М’якоть гарбуза містить велику кількість вітамінів, мікро-, макроелементів, білок і корисну рослинну клітковину. Завдяки своїм властивостям є одним зі складових збалансованого раціону при різних захворюваннях. Практично в будь-якому городі можна побачити зростаючу гарбуз. Якщо посадити насіння у відкритий грунт, забезпечити правильний догляд, можна зібрати дійсно багатий урожай. Вибір відповідного місця і дотримання термінів посадки – важливі фактори вирощування теплолюбного овоча.
Вибір і підготовка грунту
Родина гарбуза – Мексика, тому вона так любить тепло і добре переносить вплив сонячних променів. Листя має величезну кількість спеціальних волосків, які уберігають рослина від опіків. Для посадки відмінно підійде прогрітий по сезону, незатененние грунт. Слабке освітлення призведе до уповільнення росту, тонкі пагони світлішають, утворюється менша кількість квіток, отже, і плодів. Найбільше гарбуз боїться морозів, при яких насіння просто гниють, тому приступати до земельних робіт краще з другої половини травня, коли середньодобова температура тримається на рівні 20 ° C.
Увага! У більш холодну погоду проростання також можливо, але добитися правильного розвитку не вдасться.
Незайвим для досвідченого городника буде розібратися з важливими властивостями грунту, найкраще гарбуз росте:
- в живильному субстраті, що містить велику кількість органічних сполук, мінеральних речовин;
- з нейтральною або слабкою кислотністю pH близько 6,5-7;
- в сипучому, добре провітрюваному грунті без загрози затримки води, загнивання кореневої системи.
Для гарбуза важливий склад грунту
Якщо земля наявного ділянки не відповідає викладеним вимогам, можна спробувати максимально наблизити її характеристики до рекомендованих. При підвищеній кислотності використовується крейда або вапно, важкі глинисті грунти припускають добриво перегноєм або компостом. Займатися цим краще всього восени, але якщо час згаяно, а засівання не за горами, навесні можна внести листяний перегній. На кожен квадратний метр потрібно близько 6-8 кг перегною, 3 кг деревної тирси, 200-300 г нітрофороскі, що містить азот, фосфор і калій.
Після підгодівлі грядку слід перекопати на глибину близько 50 см, полити гарячою водою. Завдяки таким підготовчих робіт істотно підвищується аерація грунту. Добрими попередниками гарбуза на ділянці вважаються: перець, часник, цибуля, салат, капуста, буряк, редис, бобові. Небажано садити після томатів, картоплі, баклажанів, кукурудзи, соняшнику, будь-яких представників сімейства гарбузових.
Підготовка і висадка насіння
Поява паростків можна прискорити, якщо приблизно за добу замочити насіння в рідких органо добривах «Гумат калію» або «Гумат натрію», накрити вологою тканинною серветкою і залишити в приміщенні з температурою не менше 20-25 ° C. Щоб не втратити час і уникнути посадки неякісного насіння, які можуть дати дуже мало паростків або погано розвиватися, за місяць перевіряють їх схожість: змочують водою, розкладають на мокрій ганчірку, поки не проклюнутся.
Запобігти грибкове ураження можна за допомогою протруювання в розчині 1 г марганцю на півсклянки води протягом 30 хв.
Насіння потрібно підготувати до посадки
Оптимальні терміни посадки – другий тиждень травня в залежності від усталеної теплу погоду за схемою 1 × 1,5 м. Сформовані лунки просочують теплою водою, поміщають по 3-4 насіння, можна на різну глибину, тоді в разі істотного похолодання і загибелі верхніх, що залишилися дадуть паростки.
Увага! При занадто поверхневою закладенні гарбуз сходить в «сорочці», з землі видно насіння, які обов’язково висмикнуть птиці.
При сприятливих умовах проростання відбувається вже через 6-7 днів. Після появи справжніх 2-3 листочків, виконують проріджування, прибирають слабкі дрібні рослини. У лунці з крупноплідної гарбузом залишають один, а з мускатної і твердокорой не більше двох паростків. Коли у останніх різновидів з’являється по 5 листочків, виконують повторне проріджування, зайві сходи акуратно зрізують, щоб не пошкодити головну кореневу систему.
Якщо не знаєте, як посадити гарбузи з насіння, прислухайтеся до порад досвідчених фермерів, які рекомендують використовувати плівку для захисту від заморозків і утримання вологи в землі. Над кожним з’явилися рослиною робиться невеликий розріз, а після виключення вірогідності похолодання його збільшують до 15 см. Пагони мають у своєму розпорядженні так, щоб вони стелилися зверху по плівці. Так зменшується випаровування води, трохи збільшується температура грунту.
