Безліч корисних властивостей волоського горіха дозволяють використовувати плоди та інші ресурси цього дерева в різних галузях діяльності. Горіх можна посадити і виростити навіть в якості прикраси садової ділянки.
Саджанці волоського горіха – оптимальний спосіб вирощування цього дерева
Для посадки дерева часто використовуються саджанці волоського горіха, які важливо правильно вибрати. Частина робіт по посадці саджанця і догляду за ним відбувається восени, частина з них – навесні.
Чому горіх краще розмножувати за допомогою саджанців
Посадка горіха може бути здійснена з використанням плодів і саджанців. Садовод вправі вирішувати, як йому садити горіхи для своєї ділянки, адже кожен спосіб висадки дерева володіє своїми плюсами і мінусами.
Посадка волоського горіха за допомогою саджанців має наступні відмінності:
- більш висока ймовірність того, що дерево приживеться, т. к. він сформований;
- плодоношення починається раніше;
- великий урожай при правильній посадці саджанця;
- саджанець волоського горіха дорожче плодів.
При вирощуванні горіха з саджанця варто звертатися до тих садівникам, які поширюють молоді дерева досить довго і можуть надати покупцеві потрібний сорт горіха.
Більш швидкий початок плодоношення і висока ймовірність приживання живців роблять цей спосіб висаджування рослини більш вигідним, ніж висадка горішків дерева.
При посадці саджанцями можна отримати хороший урожай
Правила вибору саджанця
Існує кілька варіантів того, як правильно посадити волоський горіх і виростити його. Для початку потрібно правильно вибрати саджанці волоського горіха. Багато починаючі садівники допускають ряд помилок, які негативно позначаються на приживлюваності дерева і подальшому його зростанні і розвитку.
Купуйте саджанці для посадки і вирощування в середній смузі у фахівців. У саджанця, придбаного на ринку, може бути пошкоджена коренева система. Фахівці знають, як необхідно групувати грунт, щоб коріння саджанця не пошкодити і не пересохли під час переміщень.
При виборі саджанців для посадки дотримуйтеся наступних рекомендацій:
- Щоб посадити волоський горіх саджанцем і виростити з нього могутнє дерево, вибирайте саджанці з добре розвиненою кореневою системою. Якщо у деревця розвинений стовбур, але слабкі коріння, воно навряд чи приживеться через порушених процесів вегетації.
- Не купуйте саджанці, у яких є листяний покрив. У них низький рівень приживлюваності. Під час висадки в відкритому грунті у саджанців зрізається велика частина стовбура, і в підсумку висота саджанця не перевищує 25-30 см.
- Звертайте увагу на стан коренів саджанця. Сліди, що нагадують гниття або пересихання, говорять про те, що рослина уражена хворобою або шкідниками. Імовірність того, що такий саджанець приживеться і дасть плоди, дорівнює нулю.
Якщо хочете розмножити волоський горіх на ділянці, потрібно ознайомитися з особливостями кожного з сортів цього дерева. Для того щоб посадка і догляд за деревом дала результат, варто вибирати саджанець того сорту, який невибагливий до умов, стійкий. Перш ніж садити волоський горіх, варто вирахувати його розташування з урахуванням подальшого зростання дерева.
Перед висадкою саджанців слід визначити оптимальне місце для майбутнього дерева
Існує цілий ряд сортів горіхового дерева, які садівники називають найбільш невибагливими. Широке поширення в середній смузі з цієї причини отримали наступні сорти:
- Чендлер;
- гігант;
- ідеал;
- урожайний;
- десертний;
- Рясний.
Уважно вивчивши особливості кожного сорту і вимоги до догляду за деревами, садівник може зробити остаточний вибір, придбати потрібний йому саджанець і посадити його.
Посадка саджанця
Багато починаючі садівники можуть довго ламати голову над тим, як посадити волоський горіх, використовуючи для цього горіхові саджанці. Процедура посадки досить проста у виконанні. Головне, запам’ятати кілька ключових рекомендацій і дотримуватися їх при висаджуванні куплених саджанців в грунт.
