Сумах оленерогій – гідне прикраса садової ділянки

сумах оленерогій посадка і доглядВсе частіше уздовж паркових доріжок і на приватних садових ділянках можна побачити екзотичне розлогі дерева, ажурні гілки якого увінчані червоними конусоподібними суцвіттями. Сумах Оленерогій, більше відомий як оцтове дерево, перекочував до нас з Північної Америки, і дуже швидко полюбився місцевим садівникам і дизайнерам. У дикій природі ці велетні досягають десятиметрової висоти і представляють воістину величне видовище. Якщо ви теж вирішили обзавестися таким деревцем, давайте розберемося, як правильно здійснити посадку цього заморського гостя в відкритому грунті в наших широтах, щоб він довгі роки радував своїм незвичайним виглядом. Які сорти кращі для нашої кліматичної зони? У чому полягає догляд? Які нюанси необхідно враховувати при вирощуванні?

Опис сорту і різновиди сумаху

У нашій країні дерево рідко виростає дуже високим, зазвичай його висота обмежується 3 метрами. До 10 років сумах оленерогій припиняє рости вгору і починає активно розростатися вшир. Обсяг крони може досягати в діаметрі 6 – 8 м. Щоб переконається в цьому, подивіться фото дорослих дерев.

Гілки Сумах оленерогого химерно згинаються і утворюють кумедні ажурні переплетення, які добре проглядаються в зимовий час, коли рослина скидають листя. Пагони покриті коротким ворсом, зовні нагадує оленячі панти. Саме ця особливість і послужила приводом для його назви. Однак старі гілки втрачають це декоративне властивість і стають гладкими.

сумах оленерогій посадка і доглядДизайнери люблять сумах оленерогій за його гарні листи

Листя непарноперістосложние зібрані по 11- 31 штук. Кожен листок може досягати в довжину 10 см. Суцвіття зібрані в волоті, в період цвітіння мають досить непоказний вигляд, але ось після дозрівання плодів, настає пік їх декоративності. Восени листя забарвлюється в багряні кольори, а суцвіття набувають вигляду красивих конусоподібних свічок, які зберігаються всю зиму. Дерево дійсно стає гордістю і окрасою саду.

Крім сумаху оленерогого існують і інші сорти:

  • сумах голий. Відмінності полягають лише в зовнішньому вигляді кори, на ній відсутня ворсисте опушення.
  • сумах запашний володіє неймовірним запахом. Приємний густий аромат, немов пеленою огортає місце посадки. Від попередніх 2 видів він відрізняється формою листя.

Всі ці сорти неотруйні, мають високу декоративну цінність і з успіхом можуть вирощуватися у відкритому грунті на приватних ділянках і в парках. Починаючи з 3-й кліматичної зони. Щоб вибрати для себе оптимальний варіант подивіться фото рослин.

Посадка, догляд та розмноження рослини

На жаль, виростити сумах оленерогій з насіння дуже складно, тому цей спосіб посадки не придбав широкого поширення. Використовують його лише тоді, коли відсутня можливість придбати молодий саджанець. Насіння має дуже низький відсоток схожості. А ті з них, які все-таки проростають, в половині випадків гинуть в перші роки життя, незважаючи на самий ретельний догляд. Якщо вже в силу обставин ви зважилися на такий спосіб розмноження, висаджуйте з запасом. Зайві саджанці завжди можна роздати сусідам по дачних ділянках.

Увага! Насіння сумаху оленерогого потребують обов’язкової стратифікації. Така вже біологічна особливість цього дерева. Якщо насіннєвий матеріал не витримати 3 – 4 місяці в холоді, сходів можна не чекати.

Стратифікація насіння в домашніх умовах

Що ж таке стратифікація і навіщо вона потрібна? У насінні сумаху оленерогого зародок спить настільки міцно, що прокинутися може тільки через кілька років після дозрівання. Штучно прискорити процес пробудження можна. Для цього потрібно створити насінню умови, при яких їх оболонка розм’якшиться, а зародок вступить у фазу пробудження.

сумах оленерогій посадка і доглядНасіння сумаху оленерогого

Зараз зробити стратифікацію насіння в домашніх умовах зовсім не складно. Необхідна температура становить від +1 до +5 градусів Цельсія, саме стільки в побутових холодильниках. Крім температурного режиму слід забезпечити підвищену вологість. Це також легко здійсненний пункт. Помістіть кожен горщик з насінням в пластиковий контейнер з герметично закривається кришкою. Вийде імпровізована камера з необхідними умовами.

