Стійка до морозів і високоврожайна вишня Молодіжна прекрасно підходить для вирощування на Уралі і в підмосковному регіоні. Відрізняється хорошим імунітетом і високою якістю продукції. Відноситься до універсальних сортам.
Загальна характеристика
Вишня Вузівська була виведена в 1993 році Х. Д. Єнікеєва і С. Н. Хмельницькій. Як батьківських дерев були взяті сорти Любська і Володимирський.
Різновид поширений по всій центральній частині Росії і на Уралі. Росте у вигляді куща або дерева. Рослина Середньостійка до заморозків, коккомикозу і моніліозу, поразок грибками. Погано переносить теплу погоду з підвищенням вологості.
Плодоносити починає на 4-й рік життя. Дає стабільні врожаї протягом 10-15 років. Період цвітіння починається в травні. Плоди досягають технічної зрілості до середини липня. Рослина дає 10-12 кг в рік. Для підвищення врожайності використовують запилювачі.
Відрізняється від інших сортів низку переваг:
- стабільна врожайність протягом усього життя рослини;
- стійкість до морозів і посухи;
- можливість використовувати в якості запилювачів для інших різновидів розовоцветих;
- невибагливість у догляді;
- самоплідність.
Серед мінусів відзначають перебірливість рослини щодо місця зростання. При підвищенні вологості дерево починає хворіти.
Опис дерева
Вишня Молодіжна – це низькоросла дерево, що досягає 2,5 м у висоту, або кущ округлої форми.
Опис листя:
- темно-зеленого кольору;
- ребристі краю;
- товстими черешками;
- в центрі чітко виражена прожилка;
- гладкі з зовнішньої сторони, шорсткі – з тильного.
Квіткові бруньки утворюють суцвіття по 5-7 шт. Діаметр квіток досягає 2-3 см. Пелюстки сніжно-білі, стикаються один з одним. Товкач практично ідентичний по висоті тичинок – ця особливість дозволяє рослинам запилюватися навіть при закритих бутонах.
Опис плода
Плоди важать 4,5 г, овальної форми, насичено-бордового кольору. Кісточка легко відділяється від м’якоті. Відрив черешка сухий.
М’якоть і сік яскраво пофарбовані. Мають насиченим ароматом і п’янким солодким смаком з легкої кислої ноткою. У плані використання універсальні: підходять для приготування різних десертів, заготовок на зиму, компотів, настоянок і вин.
Особливості вирощування
Щоб Студентська вишня добре прижилася і давала повноцінний урожай, необхідно правильно підібрати саджанець. Краще приживают 1-2 однорічні саджанці, 70-100 см у висоту. При виборі саджанця потрібно оглянути кореневу систему: повноцінне кореневище має довжину не менше 10 см, корінці щільні, без механічних пошкоджень і ознак грибкових захворювань.
Посадка проводиться навесні. Місце для саджанця – це равнінна або піднесений ділянку на південній або південно-західній стороні, з заляганням грунтових вод не ближче, ніж 1,5 м. Вишня Молодіжна добре приживається і дає повноцінний урожай на супіщаних грунтах з нейтрально кислою реакцією.
Для великого врожаю необхідно заздалегідь підібрати рослини-запилювачі. Для цієї мети підійде Любская, Тургеневка, Морозівка.
Ділянка готують з осені. Кислотність грунту нейтралізують за допомогою вапна. Проводять глибоку оранку. Вносять органічні добрива.
Процес посадки
Яму під посадку формують розміром 50х70 або 60х80, в залежності від розміру кореневої системи. При висаджуванні декількох дерев між саджанцями зберігають крок в 4 м. Грунт з посадкової ями змішують з перегноєм, суперфосфатом, калійної селітрою і золою. На дні ями формують горбок і вбивають кілок для підтримки рослини.
На горбку акуратно розправляють кореневу систему, підв’язують стволовую частина до кілочка. Присипають яму грунтом і трамбують його. Формують вкруговую рів на відстані 20-30 см від деревця і заливають в нього 2 відра теплої, відстояної води. Проводять мульчування грунту торфом або зеленою травою.
Посадка в холодних регіонах проводиться в середині весни. До настання холодів деревце встигне зміцнитися на новому місці. Посадка, проведена восени, не гарантує гарної виживання дерев.
Рекомендації по догляду
Опис вишні сорту Молодіжна говорить про невибагливості рослини в догляді, але це не означає, що після посадки дерево буде рости і плодоносити, як дикоросла без втручання садівника. При недотриманні елементарних агротехнічних правил плоди дрібнішають, а згодом і зовсім можуть не з’явитися.
Правильний догляд передбачає регулярне розпушування. Пристовбурні кола потрібно рихлити після кожного поливу і мульчувати – це дозволить уникнути пересушування і поширення грибкових спор, що зберігаються в грунті. Вишня сорту Молодіжна добре переносить спеку. Додатковий полив потрібно в період:
- вегетації – навесні при набуханні нирок;
- цвітіння;
- дозрівання зав’язі;
- предзимней підготовки після листопаду.
