Стахис шерстистий – заморський гість на наших ділянках

стахис шерстистий посадка і доглядЩе кілька десятиліть тому, стахис шерстистий неможливо було зустріти на ділянках місцевих дачників. І це не дивно, адже з історичної батьківщини – Китаю, його завезли лише в кінці 20 століття. Дуже швидко рослина завоювало неймовірну популярність. Одного разу побачивши чистец, навряд чи можна встояти перед бажанням висадити його у себе в квітнику. Але перш ніж починати вирощування цього декоративного рослини у відкритому грунті, давайте розберемося, як відбувається посадка, в чому полягає догляд, чи потребує він в поливі і які сорти стахиса шерстистого кращі для нашої місцевості.

Опис стахиса шерстистого

Стахис (Stachys) шерстистий, Чистець Візантійський (Stachys byzantina), Овечі вушка – все це одне й те саме рослина. Рід чістеца включає в себе більше 400 видів, але саме шерстисті сорти відрізняються підвищеною декоративністю.

Невисокий напівчагарник, рідко досягає у висоту понад 60 см, вигідно виділяється на тлі звичної для нашого ока рослинності. Овальні листові пластинки чістеца покривають густі ворсинки сріблястого кольору. Завдяки цій особливості, неймовірно м’які і приємні на дотик листя, зухвало вибиваються із загальної колірної гами. Стебла прямостоячі, ворсисті, з невеликою кількістю листя на них, увінчуються хибним колосом з 6 – 10 квіток, бузкового, блакитного або рожевого кольору.

стахис шерстистий посадка і доглядЛистя покривають ворсинки сріблястого кольору

Початок цвітіння припадає на середину літа і триває аж до вересня. Насіння має вигляд невеликих тригранних горішків, коричневого забарвлення.

Стахис чудово себе почуває в південній і центральній смузі РФ, на Алтаї і в Західному Сибіру, ​​однак може рости і в більш холодних кліматичних зонах.

Поширені сорти і популярні різновиди

  • Silver Carpet і Sheila Macqueen. Основними відмінностями цих сортів є практично повна відсутність квітконосів. Листя розташовуються дуже щільно один до одного і покривають грунт щільним, сріблястим килимом. Ідеально підходять для оформлення бордюрів уздовж садових доріжок.

стахис шерстистий посадка і доглядSilver Carpet

  • Cotton Boll – замість дрібних квіточок, стебло увінчує колосок з круглих бавовняних коробочок.

стахис шерстистий посадка і доглядCotton Boll

  • Big Ears – назва цього сорту, повністю виправдовує себе. Дослівно назва перекладається – великі вуха. Листя цього стахиса мають форму витягнутого овалу, і досягають в довжину 250 мм.

стахис шерстистий посадка і доглядBig Ears

  • Primrose Herоn – золотий бізантін. М’які пухнасті листя мають соковиту жовто зелене забарвлення.

стахис шерстистий посадка і доглядPrimrose Herоn

Вибираючи стахис шерстистий бажано розглянути надані фото, щоб мати більш повне уявлення про нього.

Крім шерстистих сортів в природі зустрічається безліч інших різновидів. Деякі з них навіть вживають в їжу. Чистець споріднений, який в народі називають Китайський артишок, має на своїх кореневищах невеликі спіралеподібні бульби. Вони відрізняються пікантним смаком і високою поживною цінністю. У Бразилії вирощують сорти, у яких їстівні листя, їх смажать у клярі, бланшують і використовують в приготуванні національних страв. Відомі й лікарські сорти Stachys officinalis і Stachys sieboldii, які успішно застосовуються в рецептах народної медицини.

Посадка і способи розмноження рослини

Рослина відрізняється невибагливістю, добре розвивається практично на будь-яких грунтах. На історичній батьківщині в Китаї Стахис в основному виростає в гірській місцевості, тому висаджувати його можна і на альпійських гірках, і на кам’янистих грунтах не багатий гумусом, і уздовж садових доріжок на родючих ґрунтах.

Найчастіше чистец розмножують діленням куща. Для цього немає необхідності викопувати все рослина, досить акуратно відокремити кілька крайніх розеток і використовувати їх в якості посадкового матеріалу. Стахис у відкритому грунті розростається дуже швидко, і шкоди таке відділення не нанесе, а навпаки додасть насадженню акуратний, доглянутий вигляд. Приживаються відростки дуже добре, тому посадка може здійснюватися не тільки навесні, але і протягом усього літа. Уникати слід тільки дуже жарких, посушливих періодів, краще вибирати похмурі дні з невисокими температурами.

