Стрелиция – райський птах домашнього квітника. Особливості вирощування королівської різновиди багатолітника

стрелиция королівська догляд в домашніх умовахКоролівської різновидом стрелиции захоплюються багато садівників. Воно й не дивно: на фото і в живу квітуча рослина нагадує казкову жар-птицю. При цьому воно дуже рідкісне, тому що господарям доводиться проявляти незвичайне терпіння і надавати квітки достатньо уваги. Вирощування культури з насіння і подальший догляд за нею вимагають дотримання деяких умов. Зате праці власників домашніх квітників винагороджуються сповна, адже крім чудового зовнішнього вигляду стрелиция володіє сильним приємним ароматом.

Опис рослини і умови його успішного вирощування

Стрелиция (або Стрелітція) королівська – єдиний з 5 видів трав’янистої багаторічників сімейства Стрелітціевие, доступний для розмноження в вітчизняних оранжереях. На своїй батьківщині – півдні африканського континенту – він виростає до 2-х м. У домашніх умовах висота його більш скромна: 0,9-1,5 м. Великі квіти діаметром близько 15-20 см нагадують голову птиці з чубчиком і дзьобом. Тому поряд з офіційною назвою поширені народні прізвиська: «райський птах», «жар-птиця», «журавель», «лебідь».

Ще одна чудова властивість тропічної рослини – тривалий період цвітіння, до 2-х міс. Весь цей час суцвіття, форма яких унікальна в природі, виділяють сильний приємний аромат. Гідним обрамленням квітконосів служать шкірясті листя довжиною 45 см. На зворотному їхньому боці можна помітити рожеві прожилки. Листя зібрана в розетки і має сизо-зелений колір.

стрелиция королівська догляд в домашніх умовахцвітіння стрелиции

Вирощувати королівську стреліції можна на клумбі, в теплиці і в звичайній кімнаті. Головні вимоги – правильне освітлення, велика кількість свіжого повітря, а також великий простір, оскільки в ширину рослина досягає 0,5-1 м. Яскраві сонячні промені для стрелітціі неприпустимі, більше підійде розсіяне світло. Можна ставити горщики в півтінь або тінь. Тепловий режим в літній час – на рівні кімнатної температури, взимку – не вище + 12 … + 14 ° C. У цей період квітка не розвивається, але набирається сил.

Увага! Стрелітція малотоксична, тому все ж тримайте її подалі від дітей і домашніх вихованців.

Вирощування культури з насіння

Одна з головних проблем, які підстерігають квітникарів, – отримання матеріалу для розмноження. Відросток беруть з рослини, якому виповнилося не менше 7 років. Розподіл куща практикують, починаючи з 5-річного віку стрелиции королівської. Можна купити насіння, але сіяти їх потрібно відразу ж. Чим довше вони зберігаються, тим стрімкіше втрачають схожість. Купуючи посівний матеріал, перевіряйте термін придатності на упаковці.

Процес посіву тропічної культури виглядає так:

  • замочіть насіння у воді, температура якої становить + 35 … + 40 ° C. Залиште їх на добу, але весь час замінюйте остигнула рідина нової, теплої;
  • приготуйте субстрат, змішавши торф, річковий пісок і рослинний перегній з компостної купи (пропорції – 1: 1: 1);
  • в одноразових стаканчиках об’ємом 0,25 л зробіть одне або кілька отворів;
  • насипте туди грунтосуміш, заповнивши міні-горщики їх на 2/3;
  • пролийте грунт окропом;

стрелиция королівська догляд в домашніх умовахнасіння стрелиции

  • після охолодження субстрату покладіть на нього насіння і трохи втисніть їх;
  • накрийте стаканчики склом і залиште проростати в освітленому місці без прямих променів сонця.

Появи паростків доведеться чекати довго, від 1 до 6 міс. Поставте собі за мету не чіпати горщики, поки не побачите сіянці. Після прокльовування першого листочка прибирайте скло на 15-20 хв. в день. Поливайте сходи кип’яченою водою, а коли підростуть – пересадите в більш просторі контейнери.

Увага! Отримати посівний матеріал в домашніх умовах можна тільки при перехресному запиленні. Буде потрібно 2 примірника рослини.

Грамотний догляд за взрослеющей стрелиция

Молоді рослини потребують помірного поливу і температурному режимі на рівні +22 ° C. Не застосовуйте квітка, орієнтуйтеся на висихання верхнього шару грунту. Пізніше, коли стрелиция зміцніє, з весни до осені її потрібно поливати кожні 3 дні. Грунт повинен бути вологим. Взимку скоротіть частоту поливу до 2-х разів на місяць.

Інші особливості:

  1. Щовесни пересаджують квітку. Коріння у нього довгі, тендітні, тому поводьтеся з культурою обережно. Якщо пошкодили кореневу систему – присипте ці місця деревним вугіллям. Альтернатива традиційної пересадки – заміна 8-10 см верхнього шару субстрату.
  2. Забезпечте стрелітціі хорошу вологість: протирайте листя мокрою ганчіркою, обприскуйте водою кімнатної температури (взимку – прохолодною). У піддон насипте вологу гальку. стрелиция королівська догляд в домашніх умовахЩорічно проводите пересадку стрелиции
  3. Навесні і влітку вносите добрива. Кожні 2 тижні чергуйте мінеральні та органічні суміші з азотом.
  4. Взимку зріжте квітконоси, щоб рослина добре відпочило.
  5. Обробіть стрелітціі інсектицидами, якщо помітите на ній павутинного кліща, щитівки або борошнистого червця. Шкідники докучають культурі в велика спека.
  6. Ознаки грибкових інфекцій – наслідок неправильного догляду. Налаштуйте полив, уникайте застою рідини в горщику.

Стрелітція королівська зацвітає через 3-5 років після посадки. Вона випускає бутони оранжево-фіолетового, а також жовтого, бузкового, синього і інших відтінків. При правильному догляді культура буде цвісти двічі на рік. Вона буде радувати господарів своїм чудовим зовнішнім виглядом протягом 12-15 років.

Стрелиция: відео