Всього в природі існує чотири типи цвітіння винограду. Однак до культурних рослин відноситься тільки два – жіночі і двостатеві. Останній вид цвітіння дає не такі смачні плоди, як жіночі, але використовувати двостатеві сорт потрібно обов’язково, для поліпшення запилення. Характеристика виду допоможе визначити, як правильно доглядати за виноградом, які види є і як отримати хороший урожай.
Квітки культурних сортів винограду завжди обох статей або функціонально-жіночі (по сортам), інші типи тільки у дикорослих видів
Сорт винограду двостатеві
Поруч з виноградом двостатеві типу цвітіння можна садити сорти з жіночим цвітінням. Деякі садівники, особливо початківці, вважають, що робити цього не можна, тому що відбудеться перезапилення. Даний процес анітрохи не погіршує смакові якості і врожайність ягід. До сортам двостатеві типу можна віднести наступні:
- Агат донський.
- Алешенькін.
- Алма-Атинській.
- Альфа.
- Ананасовий.
- Біла троянда.
У даному переліку представлені далеко не всі сорти з двостатеві типом цвітіння.
Види великих розмірів
Агат донський – вид двостатеві винограду, який в середній масі доходить до 3 кг. Грона великі, можуть важити до одного кілограма. Даний сорт відрізняється високою морозостійкістю (до мінус 26 за Цельсієм). Агат донський настійно рекомендується вирощувати тільки в теплицях – скляних або плівкових. При сприятливих погодних умовах можна вирощувати на відкритому грунті. При правильному догляді можна на виході отримати великі, м’ясисті ягоди.
Агат Донський ідеально підходить для Російської середньої смуги, Підмосков’я і Далекого Сходу
Алешенькін – матово-золотисті плоди, вага грона може доходити до 500 грам, ставитися до раннім сортам винограду. Самі ягоди можуть бути середнього і великого розміру. Сорт не стійкий до низьких температур і грибкових хвороб. Так як вид відрізняється високою продуктивністю пагонів, потрібно часто проводити «зелені» операції. Систематично потрібно проріджувати суцвіття, очищати пагони, прибирати трійники і двійники. Особливо важливо це робити своєчасно перед цвітінням. Цей вид двостатеві сорти винограду рекомендується для розведення у відкритому грунті. Для отримання сверхраннего врожаю можна розводити сорт в теплицях.
Столовий сорт винограду дуже раннього дозрівання Алешенькін був виведений в Волгограді
Види середніх розмірів
Алма-Атинській сорт не любить холоду, вимагає укриття на зиму. До грибкових хвороб Алма-Атинській виноград не стійкий. Гроно велика або середньої величини, в середньому важить до 500 грам. Рекомендується висаджувати і розводити на відкритому грунті в теплих районах.
Сорт винограду Алма-Атинській Ранній потребує середній довжині обрізки лоз, дуже чуйний на поливи
Альфа – ще один вид двостатеві сорти винограду, з середнім розміром грона. При правильному догляді дає соковиті, темно-синього, нерідко чорного, кольору ягоди. Смак такого винограду кисло-солодкий, зі слабким присмаком суниці. Сорт Альфа добре підходить для вирощування в холодних районах, так як морозостійкий і не примхливий до типу грунту. Щодо хвороб, то до грибкових паразитів він не сприйнятливий. Вид Альфа використовують для озеленення території, альтанок, багатоповерхових будівель. Для того щоб виноград цього типу добре плодоносив, систематично потрібно проводити обрізку плодових стрілок.
Сорт винограду Альфа часто плутають з Ізабеллою через зовнішньої схожості грон. Тим не менш, це два абсолютно різних сорти
Висадка
Як показує практика, двостатеві сорт винограду росте практично на будь-якому місці, якщо тільки це не суцільна тінь. Якщо земельна ділянка, на який планується робити висадку саджанців, має ухил, то висадку краще проводити на південній або південно-західній стороні. Так, як показує практика, квітки рослини будуть більшими, що і дасть в результаті кращі плоди.
Спосіб висадки винограду залежить від типу грунту. Рекомендується робити висадку в теплу землю з багатою домішкою піску, в заздалегідь підготовлені траншеї глибиною, яка рекомендується для того чи іншого сорту.
