Біла акація – досить поширене декоративне дерево, яке буває особливо привабливим в період цвітіння. Ця рослина непогано пристосоване до різних кліматичних умов, тому його вирощують як в південних районах, так і в середній смузі. Використовується акація для озеленення ділянок і в Підмосков’ї, так як вона дуже красива, добре витримує холодні зими і зовсім невибаглива у вирощуванні і догляді.
Опис рослини
Білу акацію відносять до сімейства бобових. Інша назва цієї рослини – робінія звичайна. Є найближчим родичем акації справжньою, але відноситься до іншого роду.
Ця акація може виростати до 18-25 м, іноді навіть більше. Росте швидко, досягаючи у висоту 5 м уже в трирічному віці. Крона ажурна, розлога. Листя яскраво-зелені, великі, непарноперисті. Розпускаються ближче до кінця травня. У місцях прилистников знаходяться шипи. Запашні квітки білого забарвлення схожі на метеликів. Вони зібрані в пониклі суцвіття, довжина яких становить 10-25 см. Початок цвітіння припадає на кінець весни. І в цей період біла акація найбільш приваблива.
Акація є хорошим медоносом. Своїм ніжним ароматом дерево привертає до себе безліч бджіл. Після закінчення цвітіння на рослині утворюються боби, насіння в яких визрівають зазвичай до середини осені.
Особливості вирощування
Це декоративна рослина дуже невибагливо. Навіть при мінімальному догляді робиния добре росте і не втрачає своєї декоративності. Але особливу увагу приділяють підбору місця для акації, яке повинно бути:
- добре освітленим;
- захищеним від північних вітрів;
- розташованим на неподтопляемих ділянках.
Увага! Акація погано переносить перезволоження грунту. Посадка деревця в понижених місцях, які піддаються затоплення, і на ділянках з високими ґрунтовими водами може призвести до його загибелі.
Акація є досить великим деревом, яке вимагає деякого простору, що має враховуватися при розміщенні його на ділянці. Неприпустимо затінення рослини кронами більших дерев.
Порада. Також акація не любить глибокої перекопування, можливо тільки поверхневе розпушування ґрунту.
Тому під нею не рекомендується садити цибулинні квіти і рослини з довгими корінням. Небажано розміщення робинии і поблизу плодових дерев, це теж буде заважати розвитку рослини.
Посадка акації
Для розмноження робинии можна скористатися одним з двох способів:
- Насіннєвий.
- Відділення прикореневої порослі.
Садівники використовують обидва ці способи, але другий – простіше і швидше. Також можна придбати вже підготовлене до посадки деревце. В цьому випадку краще вибирати саджанець в контейнері, а не з відкритою кореневою системою.
Якщо ж вирішено виростити новий екземпляр з прикореневої порослі, потрібно акуратно відокремити її лопатою від материнського дерева і відразу ж висадити на підготовлене місце. Оптимальний час для такої пересадки – кінець літа, підходить і самий початок осені. Акація може рости практично на будь-яких грунтах, але краще почуває себе в легкій і пухкої землі, ніж в глинистому ґрунті.
Посадкова яма для акації робиться не надто великий. Вона заповнюється листової землею, піском, компостом. Туди ж додається і зола. Саджанець акуратно розташовують в ямі, засипають землею, злегка утрамбовувавши, і поливають. Коренева шийка рослини повинна знаходитися на рівні грунту або трохи вище її.
Вирощування робинии з насіння
Насіннєвий спосіб теж використовується при вирощуванні акації. Для цього восени збирають доспілі насіння і зберігають у прохолодному місці до весни. Для кращого проростання напередодні посадки насіння спочатку обдають гарячою водою, а потім поміщають на 12 годин на холодну. Після цього їх висівають в контейнер і тримають в теплі (краще з нижнім підігрівом) під склом або поліетиленом до появи сходів. Після того як з’являться паростки, укриття можна зняти.
Далі за молодими сіянцями доглядають до висадки в грунт. Температура в приміщенні повинна бути не менше 20 градусів тепла. Приблизно в кінці травня вже підросли саджанці можна буде перемістити на ділянку.
Також можна посадити насіння і безпосередньо в грунт. Але роблять це вже в більш пізній період, коли встановиться тепло з постійною денний температурою не менше 20-22 градусів. Уже в перший рік при правильному догляді саджанці можуть вирости до 0,5-1 м.
Догляд за деревом
Доглядати за білою акацією досить просто. Турбота про рослину буде складатися з:
- поливів;
- прополок з розпушуванням грунту;
- санітарних обрізок;
- внесення підгодівлі.
Більшого догляду вимагають молоді деревця. Їх потрібно частіше поливати, регулярно видаляти бур’яни, злегка рихлити землю біля стовбура. На зиму молоду акацію вкривають. Для цього проводять мульчування торфом або шаром опалого листя, а стовбур обв’язують будь-яким покривним матеріалом. Доросла ж акація обходиться і меншою увагою. Її потрібно буде тільки зрідка поливати в період тривалої посухи.
Підживлення ж починають вносити не відразу, а тільки з 3-4 року життя деревця. Можна для цих цілей використовувати готове комплексне добриво або гній, що залежить від уподобань садівника.
Що стосується обрізки, то для акації ця процедура проводиться тільки в санітарних цілях. Навесні видаляються засохлі, хворі, які мають пошкодження гілки. Формує обрізка для цієї рослини не проводиться. Красива крона у робинии формується і без участі людини. Якщо ж все-таки є бажання поекспериментувати, то робити це краще в весняний період.
Біла акація може стати прикрасою саду. Дачникові ж для цього не буде потрібно докладати багато зусиль, адже рослина прекрасно росте і добре цвіте навіть при мінімумі догляду.
А Ви хотіли б посадити акацію на своїй ділянці?