стахис шерстистий посадка і доглядРозмножують стахис діленням куща

Відмінно розмножується стахис і насінням. У регіонах з суворими зимами і коротким літнім періодом, насіння висівають в касети або торф’яні горщики. Сходи з’являються дружно на 7 – 10 добу. Після появи 2-х справжніх листків, рослина пікірують і пересаджують в окремі контейнери. З настанням комфортних температур рослина висаджують у відкритий грунт. В теплих кліматичних зонах насіння висівають в борозенки у відкритий грунт і накривають склом або плівкою. Після появи сходів укриття прибирають. Підросли паростки розсаджують на постійне місце на відстані 15 – 20 см один від одного. Якщо розмноження здійснюється восени, насіння висівають погуще, адже частина з них може вимерзнуть.

Догляд за стахиса: підгодівля і добриво

  • Кращими місцями для посадок вважаються відкриті сонячні ділянки. Але в той же час чистец безболісно переносить півтінь, а ось в місцях сильного затінення дуже швидко втрачає декоративну сріблясту забарвлення. Незважаючи на високу стійкість до посух, добре відгукується на полив. Регулярне зволоження грунту сприяє рясному росту, листя стають більшими і соковитими.
  • Особливого догляду не вимагає. Якщо в перший сезон після висадки необхідно регулярно розпушувати грунт і видаляти бур’яни, то вже на наступний рік стахис сильно розростається, вкриває землю суцільним килимом і самостійно забиває всю бур’янисту рослинність.
  • На жаль, після появи стебел, рослина втрачає декоративну привабливість і набуває неохайного вигляду. Якщо немає гострої необхідності в вирощування насіння, квітконоси краще відразу зрізати. Стахис безболісно відреагує на дану процедуру і випустить нові розетки.

стахис шерстистий посадка і доглядСтахис любить сонячні ділянки

  • Рослина може дуже довго виростати на одному і тому ж місці. Однак всі сорти чістеца завжди прагне розростися в сторони, тому через кілька років в центральній частині посадки можуть з’явитися порожнечі. В цьому випадку видаляють старі кореневища і висаджують нові паростки на їх місце.
  • Не потребує регулярних підгодівлі і удобрення грунту. Навесні під рослину вносять компост або перепрілий гній. Такого догляду цілком достатньо для рясного росту.

Порада. Протягом літа не зашкодить підгодувати рослини неконцентрірованним настоєм пташиного посліду. Якщо ви зважилися на подібну підгодівлю, обов’язково враховуйте, що послід можна застосовувати тільки перепрілий і добре настояний. Використання свіжака як добриво викличе опіки кореневої системи, а можливо призведе до загибелі всієї рослини.

  • Восени зрізають листя з рослини, залишаючи лише кілька листових пластинок в центральній частині розеток. Чистець добре переносить негативні температури, однак в останні роки все частіше трапляються безсніжні зими, тому в місцях з суворим кліматом насадження краще укрити агроволокном або замульчувати. На цьому основний догляд за стахиса закінчується.

Порада. Внесення азотистих добрив негативно позначаються на зростанні і розвитку стахиса шерстистого.

Поєднання з іншими рослинами. Хвороби і шкідники небезпечні для стахиса

Якщо садові шкідники обходять посадки стахиса стороною, то грибкові захворювання і гнилі цілком можуть оселитися в підставах розеток. Однак відбувається таке тільки в місцях частих підтоплень і застоїв вологи. Тому не рекомендується планувати вирощування стахиса в низинах, де скупчуються дощові і талі води. З цієї ж причини не слід зловживати надмірним поливом, завжди необхідно давати грунті просихати.

стахис шерстистий посадка і доглядСтахис в ландшафтному дизайні

Шерстистий стахис має нейтральну сріблясту забарвлення, яка гармонійно поєднується з усіма відтінками колірного спектра. Тому висаджувати рослину можна практично з будь-якими сусідами. Виключити слід лише розлогі чагарники, які створять для нього густу тінь. Також не варто висівати з надмірно примхливими травами, щоб стахис витісняють їх.

Розглядаючи дизайнерські фото можна помітити, що стахис прекрасно поєднується з хостами, Кипарисовому молочаєм, невеликими можевельніка і плосколістнікамі. Не менш ефектні посадки з квітучими айстрами, чорнобривцями і шніт цибулею. Кущики білої, жовтої, рожевої і червоної перстачу, а також Мірабіліс вигідно підкреслять сріблястий відлив шерстистого чістеца.

Посадіть на своїй ділянці шерстистий стахис, і він довгі роки буде радувати вас своєю красою і незвичайністю, а догляд за ним не відніме багато часу і сил.

Стахис шерстистий: відео