Вирощування черешні Іпуть

Завдяки високій врожайності і смаку ягід черешня Іпуть набула широкого поширення. Сорт виведений в дослідницькому інституті Люпина селекціонерами М.В. Каньшін і А. І. Астаховим. Він характеризується регулярною врожайністю, стійкістю до грибкових хвороб і низьких температур.

черешня Іпуть

Черешня Іпуть – смачний високоврожайний сорт

Характеристики сорту

Черешня цього сорту характеризується середньою скороплодностью сорти. Плодоношення настає через 4-5 років. Цвітіння починається рано, самі плоди з’являються пізно, до середини червня. Ягоди ростуть малими скупченнями, за рахунок цього їх легко збирати. При великому вмісті вологи в навколишньому середовищі ягоди можуть частково розтріскуватися. Плоди черешні універсальні і відмінно підходять як для вживання в свіжому вигляді, так і для будь-яких заготовок.

Врожаї у черешні регулярні. Середня продуктивність – 25 кг черешні з дерева, при хороших погодних умовах і правильному догляді може досягати 50 кг.

Черешня Іпуть добре переносить зиму. Вона стійка до грибкових хвороб, шкідники не завдають сильної поразки дереву. Сорт частково самоплоден. Для хорошого врожаю черешні потрібно перехресне запилення, для нього краще використовувати такі сорти-запилювачі: Радіца, Ревна, Тютчевка, Овстуженка, Троснянская.

Опис дерева

Дерево сильноросле, з піднятою кроною у формі широкого трикутника і середньою кількістю листя. Висота його становить 4-5 м. Нирки великі, конусоподібної форми. Втечі не кучеряве, товсті, забарвлення їх оливково-сіра. Листя крупного розміру, довгастої форми, еліпсоподібну, з зазубреними краями. Листова пластина увігнута, темно-зеленого кольору, з гладкою поверхнею, має хвилясту форму. Черешок товстий, середньої довжини. Суцвіття складаються з 3-4 великих квіток. Квітки черешні білі. Віночок блюдцевидной форми. Чашечки вузькі, у формі келиха, без зазубреності. Товкач і тичинки знаходяться на однаковій висоті. Плоди з’являються на букетний гілках. Найкраще посадити на відстані трьох метрів від дерев-запилювачів.

черешня Іпуть

Дерево виростає не вище 5 метрів

Характеристика плоду

Черешня Іпуть має великі ягоди, вага яких коливається в проміжку від 5,3 г до 9,7 м Опис вказує і середні розміри плоду: висота 2,1 см, ширина 2,2 см, товщина 2 см. Покривна шкірка блискуча, глянцева , кісточка від м’якоті відділяється середньо.

Ягода характеризується темно-червоною або бордовою забарвленням, що відноситься і до м’якоті, і до соку. Відрив від плодоніжки вільний.

Сорт черешні містить достатню кількість корисних речовин.

  1. Склад ягоди: 10,7 г вуглеводів, 1 г білка, 9,8 г цукрів і 15,4 г сухих волокон.
  2. Черешня Іпуть багата вітамінами: ретинолу міститься 25 мкг, тіаміну 0,01 мг, рибофлавіну 0,01 мг, вітаміну Е 0,2 мг, аскорбінової кислоти (Вітамін С) 11 мг.
  3. У складі присутні такі макро- і мікроелементи: кальцій 32 мг, магній 23 мг, натрій 12 мг, феррум 1,9 мг.

Ягода Іпуть

Ягода має темно-вишневим цвітом

Вирощування

Висадка дерев проводиться навесні, до моменту набрякання бруньок, або восени, після листопаду. Кращі умови – плюсова температура і відсутність сильних вітрів. Саджанці рекомендується купувати безпосередньо перед посадкою дерева.

Ознаки хорошого саджанця: розвинена крона, гладка кора без зовнішніх пошкоджень, розвинена коренева система, ствол не менше 1,6 см в діаметрі, кілька гілок довжиною 35-45 см.

Пухкий грунт з кислотністю не менше 5,5 рН і хорошим дренажем найкраще підходить для черешні.

  1. За півроку до висадки формують яму площею в 1 кв. м і глибиною 80 см. Верхній шар грунту змішують з 5 відрами компосту або гною і 250 г суперфосфату. Отриману суміш засипають назад в яму.
  2. За 2 тижні до висадки на дно посадкової ями укладають суміш з двох відер компосту, 50 г сірчаного калію і 300 г деревної золи, зверху засипають залишилася грунт.
  3. На дно ями вбивається кілок, який буде служити додатковою опорою саджанця. Дерево опускають в і розрівнюють коріння. Коренева шийка повинна виглядати на 9-12 см.
  4. Яму засипають ґрунтом і злегка утрамбовують. Саджанець прив’язують до опори. Поруч викопується ямка, діаметром 30-40 см. Дерево поливають декількома відрами води.
  5. Для завершення процесу грунт поруч зі стовбуром дерева необхідно промульчіровать з використанням торфу або свіжої грунту.

