Навіть цілком доглянутий садову ділянку може зажадати застосування мінеральних добрив того чи іншого складу. Одним з популярних засобів, у складі яких знаходиться фосфор, можна назвати подвійний суперфосфат. Він благотворно позначається на зростанні і розвитку рослин, широко використовується як на невеликих приватних городах, так і на комерційних сільськогосподарських площах.
Необхідність у фосфорі у рослин
Будь-якому рослині для його нормального розвитку і росту потрібно фосфор. А взяти його воно може тільки з грунту. Тому потрібно стежити за своїми посадками в саду і на городі, підгодовуючи при необхідності рослини тими чи іншими мінеральними речовинами.
Про нестачу в грунті фосфорної складової можна судити при:
- різкій зупинці в зростанні надземної частини рослини;
- стоншенні і оголенні пагонів;
- скручивании країв листя;
- затримці термінів цвітіння і визрівання врожаю;
- ранньому скиданні листя у ягідних кущів і плодових дерев.
Увага! Якщо у рослин з’являється листя яскраво-зеленого кольору з рожево-фіолетовим відтінком, то найчастіше це перша ознака того, що вони потребують фосфорі.
Щоб уникнути всіх цих проблем, використовуються фосфати. Подвійний суперфосфат є одним з найчастіше використовуваних добрив, який застосовується як на дачних і присадибних ділянках, так при промисловому вирощуванні культур.
добриво суперфосфат
Склад суперфосфату
Є різні види суперфосфату. Всі вони мають приблизно однаковий склад, відмінності існують тільки в процентному співвідношенні компонентів. У подвійного суперфосфату відсоток фосфору в два рази більше, ніж у простого, і досягає до 45-55%. Крім фосфорної складової, в ньому також присутні до 17% азотистих з’єднань і близько 6% сірки. А баластних речовин в його складі міститься зовсім небагато, і це робить застосування даного добрива економічно вигідним.
Проводиться цей тип суперфосфату з кісток тварин і деяких порід руди, а випускається він найчастіше у вигляді гранул. Вони не злежуються при зберіганні, досить легко розчиняються у воді і зручні для застосування в садово-городніх роботах.
Переваги подвійного суперфосфату
Це добриво є за вартістю і безпечно для рослин. Тому його вибирають і дачники для свого невеликого ділянки, і фермери, які мають великими посівними площами. Серед плюсів цього суперфосфату можна також виділити наступні:
- прекрасно стимулює ріст рослин;
- підвищує життєстійкість саджанців;
- збільшує число зав’язей;
- не є занадто токсичним.
Порада. Будь-яке добриво, навіть найбезпечніше, при надмірному використанні може принести шкоду рослинам. Тому перед внесенням суперфосфату в грунт бажано ознайомитися з інструкцією по його застосуванню, не завадить переглянути і фото або відео матеріали по цій темі.
Застосування добрива
Вносити суперфосфат в ґрунт можна як в ранній весняний період перед посівом культур, так і восени після збирання врожаю. Гранули можна просто розсипати по землі, а потім перекопати ділянку, щоб поживні речовини потрапили ближче до коріння рослин, або додати їх при посіві відразу в лунку, або ж розчинити суперфосфат спочатку у воді і вже в такому вигляді внести в грунт.
Підживлення фосфором часто поєднують з внесенням калійних добрив в весняний період і калійно-азотних сполук восени. Можливий також і варіант змішування фосфатів з гноєм. І хоч цей спосіб вимагає часу, він досить ефективний, так як рослини одночасно отримують і азот, і фосфорну складову. А для приготування такого складу потрібно:
- наповнити відро зволоженим гноєм;
- додати необхідну кількість суперфосфату (близько 120-150 г);
- перемішати вміст і залишити на 2 тижні для настоювання.
Що ж стосується обсягу внесеного в грунт добрива, то його оптимальна кількість для різних культур дещо відрізняється. І тут потрібно дотримуватися інструкції по застосуванню суперфосфату.
На яких грунтах використовується
Даний суперфосфат застосовується майже на всіх типах ґрунту, тільки на засолених грунтах він може виявитися не надто ефективним. На багатьох же по складу родючих землях можна використовувати меншу його кількість, а на бідних – трохи більше рекомендованого обсягу. Особливу увагу потрібно звернути на кислі грунти, в яких це добриво погано розчиняється.
Даний тип суперфосфату не містить гіпс, тому він не застосовується для розкислення грунту. В цьому випадку необхідно спочатку знизити кислотність грунту за допомогою додавання в неї вапна, доломітового борошна, золи. А потім, приблизно через місяць, можна буде вносити вже й саме добриво.
Порада. Небажано змішувати цей суперфосфат з крейдою, вапном або сечовиною, так як хімічні елементи можуть вступити в реакцію, в результаті чого добриво стане просто непотрібним.
Використання суперфосфату для підживлення рослин дає зазвичай хороші результати при вирощуванні овочевих і зеленних культур, ягідників і плодових дерев. До того ж це добриво дуже зручно в застосуванні в городі або саду, безпечно як для рослин, так і для людини.