Виноград – культура ніжна, що вимагає особливого догляду. Так як рослина дуже часто піддається різним хворобам і уражається різними шкідниками. Одним з популярних є виноградний кліщ.
Кліщ на виноградному листі
Різновиди виноградного кліща
До загального жаль шанувальників винограду, умови наших кліматичних широт здатні створювати передумови, сприятливі для існування шкідливих мікроорганізмів. З ними слід боротися, застосовуючи часом хімічні препарати. Одним з найбільш небезпечних паразитів для лоз є виноградний паразит, точніше кліщ. Доведено, що на листі може заводитися до сімдесяти різновидів цього шкідника. Але найчастіше доводиться мати справу з такими групами:
- тепличний червоний;
- почковий, повстяний і листової;
- павутинний звичайний;
- садовий павутинний;
- павутинний трав’яний.
Відносять цих паразитів до класу павукоподібних, але їх будова більше нагадує комах. Основною відмінністю є наявність двох або чотирьох ніжок, мікроскопічні розміри, втрата первинної сегментації тільця. Переважна більшість кліщів відносять до здатним розмножуватися відкладанням яєць. Тривалість їх життя складає від одного до двох місяців.
Тепличний червоний
Ці шкідники найчастіше вражають яблуневі дерева, але останнім часом боротися з ними доводиться і на виноградних кущах. Самка, що досягла дорослого віку, відрізняється наявністю чотирьох пар ніжок. Відкладає яйця кульової форми, червоного відтінку, розміщуючи їх на нижніх частинах листя. Самотньо розташовані яйця простим оком знайти досить складно, але їх скупчення видно добре. Найчастіше шкідники своїми колоніями зустрічаються з середини літнього сезону біля підстав пагонів і бруньок, де збираються зимувати. Хвороба винограду проявляється характерним бронзовим відтінком. Даного роду ушкодження свідчать про те, що фотосинтезу листа завдано значної шкоди.
Червоний тепличний кліщ
Методи боротьби різні. Трапляється, що чисельність цих шкідників регулюється кліщами-хижаками або комахами. Крім цього, рекомендується постійно відстежувати скупчення кліщів, щоб своєчасно вживати дієвих заходів для боротьби з ними. Кращим способом є триразова обробка акарицидами, між якими витримується півторатижневий проміжок. Застосовуваний препарат Оймат не впливає на кліщів хижих видів, які в подальшому знищать залишилися групи червоного, що дозволить в окремих випадках скорочувати чисельність обробок.
Почковий, повстяний і листової
Першим починає приносити шкоду кліщ почковой, що вважається найбільш небезпечним і шкідливим. Він пошкоджує нирки зсередини і в момент їх розкриття, вражає листочки, пагони і суцвіття. Хворі нирки уповільнюють свій розвиток або повністю засихають. На зміну їм виростають нові, від чого продуктивність виноградника істотно знижується. Такого кліща можна зустріти майже в будь-якій зоні, де вирощується виноград. Активізується він і починає шукати їжу в момент руху соку, коли температура повітря досягає семи градусів.
Кліщ повстяний своїми діями не викликає хвороби виноградника. Уражені їм клітинки НЕ відмирають. У проколотому місці створюються поглиблення з пушком білого кольору, з зовнішньої частини листочка формується опуклість бородавчастого типу – галл. Ці шкідники здатні заселитися і в самих гронах. Методи боротьби не викликають складнощів. З кущів слід видаляти стару кору, до початку розпуску нирок проводити їх оброблення нітрофеном. З появою ознак хвороби на листі, боротьба триває спеціальними складами типу БІ-58, Омайт, Неорон, сірчаними складами. Лікування виконується два-три рази з інтервалом в десять днів.
Кліщ листової вражає листя, яка деформується, морщиться і рветься на смужки. Всі ознаки його діяльності нагадують вірусну хворобу. Кліщ цього виду здатний стати причиною затримки нормального росту пагонів, але суцвіття пошкоджує в менших кількостях.
Найбільш небезпечний і шкідливий – почковой кліщ
Основна боротьба являє собою заходи, пов’язані з обприскуванням виноградника, що досягає фази розвитку третього, п’ятого і навіть сьомого листа. У таких випадках застосовуються актеллик, фуфанон, аполло. Існують і природні методи, коли листового кліща знищують хижі особини і комахи.
Павутинний звичайний
Такого представника називають ще виноградним зуднем. Самки воліють зимувати під корою або серед листя. Ця група починає завдавати шкоди дещо пізніше, так як харчування її складають молоді листочки. Переміщаючись по паросткам, вони вражають ярус за ярусом. Кущ винограду в такому випадку може придбати завчасно забарвлення осіннього варіанту. Головний метод захисту – хімічний. Якщо ви вчасно вживали заходів щодо обприскування від оїдіуму, шкідники не становитимуть небезпеки. Але при їх появі боротьба повинна бути продовжена, і допоможе в цьому добавка в препарати колоїдної сірки.
Для боротьби з цією групою шкідників слід прибирати обрізані восени лози, листя та смітну рослинність. У весняний та осінній період необхідно рекомендується проводити обприскування будь-якими складами, призначеними для знищення шкідників. До них в першу чергу відносяться БІ-58, ЗОЛОН, Демітан, сірка звичайна.
Садовий павутинний
Цей полифаг здатний харчуватися великою кількістю рослин, поширений в будь-якій області, де вирощують виноград. Зимувати воліє в тріщинах кори або у підстав лоз. Виявляється відразу після початку розпускання бруньок, в сплячку занурюється з настанням серпня. За сезон здатний розвинути до десяти поколінь. Уражена їм листя втрачає свій первісний колір, особливо вздовж прожилок, поступово скручується, в жарку погоду починається їх осипання. Способів боротьби кілька. Для захисту винограду від хвороби необхідно знищувати бур’яни, виконувати обприскування або промивання листя, фосфороорганічні складами або біологічними пестицидами.
Найпоширеніший вид – садовий павутинний кліщ
Застосовуємо підручні засоби
Мало хто знає, але хвороби виноградника можна запобігти і такими методами. Що характерно, так це немає необхідності застосовувати хімічні склади, не зовсім корисні для людського організму.
Наприклад, кліщ павутинний не переносить високого вмісту вологи. Таким чином, добре поливаючи виноград і постійно його зволожуючи, є можливість позбутися від такого шкідника.
Рекомендується проводити обприскування мильними розчинами, виготовивши їх самостійно або придбавши в спеціальних магазинах.
Добре захищає інсектицидну мило, але при його застосуванні необхідно дотримуватися обережності, щоб не викликати хворобу у виноградної лози.
Позбавляючись від кліща, слід організовувати збір уражених листя. Їх необхідно утилізувати або спалити. Крім того, навколо кожного куща необхідно перекопати грунт.
Пам’ятайте, що діяти слід оперативно, як тільки виявлені перші ознаки паразитів. Своєчасність заходів допоможе не тільки захистити виноградник від хвороби, а й отримати гідний урожай. Якщо ви виконуєте постійні обприскування і своєчасно видаляєте бур’яни, то ймовірність ураження вашого виноградника шкідником буде вкрай мала.