Тирса – дешевий і ефективний органічне добриво для городу

Думки городників щодо ефективності застосування деревної стружки в якості мульчі або навіть органічного добрива розділилися. Одні бачать в ній джерело «довгограючого» азоту і субстрат для корисної мікрофлори, інші вважають, що коріння під такою мульчею страждають від втрати поживних елементів. Стаття пропонує розібратися в питанні користі і шкоди тирси на городі, знайомить з технологією їх обробки перед внесенням, а також різними варіантами використання.

Користь і шкода деревної стружки для грунту і рослин

Ідея використовувати тирсу на городах виникла в зв’язку з крайньою дешевизною цього матеріалу. При будівництві дерев’яного будинку або екологічної меблів залишається гора стружок, які представляють собою органіку, здатну розкластися в грунті і стати харчуванням для рослин. Застосування тирси дозволяє поліпшити деякі параметри середовища проживання культурних рослин:

  • розпушити грунт на довгий термін;
  • забезпечити кореневу систему достатньою кількістю повітря;
  • скоротити кількість ушкоджують коріння інструментальних спушень;
  • поліпшити структуру глинистого грунту, надавши їй необхідну глевкість;
  • усунути умови для утворення ґрунтової кірки, через яку стрімко випаровується вода;
  • позбавити сходи бур’янів можливості пробитися до світла.

види добрив

Недоліком тирси є вкрай низька швидкість їхнього розкладання. На відміну від гною, який відразу після внесення починає віддавати харчування рослинам, тирса природним чином руйнуються близько 10 років. Крім того, вони складаються з целюлози, а частка необхідних коріння азоту, фосфору і калію в них досить мала.

Увага! Тирса хвойних дерев (модрини, сосни, ялини) закісляет грунт, тому їх використання повинно супроводжуватися вапнуванням.

Підготовка до застосування

В якості добрива ефективно використовувати тільки перепріли або хоча б напівперепрілу тирсу. Відрізнити їх можна за зовнішнім виглядом: чим довше вони піддавалися бактеріального впливу, тим темніше стає їх поверхню. Правильно підготувати матеріал до внесення можна наступним чином.

  1. На рівному майданчику розстелити щільну парникову плівку.
  2. Розкидати на плівці 3 відра деревної стружки.
  3. Посипати стружки зверху сухий сечовиною в кількості 200-250 г.
  4. Рівномірно полити суміш відром води.
  5. Повторити кілька разів.
  6. Накрити вологу суміш плівкою зверху, домогтися максимально можливої ​​герметичності, придавити краю плівки важкими предметами.

натуральна підгодівля

Тирса будуть готові до використання на городі через два тижні. Їх розсипають по поверхні гряд в першій половині літа шаром в 2-3 см і в міру можливості закладають. Періодичні розпушування, грунтова мікрофлора і дощові черв’яки до вересня перетворять целюлозу в повноцінне органічне добриво.

Увага! Застосування перепріли тирси в серпні і пізніше вимагає обов’язкової ретельної закладення, інакше їх смерзшийся за зиму шар утруднить весняне відтавання грунту.

Приготування компосту зі стружкою

Закладка тирси в компостну яму або контейнер дозволяє значно поліпшити їх поживні властивості і скоротити займану для їх підготовки площа. Їх змішують з гноєм (в співвідношенні кубометр тирси на центнер гною), поливають водою або рідким гноєм і залишають на рік. При наявності можна додати відро курячого посліду, а також скошену до обсіменіння траву і кухонні відходи.

Укриттям готується компосту поліетиленовою плівкою можна домогтися розігрівання суміші до 50-60 градусів. Це дозволить знищити насіння бур’янів, які могли потрапити в масив тирси при зберіганні або в гній при харчуванні тварин.

Спосіб підготувати грядки в низинах

Знижені елементи рельєфу – головний біль городника, оскільки вони перезволожені і після танення снігу пізно дозрівають для посіву культур. Істотно підняти грядки дозволяє застосування тирси.

Навколо майбутніх грядок прокладають борозни шириною 40 см. Вийнята грунт йде на формування високої гряди, а борозни засипають тирсою, перетворюючи їх в сухі, чисті, відмінно дреніруемих міжряддя. Згодом перепріли тирсу з міжрядь можна перемістити на грядки в якості добрива.

Високі теплі грядки в цілинних низовинах споруджують наступним чином.

  1. Знімають шари дерну і родючого грунту і відкладають їх в сторону.
  2. На дно утворилася канавки укладають шар скошеної трави, на нього – суміш тирси і сечовини, вище – знову траву або листя.
    компостній купа
  3. Зверху розміщують вийняту раніше родючий грунт.
  4. З боків високу грядку зміцнюють знятим дерном, укладаючи його корінням назовні. При бажанні замість дерну використовують дошки або шифер.

Подібні грядки вимагають підвищеної уваги до водного режиму, оскільки крізь тирсу і рослинні залишки вода швидко йде вниз. Це добре для низинного місця в період дощів або весняного просихання грунту, але стає небезпечним під час посухи.

Відходи меблевого виробництва не обов’язково спалювати. Нескладна технологія дозволяє перетворити їх в основу поживного компосту або високою грядки, використовувати їх як мульчу або субстрат для пророщування насіння. Важливо тільки пам’ятати, що деревина повинна бути чистою від хімічних домішок, інакше їх застосування може завдати шкоди грунті, рослинам і здоров’ю людини.

Деревна тирса на городі: відео