Спочатку для поливу саджанців можна використовувати пляшки, які вкопуються між кущами горлом вниз. Важливо взяти до уваги, що для дорослих кущів такий спосіб зволоження грунту не підходить, так як дорослий виноград не може самостійно брати вологу з ґрунту.
Можливі захворювання
Далеко не всі сорти двостатеві винограду добре протистоять захворювань. Найбільш часто двостатеві тип плода можуть вражати такі хвороби:
- Борошниста роса виноградної лози.
- Несправжня борошниста роса.
- Виноградна віспа.
Далеко не завжди профілактика таких процесів повністю виключає їх розвиток. Тому, рекомендовано, регулярно і якомога частіше оглядати пагони, ягоди, листя на предмет виявлення ознак хвороби.
Борошниста роса виноградної лози
Борошниста роса виноградної лози або оидиум проявляється на всіх зелених частинах чагарнику, до неї схильні практично всі види двостатеві сорту. На листі і пагонах утворюється попелястого кольору наліт, який не стирається, має неприємний запах. Якщо в цей час вже є ягоди, то ознаки роси можуть проступати і там. Шкірочка ставати твердою, може розтріскуватися. Для усунення хвороби потрібно використовувати спеціальні препарати. Обробку потрібно проводити в чотири етапи, з інтервалом в 15-20 днів.
Борошниста роса, яка вражає виноград, досить неприємне захворювання грибкової природи
Несправжня борошниста роса
Хибна роса це одне з найбільш поширених грибкових захворювань для двостатеві сорту. Захворювання вражає не тільки зелені частини, а й ягоди, вусики. У суху погоду на листках можна побачити жовті плями, які в сиру погоду доповнюються білим нальотом. Якщо процес поразки не зупинити, то заражені ділянки відпадають. Так само як і у випадку з оїдіумом рекомендовано проводити поетапну обробку кущів спеціальними препаратами.
Несправжня борошниста роса (пероноспороз) – неприємність, яка трапляється з посадками досить часто
Виноградна віспа
Цей тип захворювання найбільш часто вражає двостатеві види винограду, які перестають обробляти фунгіцидами. Віспа вражає лиття, пагони і ягоди. На уражених ділянках утворюються коричневі, іноді з червоною окантовкою, плями. Поступово на місці плям починається гниття. Якщо лікування сорти не почати, рослина може загинути. Залежно від ступеня ураження, чагарник може втратити повністю морозостійкість, значно погіршується врожайність. Усунути повністю виноградну віспу можна тільки за допомогою агрохімічних препаратів і вітамінних комплексів.
Антракноз (виноградна віспа) часто розвивається на стійких проти мілдью сортах, які перестають обприскувати фунгіцидами
Шкідники
Крім грибкових захворювань, двостатеві види винограду можуть піддаватися і шкідників. Найбільш часто чагарники вражає виноградний кліщ. На листках утворюються якісь горбки. При таких ознаках треба обробити весь чагарник спеціалізованим препаратом.
Виноградний кліщ здатний вражати ділянки лози, що призводить до значного зниження врожайності, ураження кореневої системи, а потім і до загибелі
Профілактичні заходи
Для того щоб звести до мінімуму ризик розвитку описаних вище захворювань рекомендовано проводити профілактичні заходи. Допомагає висадка поруч сортів винограду, які не сприйнятливі до хвороб, описаним раніше. Потрібно систематично проводити обробку чагарників фунгіцидами. Цей процес потрібно проводити в період можливого зараження виноградників. Важливо взяти до уваги, що розчин захищає тільки ту частину двостатеві сорту виноградника, на яку потрапляє. Потрібно особливу увагу приділяти нижній частині листа.
Проводити обприскування винограду навесні необхідно відразу після звільнення лози з зимового притулку
Підсумки
Сортів двостатеві винограду досить багато. Вибирати рекомендовано той, який буде влаштовувати не тільки за зовнішніми, а й смаковим даними. Потрібно брати до уваги сприйнятливість сорту до захворювань і перепадів температур, врожайність і сезонність. З огляду на ці фактори можна без проблем підібрати той вид винограду, який буде повністю відповідати побажанням господарів.