Види виноградних опор

Виноградні стійки є необхідністю в вирощуванні культури. Без них виноград безпорадний. Конструкції шпалер різноманітні шпалер, але їх можна зробити своїми руками.

бетонні шпалери

Ідеальний виноградник з бетонними стійками в одноплосткостной шпалері

Значення опори для виноградних кущів

Виноградних опори мають різні варіанти. Найкращими є з дротяними натяжками.

Значення опори для винограду величезна:

  • Виноградні пагонци планомірно розміщуються на стійках.
  • Всі частини куща охоплюються сонечком.
  • Листя здатні активніше виробляти органічні речовини, що значно збільшує врожайність.
  • Грона дозрівають в більш короткі терміни.
  • Поліпшуються смакові властивості ягід.
  • Активно визріває лоза.
  • Гарне провітрювання куща з усіх боків зменшує розвиток грибкових захворювань.
  • Прекрасні умови для квіткового запилення.
  • Легше доглядати за культурою і збирати урожай.

Як вибрати місце для виноградника?

Встановлюючи стійки для виноградника своїми руками, необхідно пам’ятати, що це надовго. Тому, потрібно поставитися до цього грамотно. Важливо вибрати місцевість з хорошим сонячним освітленням.

Орієнтувати напрям опори з півночі на південь. Застосовуючи ці знання на практиці, виноградник отримає освітлення протягом усього дня.

орієнтація рядів

Орієнтація рядів у винограднику

Одноплощинний виноградна стійка

Одноплощинний вертикальна стійка, є найбільш популярною серед любителів винограду. Це найбільш проста опора, яку без труднощів можна зробити своїми руками. На такій стійці кущ розміщується в одній площині. Переваги даної споруди наступні:

  • простота в споруді;
  • зручність в догляді за виноградником;
  • дозрівання плодів рівномірне;
  • в проміжках між рядами кущів можна садити інші культури.

Конструкція шатрової шпалери

Конструкція шатрової шпалери з розмірами

Але потужну лозу вирощувати на одноплоскіх стійках важко, так як велика ймовірність згущене виноградника. Така опора не дає можливості формувати багато рукавів.

Щоб зробити виноградні стійки своїми руками, підходять найрізноманітніші підручні предмети: стовпи з дерева, труби з азбестоцементу, металу, куточки з металу.

дерев'яні стійки

Оброблені дерев’яні стійки

По висоті стійки визначають відповідно до зростання виноградного сорта.Труби розміщуються в приблизно в проміжку 3-4 метрів одна від одної. Нижню частину труб заглиблюють в землю на 30-40 см. І бетонують. Трубна стійка в діаметрі повинна становити 1,5-4 дюйма (до 10 см).

Натягування дроту або вага виноградної лози з плодами можуть привести до деформації стовпів.

Місце кріплення бічних елементів

Місце кріплення бічних елементів на одноплощинної шпалері

Щоб такого не було, необхідно з’єднати верхню частину стійки трубою більш тонкого діаметру. Тоді опора придбає пружність. Краще вибирати дріт 2-4 мм. діаметром з міді або алюмінію. Металевий дріт швидко іржавіє, через що її доводиться часто міняти.

На одноплоской шпалері є можливість сформувати від 2 до 6 рукавів. Все залежить від того, на якій відстані посаджені кущі.

Одноплоскіе опори для винограду часто конструюють своїми руками по-різному. Кожен господар вибирає те, що найбільш прийнятно для нього.

Одноплоская опора з подвійною дротом

Досить непогана різновид одноплоской стійки з подвійною дротом. При її спорудженні власними руками, важливо правильне кріплення дроту. На двох крайніх стовпах кріплять поперечини. Між ними і натягується дріт. Схоже на натягнутий коридор по довжині одній площині, де натягується дріт справа і зліва.

Шпалера в теплиці

Одноплосткостная шпалера в теплиці

Опора з козирком

Це коли вертикальна шпалера має продовження в сторону. На «козирок» додатково натягується дріт. Так, збільшується корисна площа, і поліпшується освітлення, провітрювання культури.

З даної стійкою зручніше доглядати за кущем.

Т-подібний варіант

Висота такого виду шпалери не повинна перевищувати 1 м. 50 см. Виготовляючи таку опору власними руками, потрібно попарно кріпити дріт:

Два ряди на верхніх з відстанню 50 см. Праворуч і також зліва. За два ряди на нижніх виступах, з відстанню 25 см. З боків.

Стійка зі звисає приростом

звисаючий приріст

Шпалера із звисаючим приростом

У цьому варіанті штамб підв’язується до опор. Приріст красиво звисає вниз.

Двохплощинні виноградні стійки

Стійки з двома площинами можуть витримувати потужну виноградну лозу, яка має можливість краще розплітатися, в порівнянні з одноплоской стійкою. Але даний вид стійки також має кілька варіантів конструкції. Якщо ви хочете зробити двоплощинних шпалеру для винограду своїми руками, необхідно розглянути всі варіанти для прийняття правильного рішення.

Двухплосткостная стійка

Двухплосткостная металева стійка з куточка

Стійки з двома площинами бувають таких видів:

Прямі: дві площини з розміщенням паралельно один до одного. V – образні: дві площини з нахилом всередину. Y – образні: дві паралельні площини в нижній частині, а в вгорі вони розходяться під кутом один до одного 45-60 градусів.

З звисає приростом: модель нагадує одноплоскую опору з козирком.

Двухплосткостная шпалера

Двухплосткостная шпалера з металевих труб

Але відмінність в наявність козирка на кожній площині, які спрямовані в протилежну сторону від центру осі.

Форма – Y -образна

Дані моделі дозволяють вирощувати виноградні сорти, ефективно дають приріст, що помітно покращує урожай. Завдяки такій будові опори, грона НЕ знемагають від спекотного сонця або опадають від вітру.

Важливим є те, що при бажанні, такі стійки можна зробити самостійно.