Миксбордер – чисто англійський винахід. Квітниками витягнутої форми британці прикрашали садові доріжки, відзначали межі ділянок, декорували огорожі. У таких композиціях основу складають багаторічники: невисокі хвойники і різні чагарники, однорічники служать лише доповненням. У складанні миксбордера дотримуються певних схем і ярусности.
Правила оформлення миксбордеров
Особливу популярність цей вид ландшафтного дизайну придбав в останні роки. У перекладі з англійської mixborder – змішана межа, в якій поєднуються різні за розмірами рослини. Форма миксбордеров визначається довільно.
Основні види:
- Односторонній миксбордер. Висаджується уздовж стін, парканів. Огляд доступний тільки з однієї зі сторін. Рослини утворюють «каскад» зверху вниз.
- Двосторонній. Композиція вільно проглядається з будь-якого боку. Високі культури мають у своєму розпорядженні по центру, низькі по периферії композиції.
односторонній миксбордер
Квітники поділяються за стилем виконання: англійська, луговий, контрастний, поліхромний, монохромний, сільський. Хвойники можуть служити фоном в будь-якому напрямку.
Миксбордер з хвойних завжди повинен мати чітко позначені кордони, створити їх можна за допомогою штучних матеріалів або використовуючи оздоблення з невисоких багаторічників. Прямих кутів і ліній уникають, залишають плавні і природні вигини. У композиціях не використовують занадто високі дерева, щоб не втратити огляд верхнього ярусу. На 1 кв. м площі висаджують не більше: високорослих дерев – 1 шт., среднерослих – від 5 до 8 шт., низьких – 10 шт., грунтопокривних – близько 50 шт.
Посадку в міксбордерах виконують не по рівним лініям, а так, як це виглядало б це в природі.
Не варто розташовувати в ряд більше трьох різних відтінків хвої – це створить непотрібне змішання квітів. Грайте на перепадах висот: чим ширше квітник, тим більше ярусности на клумбі можна створити.
Варіанти компоновки миксбордера
Спочатку на обраному ділянці висаджують скелетні рослини. Культури будуть задавати висоту майбутньої композиції. В якості основи для невеликого за площею миксбордера вибирають:
- кипарисовики (компактні і карликові форми Лавсона);
- блакитну ялину;
- сосну Бергмана;
- карликові сизі ялини, ялицю, туї.
Дерева висаджують з інтервалом, з огляду на інтенсивність їх росту. Коли «декорації розставлені», приступають до заповнення вільного простору. У навколостовбурні кола висаджують:
- ялівець (лускатий, китайський);
- вічнозелений самшит (добре себе почуває в невеликому затіненні);
- еріку (рослина сімейство вересових).
Порада. Щоб миксбордер з хвойних вийшов завершеним – одні й ті ж сорти використовують по кілька разів.
Наступний ярус – ефектні рослини. Зазвичай хвойники доповнюють невисокими квітучими чагарниками: жасмин, магнолія, рододендрон, гортензія деревоподібна, спірея, барбарис.
Восени, коли все відцвіте, радувати око будуть декоратівноліственниє: дерен, бересклет, японський клен, рябинник. Самий передній план миксбордера залишають для невисоких рослин: квітучих багаторічників. Якщо миксбордер складений виключно з хвойних і чагарників, то нижній рус заповнюють стелющимися: плющем, козацьким ялівцем, кизильником горизонтальним.
У миксбордерах з хвойних застосовують різні штучні матеріали, мульчують грунт. Це помітно полегшить догляд за композицією і додасть їй декоративність. Для цього підійдуть: гравій, деревна тріска, колотий цегла, плитка. З великих каменів викладають композиції і візерунки, особливу неповторність принесуть елементи освітлення у вигляді ліхтариків і лампочок.
Вибір місця і покрокова підготовка ділянки
На ділянці під майбутній квітник оцінюють:
- склад грунту;
- вологість;
- ступінь освітленості.
Для хвойного миксбордера відводять не дуже сонячне місце. Під палючими променями хвоя вигорає і втрачає свою декоративність. Грунт не повинен бути надто сухим або болотистих. Якщо ви задумали миксбордер з хвойних як жива огорожа, то розташовувати посадку бажано не біля вікон – розростаючись, великі дерева будуть перешкодою для огляду.
Занадто довгу смугу квітника краще перервати, не роблячи її суцільний. Виглядає це естетичний, а доглядати за рослинами стане простіше. Від краю садових доріжок відступають 0.5 м.
Порада. Підбираючи колірну гаму для миксбордера, теплі відтінки змішують з теплими, а холодні з холодними.
Присутність хвойних завжди підкреслює в миксбордере англійську строгість і стриманість. У таких композиціях зазвичай уникають занадто помітних кольорів, пишних форм з широким листям.
Приступають до земляних робіт:
- Ділянка з осені перекопують, при необхідності вносять добрива.
- Згідно готовими схемами роблять лунки для хвойних, чагарників і основних багаторічників. Відстань між низькими і карликовими формами: 60-80 см, між середніми 1-1.5 м, між високими деревами не менше двох метрів.
- Розкладають елементи декору.
Увага! Всі саджанці набувають тільки в перевірених розплідниках.
Поки чагарники будуть розростатися, навесні можна висадити однорічні культури: садові бальзаміни, петунії, левиний зів, герань, айстри.
Сезонний догляд за миксбордерами
Чагарники і хвойники не вимагають щоденного уваги. Завдяки їм, задумана композиція зберігає свій незмінний вигляд протягом тривалого часу. Підтримати квітник на дачі в привабливому стані допоможуть наступні заходи:
- Обрізка. Видаляйте висохлі і псують зовнішній вигляд гілки.
- Прополка. Незважаючи на декоративні посипання, бур’ян «забиває» культурні рослини.
- Підживлення. Комплексні мінеральні та органічні добрива необхідні для хвойних і чагарникових міксбордерів.
- Захист від морозів і сонця. Багато хвойники потребують укриття на зиму, зашкодить деревам і яскраве зимове сонце.
- Попередження і лікування захворювань. Спалах вірусної інфекції може погубити весь квітник.
Декоративна стрижка хвойних дерев зробить готову композицію ще більш унікальною. На цю процедуру добре відгукується кипарисовик, ялиця, туя, легко піддаються формуванню крони смерек.
Якщо ваш миксбордер ненав’язливо спускається до водойми, то тут не зайвими будуть: лілейники, хости, декоративні злакові. Цікаві ідеї з розміщенням сланких квітів з довгими пагонами в великих вазах. Це зручно, коли посадити рослину в грунт не представляється можливим.
Оформляючи композицію своїми руками, ви відчуєте себе і художником, і архітектором, і головним інженером земельних робіт.