Догляд

Опис вказує на те, що оточує дерево простір регулярно очищають від бур’янів і поросли. Землю розпушують і мульчують свіжою грунтом. Черешня Іпуть не любить сухості або надлишку вологи, полив слід здійснювати раз на місяць. При сильну засуху рекомендується поливати раз на тиждень. Для молодого дерева досить 2-3 відер води. Для дорослого рекомендується використовувати близько 5-6 відер.

Обрізка проводиться в березні, до моменту набрякання бруньок. З другого року життя черешні формують крону. Перший ярус складається з трьох основних гілок, всі інші або вкорочують наполовину, або повністю видаляють. Другий ярус формується на третій рік на висоті півметра від попереднього. Утворені прирости обрізають, залишаючи довжину не більше 40 см. Віддаляються гілки, які ростуть усередину і утворюють гострі кути. Центральний зростання стримують, даючи можливість розвиватися боковим паросткам.

Перед зимою виробляють побілку стовбура молодого рослини для мінімізації негативного впливу низької температури. При необхідності підставу дерева додатково утеплюють сосновими гілками.

До настання 7 років черешню регулярно удобрюють. Навесні в грунт додають 25-35 г аміачної селітри на 1 кв. м. Влітку використовуються розчини з вмістом калію і фосфору. Восени, за допомогою торфу, перегною або компосту, мульчують поверхневий шар грунту навколо дерева.

Хвороби і шкідники

  1. Філлостіктоз або бура плямистість. Найчастіша хвороба. Виникає через грибків. На листках з’являються круглі плями з темним контуром. Тканина відмирає і випадає, утворюючи дірки в листі. Необхідно видаляти уражені гілки і дезінфікувати зачищені місця.
  2. Клястероспоріоз або дірчастий плямистість. Хвороба вражає дерево цілком. Характеризується коричневими плямами з чорною облямівкою. Надалі на місці їх з’являються дірки. Грибок стійкий до морозів, переживає їх, залишаючись в пагонах або тріщинах кори. Методи лікування черешні ті ж, що при Філлостіктоз.
  3. Коккомікоз. Ця хвороба розвивається в умовах теплого вологого клімату. На листі з’являються червоні точки, покриті знизу рожевими спорами. За кілька днів колір змінюється на бурий, часом коричневий. Внизу листка накопичується сіро-бурий наліт. Для профілактики дерево обробляють залізним купоросом до початку цвітіння або розчином сечовини.
  4. Моніліоз. Уражені листки і гілки виглядають обпаленими. Хвороба призводить до повного усихання гілок, тріщинах і гниття плодів. Зараження відбувається в період цвітіння, грибок проникає через квітку всередину кори. Ягода виглядає сухою, вкрита сірим нальотом, якщо її вчасно не видалити, вона збережеться до весни і спровокує повторному зараженню.
  5. Мозаїчна кольчатость черешні. На листку з’являються блідо-зелені кільця, особливо помітні при просвіті на сонці. Тканина всередині кільця відмирає, утворюючи дірки в листі. Хвороба може не проявляти себе протягом двох років з моменту зараження.
  6. Іржа черешні. Носіями захворювання є хвойні рослини. Воно проявляється у вигляді червоних плям з помаранчевим контуром на аркушах, вони схожі на іржу на металі. Для запобігання хвороби не варто висаджувати черешню Іпуть поблизу хвойних рослин. Уражені листки і гілки потрібно спалювати за територією ділянки.
  7. Гоммоз або камедетечение. Причиною його є як хвороби, так і неправильний догляд: надмірне добриво, надлишок вологи, механічні пошкодження гілок. Рани зачищають від камеді і обробляють садовим варом або мідним купоросом.
  8. Попелиця. Вона ховається на нижньому боці листової пластини і харчується рослинною соком, послаблюючи рослину. Часто спостерігається її одночасне навала разом з мурахами.
  9. Антракноз або гірка гниль. Грибки, що вражають плоди черешні. На ягоді з’являються світлі плями, які покриваються рожевим нальотом. Побілка стовбурів вапном восени і навесні підвищить стійкість до захворювання.

мозаїчна кольчатость

Мозаїчна кольчатость черешні

Висновок

Опис вказує на те, що головні переваги сорти черешні Іпуть – підвищена морозостійкість нирок, стійкість до грибкових захворювань і регулярні врожаї. Ягоди мають універсальне застосування і відмінно підійдуть для домашньої консервації. З недоліків можна виділити досить пізніше плодоношення, середнє відділення м’якоті і розтріскування плодів від надлишку вологи.