерозгаданих загадок і таємниць. Але зусилля по вирощуванню і догляду за цією дивовижною лозою з незвичайними ягодами лимонно-медового відтінку варті того, щоб отримати плоди, які здатні вразити своїм товарним виглядом і смаковими якостями не тільки споживача, але і виноградаря, який виростив його.