Це плодоносні дерево не любить грунтові води, які можуть протікати на невеликій відстані від поверхні. Варто враховувати, що горіх не любить тісного простору, тому важливо дотримуватися дистанції в 5 м між молодими саджанцями. При посадці в грунт на пологому схилі відстань можна зменшити до 4 м.
Гній підходить в якості добрива при посадці горіха
Заздалегідь підготуйте грунт, в який буде посаджено дерево. При недостатньо родючі грунт рекомендується замінити на більш багату або удобрити наявну. Посадкова земля удобрюються за наступним алгоритмом:
- Викопати яму глибиною 80 см, витягти з неї всю грунт.
- Розстелити витягнутий грунт тонким шаром окремо.
- Поверх грунту насипати суміш попелу і гною. Пропорція для змішування становить 10 до 1 (на 1 частину гною припадає 10 частин попелу), суміш можна розбавити фосфатами.
- Ретельно перемішати всі складові добрива для рівномірного розподілу по грунту.
- Засипати яму сумішшю добрив і грунту.
Не потрібно ущільнювати землю занадто сильно. Подібні підгодовування рослини необхідно здійснювати не тільки перед тим, як посадити горіх, а й щороку. Добрива додаються в верхній шар грунту. Удобрювати необхідно територію, відповідну ширині деревної крони.
Саджанці після добрива грунту поміщають в поглиблення розмірами 40х40 см. Діставайте з ями всю землю, а дно застеліть плівкою. Коренева система волоського горіха розвивається в горизонтальному напрямку, плівка стане стимулятором росту в потрібному напрямку.
Акуратно, без поспіху, розстеліть нижній рівень коренів саджанця по ямі, засипте їх шаром грунту, після чого викладайте наступний рівень коренів. Такі маніпуляції потрібно проводити з усіма рівнями коренів саджанця. В результаті верхня частина кореневої системи повинна знаходитися на глибині 7 см від рівня поверхні.
Прищеплення саджанця
Щеплення саджанця є одним з обов’язкових дій при вирощуванні горіхових дерев. Це дає можливість садівникові зберегти особливі властивості сорту. Прищеплюються зазвичай ті дерева, вік яких досяг 2 років. Пізньої осені або в грудні дерево пересідає з відкритого грунту в іншу ємність, яка заноситься в приміщення, що дозволяє рослині пристосуватися до сприятливих умов і підготуватися до щеплення, яку проводять в лютому.
В якості прищепи вибирається живець материнського дерева віком до одного року. Заготовлювати його рекомендують пізньої осені. Щеплення проводиться точно так же, як у інших плодових дерев. Після цього рослина тримають в будинку при температурі повітря 25 ° C, і лише навесні, в травні, знову пересаджують у відкритий грунт. З лютого по травень щепу приживається до саджанця, зберігаючи особливості сорту і прискорюючи початок плодоношення. Щеплені рослини починають приносити урожай на 1-2 роки раніше, ніж ті, яким не робили щеплення.
Саджанці горіха необхідно прищеплювати
Як доглядати за саджанцями
Волоський горіх – невибаглива рослина, але молоді дерева все ж потребують догляду. Основна підтримка саджанця – регулярний полив. У літні посушливі періоди поливати необхідно двічі на місяць. Обсяг води розраховується з площі, на яку розрослася крона дерева. На 1 кв. метр площі грунту витрачається 3 відра рідини.
Двічі на рік необхідно проводити підгодівлю саджанця. За багатьма рекомендаціями її краще робити навесні і восени.
Обрізати гілки дерева не потрібно взагалі. Одним з властивостей цього дерева є те, що воно самостійно позбавляється від тих гілок, які йому більше не потрібні. Прибрати їх з ділянки можна вже в середині літнього сезону.