Період спокою – найкращий час для проведення оздоровчих процедур в саду. На осінь або весну планують санітарну і формуючу обрізку дерев. Грецька різновид горіха теж потребує подібної процедури. Обрізка цього дерева має ряд тонкощів і нюансів.
Для чого потрібно обрізка
Горіх сорти волоський – великий житель саду з масивними стволом і гілками. Без належного догляду на кроні з’являються помітні дефекти. Найнебезпечніший – вузька розвилка. Гілки розходяться під гострим кутом, виростають довгими, недостатньо товстими і міцними, без бічних відгалужень. Такі розвилки мають знижену плодючість і схильні обламуватися під впливом вітру, снігу або морозу.
Загальна загущення крони загрожує:
- всиханням або недорозвиненням плодоносних пагонів;
- зниженням стійкості культури до захворювань і шкідників;
- погіршенням якості плодів, зниженням врожайності;
- утрудненням збору горіхів.
Формує процедуру зазвичай планують на весну. Якщо не встигли провести її в березні-квітні, то санітарна обрізка волоського горіха восени частково компенсує дереву стрес. Зрідка дачники проріджують крону влітку.
Початківцю садівникові варто знати наступне:
- Грецька різновид горіха росте приблизно до 5 років. Саме в цей період важливо правильно змоделювати крону і зміцнити імунітет рослини.
- Крона дорослого екземпляра не повинна починатися нижче 1 м над поверхнею землі.
- Довжина будь-гілки не може перевищувати 2 м. Якщо буде більше, культура почне витрачати сили на формування щільної густій зелені, а не на розвиток вегетативних бруньок.
- Під час першої обрізки гілки вкорочують до 20-25 см, щоб закласти міцні плодоносні пагони в нижній частині. Якщо не підрізати молоді горіхи, то з деяких нирок сформується ще одна вершина. Її бічні пагони будуть рости перпендикулярно основному напрямку.
- До 5 років з усіх міцних гілок слід залишити тільки одну.
Обрізка волоського горіха восени або навесні: методи
Формування крони молодого деревця здійснюється за такими схемами:
- лідерних;
- чашоподібна;
- поліпшено-ярусна.
Волоський горіх
Лідерних техніка обрізання має на увазі розподіл каркасних гілок навколо стовбура по спіралі. Відстань по вертикалі – 0,5 м одна від одної. На трьох нижніх ярусах бічні гілки залишають до початку плодоношення. Потім їх поступово проріджують, поки повністю не видалять. Це забезпечує нормальне освітлення всіх частин крони.
До чашоподібної схемою обрізки вдаються для зручності збору врожаю. Коли така крона буде повністю сформована, горіх перестане рости. Стовбур залишають не вище 2 м. На ньому – 3-4 скелетних гілки, закладених рівномірно навколо осі з інтервалом 30 см. Пару верхніх пагонів слід схрестити з гілками верхнього рівня, центральну гілку обрізають повністю. Таку процедуру слід проводити 3-4 сезони поспіль.
Порада. Для чашоподібної форми дозволяється залишати розвилки, адже садівник повинен змусити дерево рости вшир, а не в висоту. Щовесни такі елементи потрібно вкорочувати на третину. Нову зелень слід відщипувати.
У разі використання покращено-ярусної техніки обрізки на кожному ярусі крони потрібно залишити тільки 3 каркасні гілки. Відстань між ними – по 15 см. Всього ярусів у дорослого дерева – 5-6, бажаний інтервал між ними – не ближче 50 см. Так ви істотно прорідити середину крони. Додатково слід усунути нижній ярус: до 1,5 м над землею нічого не повинно зростати. Верхівку теж треба зрізати.
Обрізка волоського горіха восени або в інший час: нюанси
Весна – час для основних робіт по обрізці горіхових дерев. Приступати до процедур можна тільки після досягнення рослиною висоти в 1 м. При цьому штамб повинен становити хоча б 0,8 м у висоту. Ширина крони – від 60 см. Під час першої обрізки досить залишити десяток скелетних гілок. Всі пагони вкорочують на 20 см.
Використовуйте одну з обраних схем обрізки. Також навесні не забувайте видаляти стовбурові відростки і жируючі пагони. Середину крони формуйте лише після появи нових молодих гілочок. Частина процедур можна перенести на червень. У цей час рух соків в тканинах горіха ще не так активно. Слабке або молоде рослина (до 2-х років) в цей період краще не чіпати.
Обрізка волоського горіха восени – кращий спосіб санітарної обробки садової культури:
- зріжте обламані, сухі або пошкоджені інфекцією елементи – взимку вони стануть домівкою для шкідників і мікробів;
- місця зрізів товстих гілок обробіть садовим варом;
- видаліть гілки, що ростуть усередину, щоб горіх не витрачав сили на їх розвиток.
Порада. Подібну обрізку можна проводити і в іншу пору року, проте влітку всередині рослини інтенсивно циркулюють соки, а взимку гілки ризикують постраждати від морозів.
Для обрізки використовуйте тільки гострий ніж, щоб не травмувати дерево. Інших рад фахівці не дають. Хіба що рекомендують не дотримуватися строго алгоритму обрізки. Для кожного конкретного деревця можна підібрати свою технологію, що спирається на умови вирощування і кліматичні особливості регіону.
Обрізка волоського горіха восени або навесні не повинна проходити в морози. При негативних температурах пагони стають крихкими і ламкими, їх важче видалити. Чим старше дерево, тим ретельніше необхідно проріджувати крону. Інакше плодів буде менше, а самі вони стануть дрібніше.