Стратифікація насіння оленерогого стахиса:

  1. Насіння обробіть фунгіцидами, для зменшення ймовірності загнивання.
  2. Грунтовий субстрат з компосту, крупнозернистого піску і листяної землі, прожарити в духовій шафі або мікрохвильовій печі, щоб знищити наявних в ньому патогенних бактерій і мікроорганізмів.
  3. Наповніть невеликий горщик почвосмесью і посійте насіння. Полийте грунт.
  4. Помістіть горщик з насінням в контейнер або пластиковий пакет з замком і поставте в холодильник на 3 – 4 місяці. Навесні у вас буде готовий насіннєвий матеріал для висадки у відкритий грунт.

Увага! Якщо ви не хочете займатися стратифікацією, висівайте восени. У цьому випадку природа сама подбає про обробку насіннєвого матеріалу.

Розмноження кореневими паростками

Оцтове дерево випускає величезну кількість кореневих нащадків. Саме їх використовують як основний матеріал для розмноження і вирощування. Розмножувати дерево таким методом можна не тільки восени, а й навесні. Для цього необхідно:

  • акуратно відокремити саджанець від маточного рослини, намагаючись не пошкодити кореневу систему;
  • викопати лунку, розміри якої будуть в 2 рази перевищувати розмір кореневої системи;
  • помістіть рослина в яму, розправте корінці засипте почвосмесью;
  • стежити, щоб коренева шийка перебувала на одному рівні з поверхнею землі;
  • ущільните грунт і здійсните помірний полив.

Вибираємо місце посадки. Добрива і підживлення рослини

Сумах оленерогій абсолютно невибагливий до складу грунту. Дерево однаково добре росте і на кам’янистих ділянках, і на родючих ґрунтах. Однак якщо земля занадто бідна або містить багато каменів, не полінуйтеся і зробіть для наповнення лунки субстрат з компосту, листяної землі і грубозернистого піску в однакових пропорціях. Внесіть порцію комплексних мінеральних добрив. Це допоможе рослині швидко прижитися і розвинути міцну кореневу систему.

сумах оленерогій посадка і доглядСумах оленерогій приживається на будь-яких грунтах

Протягом життя сумах оленерогій не потребує обов’язкового внесення мінеральних і органічних добрив, але, як і всі зелені насадження, чуйний на їх внесення.

Дерево дуже добре переносить посушливі періоди з малою кількістю опадів, а значить, не потребує регулярного поливу. Сумах оленерогій швидко йде в ріст, тому відразу після посадки, встановіть поруч з ним міцний кілочок і підв’яжіть, щоб ствол був рівним.

У перші роки бажано регулярно проводити обрізання, і сформувати кілька красивих центральних гілок, щоб дерево дійсно стало окрасою саду. В інші роки досить санітарної обрізки.

Дерево погано виносить застої талих і дощових вод, тому не висаджуйте його в низинах. При цьому слід зазначити, що розвинена коренева система з великою кількістю нащадків добре утримує грунт в ярах, ярах і на крутих схилах.

Хвороби, шкідники та поєднання з іншими рослинами

Сумах оленерогій не піддавалося хвороб і навалі шкідників. Тому догляд за ним мінімальний і не вимагає багато сил і часу.

сумах оленерогій посадка і доглядЦвітіння сумаху оленерогого

Дерево прекрасно виглядає на великих територіях з невисокими газонами, як солітера. В цьому випадку Сумах оленерогому нічого не заважає, і з роками його крона розростається до величезних розмірів.

Цікаві посадки Сумах оленерогого уздовж алей. У цих варіантах дереву формують високий штамб, і тільки потім дають розростатися гілкам, які сплітаються вгорі, і в літній період утворюють густу тінь. Вкрай рідко під деревом висаджують декоративні рослини, адже доводиться дуже часто видаляти кореневі відростки.

Втім, дерево цього сорту можна висадити в рокарії, а щоб воно не займало багато місця, штучно стримувати розростання крони, виробляючи регулярну обрізку. Поєднання з невисокими компактними хвойниками, підкреслять розкіш ажурних гілок.

Посадіть Сумах оленерогій у відкритий грунт у себе на ділянці, і тоді незвичайне деревце буде радувати вас своїм виглядом цілий рік. А догляд за ним не відніме багато часу і сил, досить буде видаляти поросль і раз на рік вносити добрива.

Сумах оленерогій: відео