Секрети правильного вирощування
Гарбуз – вологолюбна рослина, тому полив повинен проводитися своєчасно, особливо в посуху, бути досить рясним. Розвинена коренева система, яка живить пагони і плоди, вимагає великої кількості води. Не варто затримувати полив в період активного росту, цвітіння, формування тиквіна. У період сильної спеки рекомендується використовувати воду з температурою не менше 20 ° C, краще з чистих свердловин, інакше рослина може загинути. Не можна допускати розростання бур’янів, грунт необхідно періодично рихлити, а після поливати.
сходи гарбуза
Вирощений овоч повинен бути не тільки красивий і великого розміру, але також корисний. Для цього гарбуз підгодовують різними органічними добривами, які вносять до сіяння, а також під час росту. Найбільше підходять:
- компост;
- перегній;
- гумус;
- курячий послід;
- перепрілий гній.
Для постачання грунту мінеральними складовими використовують комплексні добрива з азотом, калієм, фосфатом, при відсутності таких як заміна підійде зола. Навесні перед засіванням на місці майбутніх грядок садять рослини-сидерати, здатні поліпшувати структуру ґрунту, збагачувати її азотом, пригнічувати ріст диких культур. У період активної вегетації не зайвим буде полив з органічним сировиною. Починають підгодівлю після утворення перших 3-5 листочків. У сиру дощову погоду більше підійдуть сухі добрива. Непоганий варіант приготувати суміш, яка згодом розлучається в пропорції 1:10 з водою:
- 1 л коров’яку;
- 2-3 ст. ложки нітрофоски;
- відро води.
Дуже важливо для правильного формування рослини видаляти зайві пагони і зав’язі. Головне стебло прищипують на довжині до 1,5 м, залишають кілька бічних пагонів близько 70 см з зав’язався плодом на кожному з них. В результаті з кожної лунки вийде по три тиквіни, прискорити налив яких вийде, притиснувши пагони до грунту, накривши шаром землі 7-8 см для утворення коренів. Коли відбудеться проростання, ці місця потрібно буде також поливати.
З чим можна зіткнутися
Як і багато інших культур, гарбуз схильна до деяких захворювань. Найчастіше зустрічається:
- Борошниста роса – білуваті цятки на верхній і нижній стороні листя, поступово рослина жовтіє і пропадає, при бездіяльності псуються плоди.
Проводьте профілактичну обробку від хвороб
- Оливкова плямистість вражає всю рослину, маслянисті сліди на листках перетворюються в коричневі виразки, уражені тиквіни деформуються, втрачають свої корисні якості. Появі хвороби сприяють сильні перепади денної і нічної температури.
- Бура плямистість – при різкій зміні погоди, похолодання, на уражених ділянках помітні бурі плями з більш світлим центром, присутній пухкий чорний наліт, розвивається грибок.
- Біла гниль може уражати листя, стебла, кореневу шийку. Відбувається розм’якшення тканин. Підвищена вологість, густий посів провокують виникнення світло-сірого нальоту з подальшими темними щільними утвореннями.
- Коренева гниль може наздогнати рослина внаслідок надмірного поливу, поганий аерації ґрунту, через рослинних залишків хворий культури.
З шкідників найбільше докучають слимаки, що псують практично дозрілі плоди. Знизити ймовірність їх виникнення вийде, якщо землю близько пагонів обсипати зубним порошком, деревною золою, суперфосфатом. Деякі городники розкладають навколо стебел мокрі ганчірки і щодня їх збирають. У боротьбі з хворобами і шкідливими комахами часто використовуються спеціальні препарати, наявні в продажу. Дотримання інструкції щодо застосування робить їх використання досить ефективним.
Збір довгоочікуваного врожаю проводиться в першій половині вересня. Всихає плодоніжка – ознака дозрівання гарбуза. При зрізанні плода залишають близько 7-10 см огрубілого хвостика, щоб продовжити термін зберігання овоча і запобігти передчасному загнивання. Оптимальною температурою, при якій гарбуз не втрачає своїх властивостей вважається 7-10 ° C, лежати вона може до самої весни. Якщо дотримуватися рекомендацій з підготовки грунту, дотримуватися термінів посадки, забезпечити правильний догляд, восени вас чекає багатий урожай з високою поживною цінністю.
Як вирощувати гарбуз: відео
Вирощування гарбуза: фото