Щедрий урожай яблук – мета кожного садівника, який вирощує на своїй ділянці відповідні плодові дерева. Але щоб її досягти, потрібно докласти чимало зусиль – ви повинні бути готові до тривалої і нелегкої боротьби з різного роду шкідниками. Зокрема, не обійтися без якісної і регулярної обробки дерев. Причому обприскувати яблуні потрібно не просто за своїм бажанням, а в конкретні періоди і конкретними складами. Коли і як проводити захисні заходи, аби вберегти яблуні від хвороб і шкідників – поетапно розповідаємо і показуємо відео далі.
Етап №1: Обприскування для профілактики
Весняна обробка виконується в три етапи, перший з яких починається вже на початку-середині березня за умови, якщо рівень температури незмінно тримається на позначці не нижче +5 градусів. Головна мета ранньої обробки – профілактика хвороб. До початку обприскування всі дерева слід підготувати: обрізати крону, усунути мертву кору і залишки лишайника, видалити висохлу листя.
Для ранньої обробки найкраще підходять такі склади:
Проводьте профілактичну обробку, щоб уникнути розвитку хвороб саду
- Мідний купорос – активний знезаражувальний фунгіцид, що захищає від грибка і гниття. Рецепт розчину: 50 г купоросу (концентрація – 1%) на 5 л води. Для обробки молодих яблунь – віком до 5 років – досить 2 л розчину на одне дерево, для дорослих – 3-4 л.
- Розчин сечовини – склад проти попелиці та квіткоїда. Найбільш ефективно захищає яблуню від парші, а також насичує її азотом, що сприяє збільшенню врожаю. Рецепт розчину: 250 г карбаміду (концентрація – 5%) на 5 л води.
- Нітрофен – засіб комплексного типу, що використовується для усунення грибка і гризуть комах, в тому числі їх яєць і личинок. Захищає від таких поширених хвороб, як плямистість, курчавость і парша. Рецепт розчину: 150 мл нітрофен (концентрація – 3%) на 5 л води.
Етап №2: Обприскування до цвітіння
Другий етап обробки виконується перед початком цвітіння яблунь. Як правило, цей період припадає на кінець березня або середину квітня, в залежності від кліматичних умов в конкретній територіальній зоні. Мета обприскування – знищення квіткоїда, попелиці, щитівки, листоїдів, кліщів і інших яблуневих шкідників, які виходять зі сплячки.
На другому етапі рекомендується використовувати такі склади:
- Бордоский розчин – фунгіцид, ефективно знищує яйця, а також молодих і дорослих особин більшості комах-шкідників. Рецепт розчину: 300 г купоросу (концентрація – 3%) і 300 г вапна на 3 л гарячої води і 2 л холодної води. Спочатку в гарячу воду додають купорос, після ретельного розмішування до них вводять вапно, а потім в отриманий склад підливають холодну воду. В результаті у вас повинен вийти розчин блакитного кольору.
Порада. У процесі приготування бордоского розчину важливо не переборщити з мідним купоросом, так як занадто концентрований засіб може спалити квітки яблуні. Щоб перевірити вміст міді, використовуйте лакмусовий папірець – після нанесення розчину вона повинна стати синьою. Якщо ж папірець придбала червонуватий відтінок, збільште зміст вапна.
- Колоїдна сірка – знищує рослинних кліщів. Рецепт розчину: 40 г сірки на 5 л води. Обприскувати необхідно відразу ж після приготування складу.
- Лепідоцид – засіб біологічної дії проти тих, хто гризе комах. Рецепт розчину: 70 л Лепідоцид на 6 л води. Починає діяти дуже швидко – вже через 3-4 години після завершення обприскування: розчин проникає всередину кишечника комахи, провокує його параліч і подальшу загибель.
Етап №3: Обприскування після цвітіння
Третій, він же останній, етап обробки проводиться вже після завершення цвітіння яблунь – приблизно в середині травні. Мета обприскування – усунення плодожерок, молі, кліщів, листокруток та боротьба із захворюваннями, які викликали ці шкідники.
Під час цвітіння фруктові дерева обробляти не можна
Після завершення цвітіння дерева можна обприскувати такими складами:
- Бензофосфат – активний інсектицид, що знищує тих, хто гризе і сисних шкідників. Рецепт розчину: 35 г бензофосфат (концентрація – 10%) на 5 л води.
Важливо! Використовувати бензофосфат рекомендується не більше двох разів на рік.
- Карбофос – інсектицид, що знищує тлю, кліщів, плодожорку, листовійки. Рецепт розчину: 30 г карбофосу на 50 л води. Якщо оброблювані яблуні молоді та не плодоносить, для одного дерева досить 2-3 л розчину, якщо дорослі – близько 7-8 л розчину.
- Хлорофос – вкрай отруйний інсектицид для всіляких жуків і кліщів. Рецепт розчину: 35 г хлорофосу на 5 л води. Діє протягом 10 діб після обприскування.
Технологія і основні заходи безпеки
Для успішного обприскування яблунь ще недостатньо вибрати відповідний розчин – потрібно також знати, як їм правильно скористатися.
По-перше, підберіть оптимальний інструмент для обприскування: для маленького саду – механічний прилад з ручним насосом, для великого – електричну або бензинову установку. В обох випадках не обійтися без спеціального подовжувача для великих яблунь.
По-друге, розпорошувати розчин потрібно по всій поверхні дерева: стовбур, гілки і листя. Також слід обробляти грунт навколо яблунь.
По-третє, під час розпилювання необхідно витримувати відстань між робочим приладом і деревом не менш 70 см.
Обробку проводите в захисному костюмі
По-четверте, один цикл обробки не може перевищувати 6 годин. Якщо обробляються молоді яблуні, рекомендується попередньо випробувати засіб на одній гілці і простежити реакцію через дві доби: якщо опіків немає, можете обприскувати весь сад, а якщо опіки з'явилися, збільште кількість чистої води в розчині.
По-п'яте, обробку слід виконувати хоча б в найпростішої екіпіровці: щільний костюм, пов'язка з марлі або ж спеціальний респіратор, міцні рукавички з гумового матеріалу, захисні окуляри. Не допускається проведення обприскування в занадто вітряну погоду, а також після сильного дощу.
Як бачите, обприскування яблунь від шкідників – досить клопітка справа, яка потребує дотримання певних термінів і грамотного використання обробних засобів. Тому, якщо хочете, щоб всі ваші старання не були марними, дотримуйтесь вищевикладеним правилам і заходам безпеки – тільки так ви можете розраховувати на великий і смачний урожай.
Весняне обприскування саду: відео
Обробка яблунь навесні: фото