На 1 мb заливають 40-60 л води. Оптимальним вважається полив, коли грунт зволожена на глибину 50 см.
Догляд буде неповноцінним без обрізки. Протягом перших 4-х років проводять формуючу обрізку. Рослини формують у вигляді 4-5 ярусного дерева. Починають обрізку до набрякання бруньок. Надалі проводять санітарні обрізки, які передбачають видалення зайвих пагонів, загущающих крону, пошкоджених механічним шляхом або хворобами, укорочення всіх пагонів до 50 см. Кожні 6 років проводять омолоджуючу обрізку, шляхом зрізання на пеньок отплодоносивших пагонів і виведення в якості головних сильніших.
Добрива перші 4 роки не вносять: рослині вистачить для живлення того, що було закладено при посадці. Потім раз в 3 роки вносять органіку і раз в 7 років – карбаміди.
Хвороби і шкідники
Вишня сорту Молодіжна відрізняється середньою стійкістю до грибкових захворювань. Неправильний догляд може спровокувати розвиток захворювань:
- Коккомікоз – вражає листя, черешки, пагони, ягоди. Викликає хвороба грибок, який зимує в пристовбурних колі і на опалому листі.
- Моніліоз – молоді паростки і квіти в’януть, на гілках і стовбурі з’являється сірий наліт. Захворювання супроводжується камедетеченіем, обпаданням плодів.
- Клятероспоріоз – з’являється при підвищеній вологості в теплу погоду. Спори грибка добре переносять зиму, ховаються на молодих пагонах, а з настанням тепла поширюються по всій рослині.
- Антракноз – вражає плоди. Спори грибка зберігаються в заражених плодах, що не прибраних з ділянки.
Одним з найбільш небезпечних шкідників є слизистий пильщик. Пік активності комах припадає на червень-липень. Пилильщики селяться на листках, харчуються їх соком.
Не менш небезпечною є тля. Комахи чорного або зеленого кольору селяться на внутрішній стороні листя і пагонах.
Гусениця бояришници зимує в дуплах дерев, а з настанням тепла виповзає, щоб поласувати свіжим листям.
Боротьба з хворобами
При появі перших симптомів коккомікоза, проводять обприскування 3% розчином бордоської рідини. Перед закінченням цвітіння використовують хімічний препарат «Швидкість» в пропорціях: 2 мл на 10 л води. На одне дерево йде 2-5 л розчину. Препарат всмоктується всіма органами рослини, в яких йде фотосинтез. Діюча речовина пригнічує ланцюжок ДНК грибка і не дає спорах поширюватися по дереву. Після плодоношення знову проводять обробку бордоською рідиною.
При появі монилиоза слід відразу видалити всі уражені гілки, листя, плоди та спалити їх за межами саду. Гілки потрібно обробити фунгіцидом «Швидкість». В цьому випадку обробка проводиться 2 рази з інтервалом в 10 днів.
Антракноз опрацьовують 3 рази: до цвітіння, після закінчення і через 2 тижні після другого обприскування. Обробку проводять розчином «Полірам». На 10 л води додають 20 г порошку.
Боротьба зі шкідниками
Існує маса народних методів позбавлення від комах шкідників в саду, але вони не є ефективними, тому використання фунгіцидів виправдано.
Гарне в цьому плані засіб «Ровікурт». Розчин роблять з розрахунку 50 г речовини на 10 л води. Препарат токсичний, тому вимагає дотримання правил безпеки. Розчин наливають у будь-яку ємність з зрошувальних приладом і обприскують дерева.
Більш підходящим засобом є «Актеллік». Впливає на шкідників контактно. Смерть комах настає в інтервалі 2 хвилини-2 години. Розводять препарат в пропорціях 6 мл речовини на 5 л води. При роботі з препаратом необхідно використовувати захисний одяг і маску.
Профілактика
Основна профілактика хвороб і шкідників полягає у виконанні стандартних агротехнічних правил. Щоб не допустити поширення грибкових спор і шкідників, необхідно ретельно прибирати все рослинні відходи з ділянки в передзимовий період. При пошкодженнях гілок механічним шляхом їх видаляють і обов’язково обробляють ранові поверхні садовим варом, щоб не допустити зараження інфекцією.
Сорт Молодіжна не любить підвищення вологості, тому потрібно стежити, щоб пристовбурні кола ні перезволоженим. Якщо на вулиці встановилася тепла волога погода, в якості мульчі можна використовувати сухий грунт.
Висновок
Вишня сорту Молодіжна поширена в північних і центральних регіонах Росії. Добре переносить морози і посуху, невибаглива в догляді. Урожайність стабільно висока протягом усього життя рослини.