Вирощування лобелії. Особливості посіву, пікіровки і висадки в грунт

пікіровка лобеліїЛобелія є чудовим матеріалом для природного декору. Нею можна прикрасити клумбу, балкон, підвісити квітка в кашпо, поставити на підвіконня в горщику або ящику. Влітку рослина нагадує яскравий пухнастий куля. Виростити таку красу не дуже просто. Для розсади важливо вибрати відповідний грунт, акуратно висаджувати і правильно організувати пікіровку крихітних паростків. Розібратися в нюансах догляду за лобелією допоможуть поради фахівців і відео рекомендації.

Лобелія і її особливості

Ця квітка належить до сімейства дзвоникових. Як правило, він однорічник. Лобелія може бути трав’янистою рослиною або напівчагарників. Культура відмінно виконає роль почвопокровнікі в квітнику, буде мати гарний вигляд сольно або в композиції з петунією на землі і в підвісних ємностях. Лобелія навіть може рости без ґрунту – у воді. Квіти злегка нагадують садову герань, тільки мають набагато менший розмір.

Сьогодні в природі існує близько 400 видів лобелії. З них 20 декоративних. Гамма забарвлення зазвичай синьо-блакитна, рідше можна зустріти пурпурні, фіолетові, червоні і білі відтінки. Серед найбільш популярних сортів лобелії:

  • вогненна або блискуча;
  • Дортмана;
  • Герарді (багаторічна);
  • пурпурова;
  • синя.

пікіровка лобеліїцвітіння лобелії

Посів лобелії

Від посадки до закінчення вегетаційного сезону догляд за лобелією – складний, але захоплюючий процес. Розсаду можна в готовому вигляді придбати в магазині, а можна виростити самим. Квітка відрізняється повільним розвитком, тому вимагає висадки вже в першій декаді лютого. Щоб прикрасити рядовий дачну ділянку, досить одного пакетика насіння.

Порада. Будьте обережні з насінням, тому що вони дрібні, як пил. Садівники використовують дерев’яну зубочистку: вологий кінчик умочують в пудру з насіння. Так зручно переносити посівний матеріал в грунт.

Грунт для лобелії потрібно пухка і легка. Неважливо, це буде спеціальна суміш з магазину або самостійно заготовлений восени грунт. Щоб приготувати родючу суміш своїми руками, візьміть звичайну землю з присадибної ділянки та змішайте її в рівних частках з піском. Додайте до суміші перегною з розрахунку 1:10. Склад потрібно просіяти через сито, а також знезаразити: дати промёрзнуть взимку, полити розчин фунгіцидом або прожарити в мікрохвильовці.

Посів лобелії здійснюється так:

пікіровка лобеліїпосів лобелії

  1. Наповніть плоскі негабаритні ємності злегка утрамбованої землею.
  2. Полийте грунт гарячою водою.
  3. Злегка спушите верхній шар і висійте насіння.
  4. Накрийте ємність прозорої плівкою або склом і поставте тепло. Розсада повинна рости в сонячному місці. Бажано підтримувати температуру близько 18-20 ° С. Чекайте появи сходів протягом другого тижня після посадки.
  5. Щоб на грунті не з`явилася цвіль, іноді провітрюйте контейнери. Також стежте, щоб на внутрішній стороні покриву не утворювалися занадто великі краплі конденсату – вони можуть придавити сходи.

Увага! Ні в якому разі не знімайте відразу всю плівку при появі сходів: рослина може загинути.

Розсада на торф’яних таблетках: як правильно вирощувати

Ще один варіант висадки лобелії – в торф’яних таблетках. Для цього:

  • сухі таблетки складіть в ємність;
  • залийте їх кип’яченою водою і залиште на 10 хвилин, щоб вони повністю просочилися;
  • змочіть виїмку в середині таблетки розведеним строго по інструкції Епін;
  • змоченою зубочисткою перенесіть насіння;
  • розмістіть таблетки в парничку.

Сходів очікуйте приблизно в ті ж терміни, що і при посадці в грунті. У пікіровки такі паростки не потребують. Вони відразу виростуть пучками необхідної щільності. Перед висадкою на грядку слід відірвати сітку по пунктиру таблетки з торфу.

пікіровка лобеліїПікіровка лобелії в окремі горщики

Догляд за паростками лобелії. пікіровка

Розсада, яка виросла в загальному грунті, потребує пікіровки. Зазвичай це роблять за допомогою гострої палички або спеціальної дуже маленькою лопатки. Якщо запізнитися, сусідні паростки переплетуться усіма частинами – від верху до коренів. Ідеальний час – стадія 2-3 справжніх листочків. Як правило, на формування їм потрібно 3-4 тижні.

Мініатюрну лобелію пересаджують не поодинці, а пучками з 5-10 росточков. Так ви отримаєте пишні дорослі кущі. Для кожної групи потрібен окремий стаканчик. Іноді незручно вибрати пучок серед рівномірного килимка розсади. В такому випадку на допомогу садівникові прийде скальпель або ніж.

Порядок дій:

  1. Інструментом розріжте дернину на такі частини, щоб на них знаходилося необхідну кількість паростків.
  2. Кожен шматок акуратно подденьте чайної або кавовій ложкою (можна пластиковою).
  3. Перенесіть дерен в окрему склянку. При такій пікіровки рослина не постраждає від пошкодження кореневої системи.

Порада. Щоб кущі лобелії виросли пухнастими, корисно провести прищіпку. Стрижку розсаді роблять, коли вона досягне 3-4 см у висоту. Особливо актуальна ця процедура, якщо сходи переростають через довгого простою на підвіконні.

Висадка лобелії у відкритий грунт

Розсада та дорослі квіти лобелії люблять вологу. Однак заливати надто не слід, інакше вони захворіють чорної ніжкою. Вода повинна бути відстояна, кімнатної температури.

пікіровка лобеліїВисадка лобелії у відкритий грунт

Для відкритого грунту паростки будуть готові в кінці травня або навіть на початку червня. Якщо все зроблено правильно, то вже до липня на вашій ділянці зацвітуть пишні привабливі кущики.

Увага! Висадка лобелії також здійснюється пучками до 10 паростків. Крок у відкритому грунті – 15-25 см.

Догляд за лобелією на цьому етапі полягає в поливі. Коли до кінця літа рослина перестане активно цвісти, можна буде перезапустити цей процес. Спушите грунт і рясно полийте кущики – утворення нових кольорів відновиться. Остаточно лобелія перестає цвісти в жовтні, з першими заморозками. Якщо в цей час пересадити її в квітковий горщик і занести в будинок, то при звичайному догляді рослина зможе радувати вас квітами навіть взимку.

Як вирощувати лобелію: відео