Фундук (лісовий горіх) – це дерево, яке відноситься до сімейства Березових. Він росте у вигляді чагарнику і в висоту може досягати 10 м. Вирощування фундука – це дуже цікаве заняття. Його горіхи використовують для виготовлення солодощів і медичних препаратів. Для того щоб насолоджуватися смачними горішками необхідно знати, як посадити фундук правильно.
Фундук дуже смачний, його застосовують для виготовлення десертів
Розмноження ліщини
Способи розмноження фундука:
- живцювання;
- щеплення;
- поділ куща;
- насіннєвий.
Отримати саджанці горіха – це досить копітка справа, особливо для новачка, тому краще їх купити. Якщо у вас вже є дорослий лісовий горіх, то можна розмножити його методом ділення куща. Для цього рослина викопується і ділиться на можливу кількість саджанців. Після чого горіх висаджують в окремі лунки. Цей спосіб є найкращим в плані плодоношення. Вже на наступний рік ви зможете зібрати перші плоди, а ще через кілька років дерево тішитиме великим урожаєм.
Великою популярністю користується метод живцювання. Для цього потрібно зрізати кілька гілочок з дорослої рослини. Після чого живці ставлять у воду і тримають їх там до того моменту, поки не з’являться коріння. При бажанні можна відразу посадити живці в закритий грунт, але коріння він дасть тільки в тому випадку, якщо грунт буде постійно зволожена. Коли коренева система сформується, саджанці можна сміливо висаджувати у відкритий грунт.
Для отримання коренів живці фундука ставляться в воду
Посадка в домашніх умовах
Вирощувати лісовий горіх люди навчилися ще давно. Це було доведено археологами, які вивчали побут давніх людей. Посадка фундука може здійснюватися на будь-якому грунті. Досвідчені садівники садять цей чагарник там, де найважче доглядати за іншими рослинами.
Ростуть горіхи дуже швидко, і плоди з них можна отримати теж рано. Якщо їх навчитися правильно зберігати, то насолоджуватися їх смаком можна буде 2-3 роки. Плоди зберігають не тільки смакові якості, а й корисні речовини.
Садити ліщину краще восени або ранньою весною. У південних областях проблем з цим немає, адже кожен житель цих областей знає, що краще це робити восени. До весни можна отримати вже перші саджанці рослини.
Щоб фундук зміг плодоносити, необхідно вибрати правильне місце для його посадки. Горіх любить добре освітлені місця, але крім світла йому також потрібна хороша грунт. Чим більше земля насичена всіма корисними мікроелементами, тим краще плодоношення.
Також варто вносити добриво в момент посадки. Робиться це прямо в ямку, в яку садиться рослина. Вносити потрібно як синтетичні добрива, так і органічні.
Як посадити лісовий горіх:
- Перед посадкою слід викопати яму, насипати в неї добриво.
- У центр встановити саджанець і засипати яму наполовину.
- Після чого утрамбувати і залити водою.
- Потім досипати ще землі і ще раз полити.
- Варто залишити невелике заглиблення, яке в майбутньому буде використовуватися для поливу.
- Далі саджанець слід обрізати так, щоб залишилося тільки 25 см.
- Після цього прив’язати його до опори. Посадженого молодому дереву потрібен хороший полив.
Як виростити фундук знають багато садівників любителі. Але ті, хто вирішив вирощувати цілі сади, повинен бути в курсі всіх нюансів. Квітки Ліщин запилюються за рахунок вітру, тому щоб отримати хороший урожай потрібно садити кілька сортів. Починає плодоносити дерево через 5 років, але це тільки в разі природного запилення.
Прибирати плоди потрібно вчасно, цей період випадає на початок осені. Нагній гілки і акуратно приберіть горіхи. Хрущ може зіпсувати горіхи. Боротися з таким комахою можна за допомогою спеціальних засобів, які продаються в магазині або народними методами.
Хрущ може зіпсувати горіхи ліщини
Доглядаємо за фундуком
Догляд за цим рослина полягає в тому, що:
- плоди слід вчасно прибрати;
- видалити непотрібні пагони;
- поливати в спекотні дні.
На Уралі особливо стежать за рослиною, щоб отримати гарне дерево і цілі плоди. Перше, що варто робити, це регулярно рихлити землю біля куща. Але робити це треба дуже акуратно, адже вирощений кущ має кореневу систему, розташовану близько до поверхні грунту. На третьому році життя рослина фундук починає активно розкидати бічні гілки.
У цей період слід починати формувати крону. Слід видаляти поросли і старі гілки. Це дасть рослині сили нормально розвиватися далі. Якщо ви хочете сформувати кущ, то доглядайте за кроною регулярно.
Коли фундук досяг п’яти років, потрібно на ньому залишити близько семи пагонів. Усередині слід прибрати все зайве, щоб сонячне світло проходив без перешкод.
Початку активного плодоношення передує правильна обрізка. Тільки в такому випадки на восьмий рік лісовий горіх може дати досить велика кількість плодів.
У молодому віці підгодівля є основною складовою догляду, в дорослому віці вносити корисні речовини потрібно набагато рідше. Перед тим як проводити добриво, необхідно розпушити землю. Після підгодівлі слід полити рослину.
Використання врожаю
Для того щоб отримати з рослини всі корисні речовини, необхідно не тільки знати, як росте фундук, але і що робити з його плодами. Горіхи починають прибирати відразу після того, як верхня оболонка стане коричневого кольору. Після збору їх очищають від шкаралупи, просушують і зберігають. Доброю особливістю фундука є те, що зберігатися він може кілька років. З нього готують різні настоянки, які допомагають при стоматологічних захворюваннях.
Лісовий горіх можна вживати як в сирому вигляді, так і в смаженому. З нього часто готують масло, яке використовується при дієтах і для догляду за шкірою. Фундук широко застосовується в різних галузях. Деякі господині готують різні страви з його додаванням, і це стосується не тільки десертів.