Для домашнього рослини кроссандра придумані витончені епітети. Крім феєрверку квітів її називають цейлонської красунею і неженкой. В Індії жінки вплітають ці квіти у волосся, а у нас розмноженням культури займаються для озеленення будинків і квартир. Вирощування ніжною кроссандра пов’язане з певними труднощами. Якщо не забезпечити їй нормальні умови або допустити помилки в догляді, не уникнути проблем, хвороб, втрати декоративних якостей. Розібратися в тонкощах агротехніки допоможуть поради, фото і відео.
Вирощування в домашніх умовах. Посадка і пересадка
З більш ніж 50 сортів культури на віконцях садівників можна побачити всього 2-3. Зазвичай це воронковидная (волністолістая) кроссандра, на основі якої виведені інші домашні гібриди, рідше – гвінейська, колючий і нільська різновиди. Будь-який з цих сортів випускає бутони жовтої, помаранчевої чи червоною палітри. Як правило, незабаром після покупки цвітіння швидко припиняється. Це відбувається через те, що в магазинах кроссандру стимулюють спеціальними засобами для надання привабливого вигляду. Тому як тільки на кімнатній культурі зів’яне остання квітка, її варто пересадити в новий контейнер.
Увага! Якщо ви купили рослину, яка не цвіте, пересадку можна робити відразу.
Горщик має бути трохи ширше того, в якому ви купили кроссандру. Грунт потрібно родючий, легкий, пухкий. Можна взяти готову грунтосуміш для азалій або приготувати субстрат самостійно. Для цього змішайте в однакових пропорціях дернову або листову землю, торф, компост. Додайте пісок (1/10 від загальної кількості складу). Добре вплине на розвиток кореневої системи невелика кількість глини.
Після покупки рослина відразу потрібно пересадити
Як виконати пересадку:
- На дно ємності покладіть дренаж. Він повинен займати близько 1/4 горщика.
- Зверху насипте трохи грунту.
- Вийміть кроссандру з колишнього контейнера, зберігши земляний кому.
- Ретельно огляньте кореневу систему. Підгнилі ділянки видаліть стерильним ножем, зрізи присипте подрібненим активованим вугіллям.
- Поставте квітка по центру ємності.
- Засипте грунтом.
- Трохи утрамбувати землю і полийте рослина.
Увага! Надалі пересаджують молоду кроссандру щовесни, до початку активного росту квітки. Коли культурі виповниться 4 роки, частота пересадок скорочується: 1 раз в 2-3 року.
Умови для розвитку і догляд за кроссандра
Запорука успішного цвітіння домашнього рослини – освітлення та полив. Поставте горщик з квіткою на західне або східне віконце, яке забезпечить пропускання яскравого, але розсіяного світла. Взимку можна перенести контейнер на південну сторону. Недолік світла призведе до погіршення цвітіння, а надто активне сонце може обпалити ніжні пуп’янки і листочки.
Для поливу готуйте відстояну воду кімнатної температури. Влітку зволожуйте кроссандру частіше, ніж взимку: відразу після висихання верхнього шару грунту. Слідкуйте, щоб волога не застоювалася в горщику. У період спокою, після цвітіння, досить поливати рослину раз в 1,5-2 тижні.
квіти кроссандра
Квітка любить свіже повітря, проте не влаштовуйте в кімнаті протяги. Забезпечте тропічної культурі оптимальну температуру повітря:
- у весняно-літній період – + 24 … + 28 ° C;
- восени і взимку – близько +18 ° C.
Вологість в кімнаті, де стоїть культура, повинна перевищувати 50%. Для цього можна поставити поруч з нею ємність з водою, а взимку класти на радіатор опалення мокру ганчірку. Іноді контейнер з кроссандра ставлять в глибоку посудину, в якій є трохи води і пласт керамзиту або гальки. Потрібно тільки стежити, щоб рідина не доходила до дна горщика з квіткою.
Увага! Досвідчені садівники рекомендують ні в якому разі не зрошувати листя і квіти кроссандра.
Культуру підгодовують тільки в період цвітіння, використовуючи рідкі добрива з комплексом мінералів (1 раз в 14 днів). Без додаткового харчування рослина буде гірше виглядати. Забезпечити декоративний вигляд допоможе також регулярна обрізка. Навесні, перед стартом фази вегетації, укоротите пагони наполовину. Періодично прищипують кроссандру, а починаючи з дворічного віку – омолоджуючу обрізку.
Способи розмноження рослини
- Живцювання. Навесні Стеблеві або верхівкові відростки укоренити в живильному грунті – такому ж, який використовували для посадки. Підтримуйте температуру на рівні + 20 … + 22 ° C. Через 3-4 тижні черешки укорінятимуться. Їх можна розсадити в окремі ємності, а температуру знизити до +20 ° C.
насіння кроссандра
- Насіннєвий метод. Вважається більш трудомістким. Для посіву змішайте торф і великий пісок (пропорція 1: 1). Накрийте ємність поліетиленом і підтримуйте температуру в районі +22 … + 24 ° C. Вологість – від 50 до 70%. Сіянці проклюнутся через 2-3 тижні. До кінця першого місяця їх можна пересадити в окремі горщики діаметром 6 см.
Порада. Для прискорення проростання посівний матеріал, куплений в магазині, варто замочити у воді на 3-4 год.
Хвороби і шкідники кроссандра
Часто рослина хворіє через похибки в догляді. Сухе повітря, дефіцит поливу і підгодівлі, протяги, неправильне освітлення призводять до пожовтіння, засихання, скручування листя, відсутності цвітіння.
При недостатній вологості на кроссандра можуть оселитися павутинний кліщ, попелиця або білокрилка. Боротися з ними потрібно за допомогою інсектицидів. При надмірному поливі висока ймовірність зараження квітки листової цвіллю. Скоротивши кількість води, додатково застосуєте фунгіцид (наприклад, Фітоспорін-М).
Увага садівника і правильний догляд – запорука успішного розвитку і рясного цвітіння тропічної кроссандра.