Терміни дозрівання волоського горіха

Волоський горіх – найпоширеніший сорт горіха в Європі. Його ядра використовуються в кухнях багатьох народів світу. Завдяки насиченому смаку і високому вмісту рослинного білка волоські горіхи є невід’ємною частиною правильно харчування. Для профілактики атеросклерозу та інсульту рекомендується з’їдати 5-7 горішків в день.

урожай горіха

Волоські горіхи корисно включати в щоденний раціон

У Європі можна зустріти як культурні дерева, так і дикорослі. Існує безліч сортів, які відрізняються один від одного розміром плодів, товщиною і формою шкаралупи, жирністю ядер. Те, коли збирають волоські горіхи, залежить від сорту, умов зростання і погоди.

Різні терміни дозрівання

У різних регіонах стиглість волоських горіхів настає в різний час. Чим тепліше клімат, тим швидше відбувається формування ядра всередині шкаралупи. У регіонах з більш холодним кліматом зрілі плоди з’являються на 2-2,5 тижні пізніше.

Не менш важливу роль в тому, коли достигають волоські горіхи, грає їх сорт. Розрізняють горіхи:

  • ранньостиглі;
  • середньостиглі;
  • пізні.

Період, коли краще збирати волоські горіхи, доводиться на осінь. Ранні сорти горіха починають збирати на початку вересня. В цей час дерево ще покрито листям, і збирання врожаю має свої труднощі. Не всі плоди видно до тих пір, поки вони самостійно не почнуть обсипатися.

Середньостиглі сорти грецького горіха потрібно збирати в кінці вересня. Від ранніх вони відрізняються високим вмістом жирів і значно більш щільною шкаралупою. Практично всі плоди опадають з дерев ще до перших заморозків, але після початку листопада.

Пізні сорти дозрівають в середині жовтня. До цього часу найчастіше вже вдаряють перші нічні заморозки. Похолодання ніяк не впливає на якість самих горіхів, а ось листя моментально обсипається. З голих дерев горіхи набагато простіше збивати і збирати.

Восени, коли волоські горіхи починають поступово дозрівати, потрібно не упустити момент їх збирання. Хворі і деформовані плоди не можна залишати на дереві. Їх потрібно окремо зібрати і знищити, особливо якщо справа стосується цвілі.

Збірка волоського горіха

Волоські горіхи важливо вчасно прибрати з дерева

Визначення стиглості

Щоб вчасно зібрати урожай, потрібно знати, як визначити стиглість плодів. Це досить просто, адже головною ознакою зрілості є те, що горішки обсипаються з гілок. Також ознаками зрілості є:

  1. Потріскані або потемнілі околоплодники. Зелена оболонка плода до моменту дозрівання ядра розм’якшується і темніє. У деяких сортів вона до кінця залишається зеленою, але має властивість розтріскуватися, вивільняючи горішок.
  2. Шкірочка ядра набуває коричневого відтінку. Якщо розбити молодий плід, то можна побачити, що шкірка біла. Вона має характерний гіркуватий смак. Згодом гіркоту пропадає, а колір шкірки змінюється.

Буває і так, що околоплодник насилу відокремлюється від горіха. В цьому випадку не потрібно чекати, поки плоди самостійно опаде, їх добре збити спеціальними пристосуваннями. Волоські горіхи зріють майже одночасно з плодами фундука.

Збір горіхів

Збір врожаю волоського горіха досить довгий і трудомісткий. Довгою палицею з калаталом на кінці б’ють по гілках якомога сильніше. Це сприяє обпадання зрілих горішків. Весь урожай збирають і ретельно очищають від околоплодников і стороннього сміття.

Якщо дерево дуже високе, то збити горішки з самої його верхівки не так вже просто, враховуючи, що висота дерева може досягати 35 метрів. В такому випадку необхідно забиратися на дерево і збивати урожай з більш близької відстані.

збирання горіхів

Горіхи збираються, коли опаде на землю

Обробка після збирання

Коли волоський горіх встиг, і його зібрали, потрібно визначитися, що робити з урожаєм. Після збору горішки сортують і розкладають для просушування. Приміщення для цього має бути теплим і сухим. При наявності хорошої погоди врожай можна просушувати на сонці.

Далі існує два варіанти зберігання:

  1. Цілком – дозволяє ядер зберігати свої властивості протягом 2 років.
  2. У лущеного вигляді – підходить для реалізації, але є небезпека ураження плодів паразитами.

Зберігають волоські горіхи в темних прохолодних відвідини. Зривати горіх до того часу, як він повністю дозрів, не рекомендується, т. К. Вони мають низьку лежкість.

Биті і пошкоджені плоди не годяться для зберігання. Їх першими використовують в їжу і для виготовлення косметичних препаратів.